Pondelok, 25. september, 2017 | Meniny má Vladislav
Pridajte si svoje mesto

Pre parkovanie v Nitre platia nové pravidlá

Parkovacie karty môžu ľudia využiť na odstavenie auta do 24 hodín. Potom by podľa smernice mali preparkovať.

Štefánikova trieda, parkovacie miesta pred VÚB. Zvyknú tu parkovať aj autá s reklamnými zariadeniami na streche. Radnici sa to nepáči.(Zdroj: (jk))

NITRA. Od novembra platí v Nitre nová smernica o parkovaní. Zjednotila čas spoplatneného parkovania do 16. hodiny cez pracovný týždeň, samotné sadzby sa nemenia.

V platnosti zostali aj doterajšie parkovacie karty s výnimkou „občianskej parkovacej karty pre zamestnancov“. Táto karta nikdy nebola súčasťou zverejnenej smernice, verejnosť teda o nej nevedela. Využívali ju len niektorí štátni zamestnanci, ktorí mohli po celý rok parkovať za desať eur. Klasická zamestnanecká karta pritom stojí až 70 eur ročne.

Radnica od novembra zaviedla novinku - zamestnaneckú rezidenčnú parkovaciu kartu za 20 eur na rok. Jej existenciu už oficiálne zverejnila v smernici.

Zvýhodnili veľké úrady

„Zamestnanecká rezidenčná ročná karta v sume 20 eur na rok slúži pre zamestnancov veľkých úradov a inštitúcií. Umožňuje parkovanie na dvoch spoplatnených uliciach v okolí pracoviska,“ povedal prednosta radnice Igor Kršiak.

Táto karta podľa neho „nahradila pôvodné 10-eurové občianske zamestnanecké karty“.

Smernica nešpecifikuje, čo sú „veľké úrady a inštitúcie“, otázne teda je, akí zamestnanci sa môžu o výhodné parkovanie uchádzať. Zrejme pôjde o ľudí zo súdu, prokuratúry, zboru väzenskej a justičnej stráže a daňového úradu. Títo všetci parkovali už vlani za výhodnejších podmienok ako bežní zamestnanci.

„Aj ja by som si kúpil kartu za 20 eur na rok, ale robím v malej firme. Používam preto ročnú zamestnaneckú kartu za 70 eur. Neviem, na základe čoho som takto znevýhodnený,“ kritizuje znenie smernice Karol, ktorý do Nitry dochádza z neďalekej obce.

Kartu vydajú na počkanie

Ľudia, ktorí majú trvalý pobyt v spoplatnenej zóne, majú nárok na občiansku parkovaciu kartu za 10 eur na rok. Podmienkou je, že sú vlastníkom vozidla.

„Občianska parkovacia karta sa vydáva maximálne na dve spoplatnené miesta v blízkosti trvalého bydliska,“ píše sa v smernici.

„Stačí predložiť občiansky a technický preukaz. V prípade zamestnaneckej karty aj potvrdenie od zamestnávateľa,“ povedal Ľudovít Janček, námestník riaditeľa v Mestských službách, ktoré karty vydávajú na počkanie. Poplatok treba uhradiť v pokladni.

Primátor môže podľa smernice „v prípadoch hodných osobitného zreteľa alebo po odporučení správcu“ udeliť zľavu v rozsahu 50 percent z ceny parkovacej karty.

Limit 24 hodín platí pre všetkých

Radnica zistila, že niektorí majitelia áut využívajú parkovacie karty pre reklamné účely. Nová smernica tomu chce zabrániť.

„Pred VÚB stojí niekoľko dní po sebe 4-5 áut, ktoré majú na sebe reklamné zariadenia. Zaplatia len obyčajný parkovací poplatok, čo je neskutočný nepomer oproti tým, čo platia poplatky za reklamu,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

Podľa novej smernice nesmie byť parkovacia karta s paušálnym parkovným využívaná na dlhodobé parkovanie, čím sa rozumie „nepretržité odstavenie vozidla na viac ako 24 hodín na tom istom parkovacom mieste (stojisku)“.

„Snažíme sa nastoliť stav, kedy parkovanie v meste nebude zneužívané na iné než parkovacie účely,“ povedal prednosta Kršiak.

Problémy podľa neho nie sú s firemnými vozidlami, na ktorých sú reklamné nápisy, „ale s vozidlami, ktoré napĺňajú charakter reklamného zariadenia a je preukázateľné, že sú na takýto účel aj využívané, respektíve zneužívané“.

