Značku na produkt bude môcť získať aj nepodnikateľ

O značku požiada aj obec Jahodná. Chce spropagovať jahodový festival.

Ľudovít Kovács s pôvodnými grafickými návrhmi značky.Ľudovít Kovács s pôvodnými grafickými návrhmi značky. (Zdroj: FOTO: (LAZ))

VOZOKANY. Niektoré tradičné výrobky alebo služby na juhozápade budú mať svoju vlastnú regionálnu značku. Tá spropaguje nielen samotného výrobcu alebo poskytovateľa služby, ale aj celý región. Jej názov a logo mali určiť minulý týždeň podnikatelia, ktorí prejavili o značku záujem. Zo štyroch pracovných návrhov, ktoré mali znázorniť prednosti regiónu, si však ani jeden nevybrali. Požiadali o nové grafické spracovanie návrhu slnečnice a vody a mlynského kola vo vode. V prvom návrhu je modrá v kombinácii so zlatou, v druhom s hnedou, obe s názvom Malodunajsko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


O regionálnu značku môže požiadať pestovateľ ovocia a zeleniny, pekár, ale aj košikár, výrobca montérok, majiteľ penziónu, hotela či pohostinského zariadenia.


„Stanovili sme tam aj jednu výnimku, pretože tým chceme naštartovať miestnu ekonomiku. Značku na svoj poľnohospodársky produkt bude môcť dostať aj nepodnikateľ, ale len na dva roky. Jej používanie môže predĺžiť ešte maximálne na rok, ale potom už musí mať podnikanie k tomu,“ povedal manažér Ľudovít Kovács.


Uchádzači o značky musia splniť kritériá, ktoré sa v minulom týždni so samotnými podnikateľmi dolaďovali.
„Okrem základných musí splniť aj kritériá jedinečnosti, ktoré tvoria 4 skupiny pri produktoch a výrobkoch. Je to tradícia výroby, výrobku, výrobnej technológie, podiel surovín a ručnej remeselnej práce, unikátnosť produktu v regióne. Kritériá na služby majú povinné kritériá na kvalitu, šetrné správanie voči životnému prostrediu a jedinečnosť zariadenia vo vzťahu k regiónu,“ povedala Ľudmila Šmardová z Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Posudzovať žiadosti na výrobky a služby bude certifikačná komisia, v prípade ubytovacích a stravovacích služieb pôjdu jej členovia na kontrolu priamo do terénu. Značku bude podnikateľom dávať na základe zmluvy MAS Stará Čierna voda, ktorá bude jej vlastníkom.


„Prvá výzva by mala byť teraz v decembri, takže komisia by mala zasadať vo februári,“ upresnil Kovács.
O regionálnu značku sa bude určite uchádzať Štefan Papp z Horných Salíb, ktorý ponúka ubytovacie služby. Dúfa, že značka mu pomôže spropagovať seba aj región. Zviditeľniť viac jahodový festival chce aj starostka Jahodnej Jarmila Csibová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu