TEŠEDÍKOVO. Hnutie Dvojjazyčné Južné Slovensko požiadalo ministra vnútra o prehodnotenie zmeny názvu obce. Ten im nevyhovie, názov obce považuje rezort za maďarský.
V rozpore so zákonom?
Žiadosť o zmenu uznesenia zo 16. októbra, kedy vláda zamietla zmenu názvu obce z Tešedíkova na Pered, dostal Kaliňák v minulý týždeň. Aktivisti mu ju v otvorenom liste poslali spolu s tabuľou obce Tešedíkovo, ktorú previazali červenou mašľou ako darček. Druhú poslali ombudsmanke Jane Dubovcovej, aby ju uschovala do vyriešenia situácie.
Tabule obce Tešedíkova sú originálne, aktivisti ich vymenili za tabule s názvom Pered. Tým podľa ich slov reagovali na rozhodnutie vlády, ktorá „neschválila žiadosť Peredčanov o prinavrátenie historického názvu obce potvrdenú právoplatným mies-tnym referendom“.
Ostatné dve na druhom konci dediny prelepili členovia hnutia fóliou. K obom akciám existuje video, je zavesené aj na internete. Členom hnutia nie je vidieť tváre, vystupujú anonymne.
„Názov Pered je na tabuli pri vstupe do obce pod slovenským názvom preto, lebo je to názov maďarský. A preto je nespochybniteľné, že názov obce v jazyku národnostnej menšiny je Pered. Všetci, ktorí realizovali otázky pri referende v Tešedíkove vedeli, že je to v rozpore so zákonom. Referendum nemôže byť nad zákonom,“ odpovedali z ministerstva vnútra na otázku, ako vybavia žiadosť aktivistov.
Tí od ministra ešte oficiálnu odpoveď nedostali.
„Orgány verejnej správy o referende vedeli, a nikto nenaznačil, že by nebolo v súlade so zákonom. Ministerstvo o ňom ak nie z tlače, tak prostredníctvom týchto miestnych orgánov, nad ktorými vykonáva kontrolu, o ňom muselo vedieť,“ reagovalo hnutie Dvojjazyčné Južné Slovensko.
Podľa Petara Lazarova z tlačového odboru ministerstva vnútra je irelevantné, či o referende vedel rezort ešte pred jeho uskutočnením, alebo až po ňom.
Oficiálnu odpoveď od ministra nedostala zatiaľ ani samotná obec.
„Myslím si, že to nie je v rozpore so zákonom,“ okomentoval stručne reakciu ministerstva vnútra starosta Gyula Borsányi.
Čakajú na odpoveď ombudsmanky
Za ukradnuté tabule podala Regionálna správa a údržba ciest Nové Zámky v piatok trestné oznámenie. Podľa Jozefa Pála im vznikla škoda 112,80 eura.
„Pri takomto neospravedlniteľnom zasahovaní do princípov demokracie považujeme občiansku neposlušnosť za našu povinnosť. Aj z tohto dôvodu sa nám zdá obvinenie, že naša akcia je prejavom vandalizmu, za ponižujúce nielen pre nás, ale pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich obyvateľov,“ napísali okrem iného aj v liste Kaliňákovi.
Aktivisti, podľa ktorých je Pered historickým slovenským názvom obce, chcú počkať na vyjadrenie verejnej ochrankyne práv k ich podnetu, na základe neho sa rozhodnú. Zvažujú právne aj mimoprávne možnosti.
„Pán minister o nás bude ešte počuť,“ vyhlásili.