Koncerty trojice Ne:bo:daj sú vždy nevšedným zážitkom – akustickým i vizuálnym. Výlet naprieč hudobnými žánrami i štýlmi dopĺňajú zaujímavé fotokulisy.
NITRA. Výrazným zjavom na slovenskej nezávislej hudobnej scéne je nitrianske trio Ne:bo:daj. Vzniklo len pred dvoma rokmi, ale už má za sebou celý rad úspechov a na konte svoje prvé CD s jednoduchým názvom Ne:bo:daj, za ktoré dostalo prémiu Hudobného fondu.
Koláž štýlov a žánrov
Formáciu vedie Július Fujak, skladateľ, estetik a pedagóg na UKF, hráč na rôznych – nielen hudobných - nástrojoch, spevák, a organizátor medzinárodných cyklov nekonvenčnej hudby. Jeho kolegami sú huslistka, speváčka a etnomuzikologička Jana Ambrózová, inak aj externá redaktorka v Rádiu FM, a akordeonista a hráč na talianskom bajane Andrej Pleštinský, ktorý po skončení Katedry hudby UKF učí angličtinu a tiež na ZUŠ.
Koncerty muzikantsky i ľudsky zohratej trojice sú vždy nevšedným zážitkom – akustickým i vizuálnym. Poetický výlet naprieč hudobnými žánrami i štýlmi dopĺňajú zaujímavé fotokulisy, ktoré umocňujú magickú atmosféru vystúpení.
„Hráme vlastné skladby, komprovizácie a piesne s textami veršov slovenských básnikov, ale aj reinterpretujeme diela známych skladateľov, napríklad Feldmana, Mingusa, Pärta, Tótha a ďalších autorov. V našej tvorbe nachádzajú miesto tiež prearanžované ľudové balady i fragment zo starej antickej hudby,“ hovorí Július Fujak. „Nemalú časť našej produkcie tvoria moje piesne aj skladby z môjho staršieho zoskupenia experimentálnej hudby Teória Odrazu.“
Koncerty Ne:bo:daj tria si vychutnajú nielen milovníci nekonvenčnej hudby. Blok piesní a experimentálnej hudby dopĺňajú i známejšie harmonické skladby, prístupné aj bežnému poslucháčovi.
Sadli si muzikantsky aj ľudsky
Prvý koncert malo Ne:bo:daj na jar pred dvoma rokmi na domácej pôde - v nitrianskom Univerzitnom tvorivom ateliéri. Trojica sa predstavila aj v rôznych hudobných kluboch v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici či Žiline. Ich hudba má úspech nielen doma, skladby tria uviedli už aj české a rakúske rádiá. Skladba Skruž z ich debutového albumu odznela napríklad v Kunstrádiu Viedeň. Uplynulý utorok sa Nitrania s úspechom predstavili na JAMU v Brne s violončelistom Janom Kavanom ako hosťom – popri iných známych osobnostiach boli hosťami medzinárodného cyklu Setkávání nové hudby.
Srdcom ambiciózneho tria je Kysučan Július Fujak, ktorý na svojich kolegov nedá dopustiť. Pochvaľuje si ich ako tvorivých, skvelých muzikantov. „Po dlhých rokoch som našiel ľudí otvorených novým žánrom a netradičným prístupom k interpretácii hudby, v čom si výborne rozumieme. Našli sme sa aj ľudsky, naše spoločné fungovanie je vzájomne obohacujúcou symbiózou,“ tvrdí Július Fujak.
Hudba k hororu
Ne:bo:daj v minulom roku vydalo rovnomenný album. Sedemnásť skladieb prezentuje široké zastúpenie žánrov a štýlov. Zásluhou pestrosti hudobných motívov i foriem, poetickosti, dynamiky a muzikantského majstrovstva interpretov ponúka album štedrú dávku alternatívnej hudby. Nahrávanie a mix albumu mal na starosti Pavol Brezina z Katedry hudby UKF, mastering zas Richard Sabo alias Ján Boleslav Kladivo. „Vďaka Júliusovi Selnekovičovi sme ho nahrávali v hlohoveckom Empírovom divadle s výbornou akustikou,“ doplnil Július Fujak.
Pred 11 rokmi v rámci svojho zoskupenia tEóRia OtraSu vytvoril Július Fujak komprovizovanú hudbu k legendárnemu hororu Nosferatu. Keď bolo nedávno 90. výročie vzniku filmu, „Nebodajci“ spolu s Janom Kavanom touto - tentoraz už nimi pozmenenou - skladbou v bratislavskom kine Lumier naživo sprevádzali posledné uvedenie hororu na Slovensku.
Inšpirovala ho nitrianska Atlantída
Iné, zaujímavé polohy si muzikanti z tohto tria vyskúšali pri nahrávaní Fujakovej autorskej skladby Nitrianske Atlantídy, ktorú koncom septembra uviedol Český rozhlas Vltava v programe rAdioCUSTICA. „Túto akuzmatickú skladbu som nahrával v lete tohto roku po fragmentoch na viacerých miestach. Jej prvú časť priamo v Nitrianskom Hrádku, lokalite Zámeček, o ktorej som si prečítal v knihe Stopy dávnej minulosti od Pavla Dvořáka. Práve jej kapitola Skaza nitrianskej Atlantídy ma inšpirovala k skomponovaniu tejto skladby,“ prezrádza Nitran.
„Pri jej nahrávaní s nami spolupracovali Juraj Dufek, gajdoš a výrobca hudobných nástrojov, na akustických gitarách hrali Ondrej Veselý a môj brat Eduard, na bodhrane Zuzana Hanusová, sprevádzali nás tiež hráči Swingless orchestra a ďalší umelci.“
Nitrianske Atlantídy boli už uvedené aj v Kultúrnom centre Dunaj v Bratislave. V hlavnom meste Ne:bo:daj vystúpi aj 5. decembra - so skladbou Palimpsest X. na koncerte experimentálnej hudby v Slovenskom rozhlase.
Trio Ne:bo:daj - zľava Július Fujak, Jana Ambrózová a Andrej Pleštinský s aktuálnym albumom . FOTO: EVELYN HAMILTON
Koncerty tria dopĺňajú zaujímavé fotokulisy. FOTO: NATÁLIA ZAJAČIKOVÁ