GALANTA. V obci Gáň si v sobotu mohli miestni odvoliť dvakrát. Župné voľby boli totiž spojené s referendom, v ktorom obyvatelia rozhodovali o osude budovy bývalého pohostinstva.
V budove bol kedysi aj obchod
Budova, o ktorej sa rozhodovalo, je prilepená na kultúrny dom. Poslanci ju chcú zbúrať a namiesto nej postaviť nové kultúrno-spoločenské centrum obce. Starostka Denisa Ivančíková s tým nesúhlasí, presadzuje rekonštrukciu starej budovy. Stála by vyše 300-tisíc eur, stavba nového námestia by podľa poslankyne Miriam Jarošovej vyšla zhruba o stotisíc menej.
„Okrem toho sa môže pri obnove naraziť na problémy, ktoré by navýšili celkovú sumu,“ povedala Jarošová, ktorá v sobotu sedela aj v referendovej komisii. Poslanecký zbor v Gáni má sedem poslancov, piati z nich novostavbu preferujú. Práve oni sa rozhodli vyhlásiť referendum a tak zistiť názor ľudí.
„Na stretnutiach s občanmi chodili stále tí istí obyvatelia, ktorí presadzovali iba rekonštrukciu buď z osobných, alebo sentimentálnych dôvodov,“ povedala.
Referendum je neplatné, keďže sa na ňom nezúčastnila polovica oprávnených voličov. Potvrdila to predsedníčka referendovej komisie Anna Kivarothová. O presných výsledkoch referenda sa bude hovoriť až v pondelok na zasadnutí obecného zastupiteľstva.
„Aby sa mali ľudia kde prejsť a tiež si posedieť, v dedine nie sú lavičky. Keď sa starší vracajú z cintorína, nemajú si ani kde oddýchnuť,“ povedala Mária Horváthová. V referende o bývalej krčme hlasovala za jej zbúranie, budovu si pamätá ešte aj ako obchod. „Ale nech opravia aj kostol,“ dodala rázne Gánčanka, ktorá si v sprievode svojho zaťa a vnučky najprv odvolila do VÚC. „Aby sme mali lepšie vedenie.“
Problémy s občianskym preukazom
Dvadsiatnikovi Michalovi sa projekt nového kultúrno-spoločenského centra obce nepáčil. Zahlasoval za rekonštrukciu pôvodnej budovy. „Je pravda, že námestie v obci nemáme, ale ťažko povedať, či ho potrebujeme. Podľa mňa sa zbúraním budovy zníži majetok obce,“ povedal.
Do susednej volebnej miestnosti v kultúrnom dome, kde sa konali voľby do VÚC, nevošiel. Odôvodnil to tým, že nevie, koho má voliť. Kandidátov, vraj pre slabú propagáciu, nepozná. „Neviem, čo doteraz Vyššie územné celky dosiahli, myslím si, že aj tak môžem maximálne zmeniť niečo v dedine, nie v kraji.“
Mnohých Gánčanov vraj zaskočilo, že museli predložiť aj preukaz totožnosti. Táto povinnosť podľa Kivarothovej však vyplýva zo všeobecne záväzného nariadenia, ktoré musí a má obec prijaté na účely vyhlásenia miestneho referenda.
„Kto nemal občiansky preukaz, osobne som sa ponúkla, že ho odveziem, pretože bolo nepriaznivé počasie. Takáto situácia nastala v 7 prípadoch, pre doklad som odviezla troch,“ podotkla.