NITRA. Nahratý zoznam kandidátov v mobile aj lupa. Takto si pomáhala nevidiaca rodina Zbranekovcov pri voľbe župana a krajských poslancov.
So sebou mali aj vodiaceho psa a pomôcť s úpravou hlasovacieho lístka im prišiel osobný asistent.
Krúžkovanie s asistentom
Otec, mama aj syn majú zrak poškodený rôzne. Josef Zbranek, ktorý je aj podpredsedom Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, rozoznáva tváre, farbu a tvar očí už ale popísať nevie. Voliť dokáže s pomocou lupy, úprava hlasovacieho lístka by však trvala pridlho a pán Zbranek by sa pri nej natrápil.
Rodina preto požiadala o pomoc asistenta. Je ním Michal Brath, kamarát Zbranekovho syna Petra. „Každý z nás má svojho asistenta, pripadalo nám ale zbytočné ťahať sem až troch ľudí, tak sme o pomoc požiadali Miša,“ povedal Josef Zbranek.
Michal sa s Petrom Zbranekom pozná od strednej školy. Až keď študoval na vysokej, Peter ho požiadal, aby mu robil asistenta.
„Peťo musel splniť určité kritéria, aby mohol mať nárok na asistenta,“ povedal Michal Brath. O asistenčnú službu sa žiada na úrade práce.
Michal Brath krúžkuje na volebnom lístku mená, ktoré mu diktuje Peter Zbranek.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Dlhé hlasovanie
Michal sprevádzal Zbranekovcov na voľby po prvý raz. „Je to hlavne o dôvere. Myslím, že to bude podobné ako na hocijakom úrade, pomôžem im, s čím budú potrebovať,“ povedal.
Zbranekovci do budovy vstúpili aj so svojim vodiacim psom. „Päťdesiatsedmička, to ešte nie je vaše, ideme do ďalšej miestnosti. Pozor, sú tu užšie dvere,“ hovoril Michal rodine, keď vstupovali do okrsku číslo 58.
Trpezlivo čakal, kým komisia vyhľadá Zbranekovcov vo voličských zoznamoch. Členovia komisie vrátili občianske preukazy Michalovi, ktorý ich rozdelil medzi Petra a jeho rodičov.
„Poďte, nech sa páči,“ dávala staršia volička čakajúca v rade prednosť nevidiacim. „Len choďte vy, nám to tam bude chvíľu trvať,“ odvetil jej Josef Zbranek.
Zbranekovci nakoniec volili za jednou plentou a ostatní sa postupne striedali pri druhej plente. Trvalo približne pätnásť minút, kým trojica odvolila. „Pri druhom kole to už bude jednoduché,“ zavtipkovala si hlava rodiny.
Josef Zbranek vhadzuje obálku do volebnej urny. Pomáha mu asistent Michal Brath.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Pomohol mobil aj lupa
S nevidiacimi stál za plentou Michal Brath, ktorý so Zbranekovcami diskrétne hovoril, a potom krúžkoval mená, ktoré mu nadiktovali.
„Manželka mala nahraný zoznam kandidátov na mobilnom telefóne s hlasovým výstupom a Michalovi diktovala, čo má zakrúžkovať. Ja som si zoznam doma zväčšil na počítači, vzal som si lupu a tiež som mu diktoval mená,“ opísal voľby Josef Zbranek. Podotkol, že v práci mal hektické obdobie, ktoré mu znemožnilo, aby si zoznamy kandidátov dal do Braillovho písma.
Nevidiaci využívajú na voľby asistentov bežne. O niečo ľahšie to majú zrakovo postihnutí ľudia v prípade parlamentných volieb, zoznamy kandidátov im vtedy v Braillovom písme a zvukovom vyhotovení zasiela Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. To však neplatí pri komunálnych voľbách.
Podpredseda únie nevidiacich odmieta, že by zrakový hendikep odradil postihnutých ľudí od volieb. „Ľudia s hendikepom sú ako všetci iní. Tak ako 'normálni' ľudia nechodia voliť, tak určite sa aj medzi nami nájdu takí, ktorých voľby nezaujímajú. To však nie je náš prípad.“