NITRA. Tretí ročník Vedeckého jarmoku prilákal do OC Mlyny stovky veľkých i malých návštevníkov. Vedu pútavou a zábavnou formou prezentovalo desať katedier Fakulty prírodných vied UKF v Nitre.
Na jednotlivých stanoviskách ste mohli vidieť napríklad výrobu šperkov z drahých kameňov, vznik biologickej sopky, riadiť pohyb robotov, určovať živočíchy, riešiť logické hádanky, zrkadlové bludiská alebo pod mikroskopom pozorovať hmyz zaliaty v jantári starom desiatky miliónov rokov. Na stagei v popredí sa zas striedali chemické a fyzikálne pokusy, ktoré sa museli z hľadiska bezpečnosti predvádzať vo väčšej vzdialenosti od návštevníkov.
„Vedeckým jarmokom sa snažíme spopularizovať prírodné vedy. Cez hry, záhady a dobrodružstvo sa deťom trošku viac dostanú pod kožu a budú ich ľahšie chápať ako prirodzenú súčasť života,“ hovorí Ľubomíra Valovičová, asistentka na Katedre fyziky UKF.
„Fyzika je v tomto roku zameraná na experimenty s tekutým dusíkom. Deti sa dozvedeli, že má -200°C, je trochu nebezpečný ale pritom krásny a zaujímavý. Chemici zaujali rôznymi typmi sopiek, ktoré vybuchujú, chrlia oheň a dym. Je to niečo, čo bežne nemôžu zažiť v škole. Práve chemické pokusy deti vždy najviac fascinujú, ale veľkým lákadlom boli aj roboty našich informatikov. Tí si na záver Vedeckého jarmoku pripravili laserovú šou.
Podľa Valovičovej prišlo v tomto roku na Vedecký jarmok viac škôl z okolia ako z Nitry, napríklad zo Šale, Levíc a ďalších miest. Veľký bol aj záujem verejnosti, prišli najmä rodiny s deťmi.
Jarmok tematicky nadväzuje na interaktívnu výstavu „Poznávaj sa“ z Liberca, zameranú na fungovanie ľudského tela a ľudské zmysly, ktorá v OC Mlyny potrvá do 21. novembra.
V stánku katedry zoológie a antropológie mohli ľudia určovať živočíšne druhy.
Roboty z katedry informatiky.
Gemologický ústav - predvádzali výrobu šperkov, skameneliny, hmyz v jantári aj výbuchy biologických sopiek.
Trilobit, ulitníky, lastúrniky, zub žraloka.
V jantári starom desiatky miliónov rokov ste mohli vidieť pavúka a muchu. FOTKY: (ČE)