NITRA. Katastrofálne nízka účasť sprevádzala v sobotu župné voľby. Spolu s eurovoľbami sú to najnepopulárnejšie voľby u nás. Svoje tiež zohral hustý dážď a športové prenosy. V Nitrianskom obvode prišlo voliť iba 17,9 % voličov, čo je takmer o štyri percentá menej ako v posledných župných voľbách v roku 2009.
Odborníci hovoria, že počet voliacich značne zamával výsledkami. Slabučká účasť nahrávala politickým matadorom a stranám, ktoré stoja na dôchodcoch.
Rozhodne druhé kolo
Nitriansky kraj svojho nového župana zatiaľ nepozná. Milan Belica, ktorého podporil Smer, SNS a Agrárna strana vidieka, nedokázal vyhrať voľby už v prvom kole ako pred štyrmi rokmi. Vtedy s výrazným predstihom vyhral nad nominantkou SMK Ágnes Biró, získal 60,28 % hlasov.
Hlas súčasnému županovi odovzdalo v týchto voľbách 47 127 ľudí, čo predstavuje 46,9 %. Keďže nemal nadpolovičnú väčšinu, o dva týždne bude druhé kolo. Doňho postúpili dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov. Belicu tak vyzve pravicový kandidát Tomáš Galbavý zo širokej koalície strán SDKÚ, SaS, Most, NOVA, SMK a OKS. Galbavému dalo svoj hlas 37 545 voličov, čo je 37,3 % hlasov.
Oremus neodporučí voliť žiadneho z postupujúcich
O tom, kto sa na ďalšie štyri roky stane nitrianskym županom, tak s veľkou pravdepodobnosťou rozhodnú voliči neúspešných kandidátov z prvého kola. A to hlavne elektorát nezávislého Petra Oremusa, ktorý dokázal osloviť 10 220 ľudí (10,2 %). Oremus ale odmieta verejne podporiť ktoréhokoľvek z postupujúcich kandidátov.
Ani jeden z ďalších štyroch kandidátov nemal viac ako dve percentá hlasov. Na štvrtom mieste skončil Regan Belovič zo strany 7 statočných, získal 1 889 hlasov (1,9 %). Piaty bol Stanislav Kováč zo Zmeny zdola, mal podporu 1 785 voličov (1,8 %). Predposledný bol Robert Dick zo strany Magnificat so ziskom 1 171 hlasov (1,2 %). Úplne posledný skončil Viliam Mokráň z KĽS, získal iba 803 hlasov (0,8 %). Mokráň a Belica boli jediní dvaja, čo kandidovali aj pred štyrmi rokmi. Vtedy však mal Mokráň o takmer sedemsto hlasov viac.
V Smere je podľa našich informácií sklamanie z Belicovho výsledku. Strana predpokladala, že vyhrá už v prvom kole podobne ako pred štyrmi rokmi.
Najsilnejšia strana tak zďaleka nemá post predsedu kraja istý. Belica je pripravený „mobilizovať voličov“, mítingy však neplánuje žiadne. „Chodím k voličom prakticky celé roky, tak neviem, či by u mňa malo zmysel robiť mítingy,“ vraví Belica.
Prepadák pravice
Aj keď sa Smeru v prípade voľby župana nedarilo podľa predstáv strany, ľavica môže byť spokojná s tým, ako dopadla vo voľbách na krajských poslancov. Doteraz vládla v kraji koalícia Smer-KDH-HZDS-SDKÚ, ktorá mala v posledných voľbách až 38 poslaneckých kresiel z 54.
Koalícia sa ale rozpadla a do súčasných volieb sa v boji o poslanecké kreslá spojili iba Smer s KDH. Kedysi veľká slovenská koalícia napriek okresanej podobe dokázala získať až 32 mandátov z 54. Až 19 z nich má Smer, 13 KDH.
Druhou najsilnejšou stranou v župnom zastupiteľstve bude najbližšie štyri roky SMK. Tá získala 14 poslancov.
Úplným prepadákom sa voľby poslancov stali pre pravicovú koalíciu v zložení Most, NOVA, OKS, SaS a SDKÚ. Tomáš Galbavý sa ešte hodinu po zavretí volebných miestností nádejal, že pravica získa v krajskom parlamente väčšinu – to by znamenalo aspoň 28 poslancov. Realita ale ukázala, že táto koalícia dokázala získať iba troch poslancov – po jednom z SDKÚ, Mostu a strany NOVA.
Štyria poslanci budú nezávislí a jeden je za SNS.
Čísla z volieb v Nitrianskom kraji
Počet okrskov – 743
Účasť – 17, 9%
Zapísaní voliči – 584 770
Odovzdané obálky – 104 706
Platné lístky vo voľbách na župana – 100 543
Platné lístky vo voľbách na poslancov – 102 053
Tomáš Holúbek