Prednosta však zároveň potvrdil, že zákaz odstavenia vozidiel na viac ako 24 hodín „sa vzťahuje na akékoľvek vozidlá, teda nielen reklamné“.

Kartu chcú odňať a vrátiť časť poplatku

V prípade porušenia smernice vyzvú Mestské služby držiteľa parkovacej karty na nápravu. Ak to bude ignorovať, prevádzkovateľ mu kartu „odníme a vráti alikvotnú časť uhradeného paušálneho poplatku“.

„Ak vodič odmietne kartu odovzdať, neviem si predstaviť, ako mu ju nasilu odnímu, to je nereálne. Majiteľ auta sa navyše problémom ľahko vyhne, ak auto včas preparkuje o jedno miesto ďalej,“ povedal zdroj blízky mestu.

Mestská polícia nedávno zistila, že niektoré autá s reklamnými zariadeniami nemajú STK ani emisnú kontrolu. „Oznámili sme to príslušnému obvodnému úradu, autám hrozilo vyradenie z evidencie,“ povedal náčelník Erik Duchoň. Medzitým si dali majitelia áut všetko do poriadku.

Ďalšie automaty až na jar?

Súčasťou novej smernice je aj zoznam novospoplatnených ulíc v Starom meste a na Chrenovej. Parkovné budú vodiči platiť, keď tu Mestské služby osadia automaty.

Podľa prvotných informácií mali byť inštalované do mesiaca. Náš zdroj ale nevylúčil, že to potrvá dlhšie: „Automaty možno budú až na jar.“

Medzi spoplatnené ulice pribudli Jesenského, Cintorínska, Podzámska a parkovisko pred PKO. Zaradené sú do druhého okruhu, kde stojí hodina 30 centov.

Tretí parkovací okruh je rozšírený o ulice Vikárska, Párovská, Ďurkova, Nábrežie mládeže (jednosmerný úsek od Chrenovského mosta po Univerzitný most), Boženy Slančíkovej a parkovisko pri rieke -oproti Študentskému domovu UKF. Hodina parkovania tu stojí 15 centov.

Parkovacie karty v číslach

Mestské služby vydali v tomto roku 579 občianskych parkovacích kariet a 504 zamestnaneckých. Povedal nám to Ľudovít Janček, zástupca riaditeľa.

Okrem toho existujú aj voľné parkovacie karty, ktoré umožňujú parkovať na hociktorom spoplatnenom mieste v Nitre. Ročný poplatok je 170 eur, polročný 100 eur, štvrťročný 60 a mesačný 25 eur.

Z predaja parkovacích kariet získali Mestské služby v prvom polroku 50 700 eur. Za rok 2012 to bolo 85 800 eur. Príjmy z parkovacích automatov boli vlani 334 300 eur, od januára do konca júna tohto roka to bolo 174 300 eur.

(mh)


  1. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 2 188
  2. V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc Foto 683
  3. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 597
  4. Kladivo 293
  5. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 289
  6. Fotogaléria: FC ViOn - Podbrezová 1:0 Foto 223
  7. Spadol z neba 192
  8. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 165
  9. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 146
  10. Hokejisti ako deň a noc 142

Najčítanejšie správy

Nitra

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc

V mestskej časti majú osadiť 34 stĺpov a vyše tri stovky tabuliek.

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Kladivo

Stopér Nitričky Richard Križan v sobotu oslavoval 20 rokov, pre ultras z Plášťoviec vybavoval 27 lístkov.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Stánkari s občerstvením budú na miesta na Vianočných trhoch prihadzovať

Po rokoch bude Vianočné trhy v Trnave opäť organizovať radnica.

Prevádzkovateľa mestskej autobusovej dopravy v súťaži nevybrali

Ponuka jediného uchádzača, spoločnosti Arriva Trnava, bola pre radnicu neprijateľná.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Všetky správy

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

Dvesto pretekárov bojuje šesť a pol hodiny o titul a vždy vyhrá Sagan

Slovák má najviac víťazstiev, tituly zbiera ako na bežiacom páse a slávneho Merckxa mrzí, že si s ním nemohol zmerať sily, keď sám jazdil.

Merkelová avizuje tvrdé vysporiadanie sa s extrémistami z AfD (minúta po minúte)

V Berlíne ľudia protestovali proti Alternatíve pre Nemecko.

Osobnosti reagujú na triumf Sagana: Jazdec z malej krajiny mení históriu

Slovenský jazdec ako prvý v histórii získal tri tituly na MS za sebou.

Kam vyraziť