Šaľania sa na bezdomovcov sťažujú na sociálnej sieti, nie u policajtov

Poriadok na železničnej stanici v Šali má kontrolovať železničná polícia. Tá sídli v Nových Zámkoch.

Na železničnej stanici v Šali.Na železničnej stanici v Šali. (Zdroj: Jana Arpášová Lazániová)

ŠAĽA. Ľudí bez domova je v Šali asi šesťdesiat. Niektorým Šaľanom prekáža, že sa úzka časť z nich grupuje v centre mesta, kde sa niekedy podgurážení aj vulgárne správajú.

Sťažujú sa tiež aj na ich prespávanie v čakárni železničnej stanice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Terénni sociálni pracovníci zvýšia po novom prácu s bezdomovcami, polícia bude častejšie kontrolovať pešiu zónu. Dohodli sa na tom kompetentní v minulý týždeň.

Verejné pohoršenie

„Zdržiavali sa pri Váhu pred x rokmi, postupne prešli na stanicu, neskôr obchodný dom, daňový úrad, teraz už centrum mesta. Každým rokom sú bližšie a je ich viac. Keby tak vysedávali pred mestským úradom či policajnou stanicou...“ napísal Šaľan na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto argumentuje, že nemôže ľuďom bez domova zakázať vstup do mesta alebo zdržiavanie sa na pešej zóne. Ide o verejné priestranstvo a pokiaľ nebudú porušovať niektoré z mestských nariadení, nemôžu ich z Hlavnej ulice bezdôvodne vykázať. To môžu iba vtedy, ak znečisťujú verejné priestranstvo, požívajú alkoholické nápoje alebo vzbudzujú verejné pohoršenie.

Primátora Martina Alföldi-ho zaráža, že sa ľudia sťažujú na sociálnej sieti, namiesto toho, aby problém riešili rovno so štátnou alebo mestskou políciou. Tie sa o sťažnostiach ľudí na správanie bezdomovcov dozvedeli tiež od médií. Obyvateľov preto vyzývajú, aby sa s podnetmi obracali priamo na nich.

„Zvýšime obchôdzkovú činnosť na pešej zóne, cielene kvôli ľuďom bez domova,“ povedal vo štvrtok náčelník mestskej polície Peter Krokavec jedno z opatrení, na ktorom sa zhodli po stretnutí s mestom a sociálnymi pracovníkmi. Tí budú mať za úlohu zvýšiť v teréne prácu s ľuďmi bez domova.

SkryťVypnúť reklamu

„Ich nástrojom je slovo, takže im budú dohovárať, presviedčať, aby sa správali slušne a neobťažovali ľudí žobraním, ak chcú byť na pešej zóne. V prípade, že by sa ich správanie nezmenilo, tak jedna z možností je, že takýto človek bude mať zakázaný vstup do nocľahárne,“ povedal Roman Csikós z občianskeho združenia Alternatíva, ktorá sa otázkam bezdomovectva v Šali dlhodobo venuje.

Dočasná nocľaháreň

Niektorým Šaľanom tiež prekáža, že sa bezdomovci zdržiavajú v čakárni železničnej stanice. Sťažujú sa na neporiadok, exkrementy a prespávanie vo vestibule.

„Pokiaľ sa nezmení výklad zákonných noriem, môžeme pokladať tento problém za neriešiteľný. Samotní občania - bezdomovci - sa nezmenia a žiadny právny dosah na nich nemáme,“ povedala Daniela Detersová z odboru komunikácie ŽSR.

SkryťVypnúť reklamu

Ten, kto sa podľa jej slov zdržuje vo vestibule, nemusí mať platný cestovný lístok na vlak alebo vstupenku na nástupište, ako to bolo v minulosti. Bez ohľadu na to, či cestuje, alebo nie, môže tam byť, ako dlho chce.

„Ak „bezdomovcov“ nepristihneme pri priestupku, nie je možné ich vykázať z haly a ak aj, nemajú peniaze na zaplatenie pokuty. Aby sme chránili cestujúcich, ale aj náš majetok, a aspoň čiastočne eliminovali ich pobyt v staniciach, sú niektoré stanice alebo aspoň čakárne v nočných hodinách, keď je malá frekvencia dopravy, zatvorené,“ povedala. Dodala, že ak by mali v meste ľudia bez domova iný prístrešok a útočisko, nevyužívali by vestibul stanice.

V meste je pre ľudí bez domova zriadená nocľaháreň. Funguje od decembra do marca, mesto na jej celoročnú prevádzku nemá peniaze. V nízkoprahovom zariadení sa budú môcť ľudia bez domova už počas piatej zimy zdržať od 17. do 7. hodiny vrátane dní pracovného pokoja a sviatkov.

„Celoročná prevádzka nocľahárne by isto prispela k zvýšeniu štandardu z pohľadu stáleho zabezpečenia bývania a možnosti hygieny ľudí bez domova, no jej dopad na daný problém by bol minimálny, keďže je počas dňa zatvorená,“ podotkol Roman Csikós.

V nocľahárni by sa mali s bezdomovcami v decembri stretnúť aj členovia komisie životného prostredia, ktorí sa otázkou bezdomovectva zaoberali tiež. Chcú zistiť ich potreby, aby ich vedeli motivovať.

Šaľa patrí pod Nové Zámky

Na poriadok na železničnej stanici má dohliadať železničná polícia.

„Bola odčlenená od ŽSR a podľa zákona je súčasťou Policajného zboru SR, ktorý patrí pod Ministerstvo vnútra SR. Jej kompetencie nie sú iné ako kompetencie bežných policajných zložiek,“ povedala Daniela Detersová.

V rámci organizačnej štruktúry patrí Šaľa spolu so Štúrovom, Levicami, Komárnom pod okres Nové Zámky. V Šali však pracovisko absentuje, policajti z Nových Zámkov musia do Šale dochádzať.

„Hliadková činnosť sa na železničnej stanici vykonáva dva- trikrát týždenne. Hliadky sa samozrejme prispôsobujú nápadu trestnej činnosti, ktorá je v tomto úseku minimálna. V prípade, že nám je nejaké protiprávne konanie oznámené, polícia ho okamžite preverí,“ povedala policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 419
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 061
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 750
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 994
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 265
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 987
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu