Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip
Pridajte si svoje mesto

Médiá formujú deti, no školy o nich neučia

Mediálnu výchovu nemajú ani v obciach, ani v mestách.

O vplyve médií školy mlčia.(Zdroj: ilustračné - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Rozvrh nitrianskeho žiaka neobsahuje mediálnu výchovu. Učitelia sa jej venujú okrajovo, výchova zostáva na rodičoch. Výnimkou je jedna škola.

NITRA. Narušenie morálnych hodnôt, podpora násilia a promiskuity, ale aj skreslený obraz o svete sú najčastejšie dôsledky plynúce z programov televíznych staníc. Mediálna výchova by mala okrem iného žiakov naučiť kriticky vnímať televíziu. Nitrianske školy v tomto smere ale zaostávajú.

S modernou dobou prichádzajú nové hrozby. Niektoré domácnosti vlastnia viacero televízorov, ktoré rodičia zvyknú dávať aj do detskej izby. Spolu s počítačom sa tak naskytujú deťom možnosti, ktoré staršie generácie nemali a ktoré predtým rodičia nemuseli riešiť.

Reality show a kriminálky

„Žiaľ, v dnešnej dobe nie je nič výnimočné vidieť v poobedňajších hodinách seriály, kde je veľa násilia, tematika drog, alkoholu a aj tehotenstvo mladistvých,“ povedala Andrea Antalová, školská psychologička z Nitry. „Vytvára sa mylná predstava, že to, čo deti pozerajú, je normálne a že takto to vo svete chodí.“

Deti obvykle prichádzajú zo škôl okolo tretej hodiny. Slovenské televízie v tento čas preferujú vysielanie kriminálok, reality show a akčných seriálov, ktoré v sebe skrývajú mnoho negatív pre detské publikum. „Reality show má pravdepodobne najväčší vplyv na deti, lebo ´hrdinami´ nie sú herci, ale bežní ľudia. Mládež sa vžíva do ich kože a osvojuje si ich hodnoty, ktoré nie sú v týchto formátoch veľmi pozitívne,“ dodala Antalová.

Veľa záleží aj od osobnosti dieťaťa, jeho postoja a vnímania. „Televíziu sleduje, ale snažíme sa, aby to bolo primerané k jeho veku. A keď už aj vidí v televízore alebo v hrách strieľanie a bitie, na ulici to neopakuje. Vie rozoznať, že v skutočnosti to robiť nemá,“ povedala Ľubica Libovská, matka druháka Patrika.

Jedna z tridsiatich

Mediálnu výchovu ako plnohodnotný predmet nevyučuje takmer žiadna základná, stredná škola a ani gymnázium. Z tridsiatich opýtaných škôl, dedinských aj mestských, odpovedalo dvanásť. Jedenásť priznalo, že mediálnu výchovu nevyučuje alebo ju zaradilo iba do prierezových tém.

Ako samostatný predmet je to nadštandard, ktorý školy môžu, ale nemusia zaradiť do učebných osnov. Mnohé pedagogické inštitúcie ho však odporúčajú.

Jedinou školou v nitrianskom regióne, ktorá sa rozhodla predmet zaviesť, je Stredná zdravotnícka škola na Farskej ulici v Nitre. Potvrdila to Eva Grófová, zástupkyňa riaditeľky.

Žiakom by ale mediálna výchova výrazne pomohla na prvom a druhom stupni základných škôl. Vo vyšších ročníkoch sa požadovaný efekt čiastočne stráca. K podobnému názoru sa prikláňa aj školská psychologička: „Na základnej škole má výchova veľmi veľkú hodnotu. No na strednej by to žiaci brali ako záťaž, ako o jednu hodinu navyše v škole. Pre túto vekovú skupinu by bolo lepšie niečo tvorivé. Preventívne programy alebo prednášky prepojené so zážitkovým učením.“

Problematike sa učitelia venujú v prierezových témach, ktoré sú povinnou súčasťou vzdelávania. V nich médiá rozoberajú v rámci iných predmetov, akými sú napríklad slovenský jazyk alebo občianska výchova.

„Kritickému hodnoteniu kvality médií sa venujeme v rámci predmetu kresťanská etika,“ povedal Karol Žák, riaditeľ Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre. „Predmet mediálna výchova na našej škole nevyučujeme,“ vyjadrila sa zástupkyňa riaditeľa Erika Kupková zo Základnej školy na Fatranskej ulici v Nitre.

Škola alebo rodičia?

V dobe rastúceho vplyvu médií je potrebné zvyšovať mediálnu gramotnosť detí. Rodičia by prijali, keby školy predmet zavedú.

Hlavným vzorom a učiteľom dieťaťa je však rodič. Vzniká tu priestor na rovnakú polemiku ako v prípade sexuálnej výchovy. „Najlepšia by bola kombinácia. Aj škola, aj rodičia, ale to je zrejme nemožné,“ dodala Libovská.


  1. Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny Foto 6 962
  2. Odišla legenda šalianskej hádzanej 3 341
  3. Dnes štartuje Vyšehradský pohár 1 324
  4. Fotogaléria: Neded - Vydrany 3:0 Foto 598
  5. Gól jesene č. 2: Lukáš Klučár našiel horný roh brány (+VIDEO) 544
  6. Na veľtrhu predviedli unikátne ovce aj vyše tonových býkov 533
  7. Rezerva Nitry sa tešila 325
  8. Druhá remíza Čeľadíc 279
  9. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 235
  10. Casemirov kamoš a El ViOn 173

Najčítanejšie správy

Nitra

Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny

Ministerstvo hospodárstva žiada od mesta termín otvorenia termálneho kúpaliska Galandia.

Odišla legenda šalianskej hádzanej

Dlhoročný manažér klubu Ladislav Kovács už nie je medzi nami.

Dnes štartuje Vyšehradský pohár

Vicemajster Slovenska si zahrá proti štyrom maďarským celkom. Vyspovedali sme dvojicu, ktorá si v minulosti zahrala u našich južných susedov.

Fotogaléria: Neded - Vydrany 3:0

Bývalý účastník tretej ligy čelil v nedeľu nováčikovi súťaže. Vo výbornom zápase body zostali doma.

Gól jesene č. 2: Lukáš Klučár našiel horný roh brány (+VIDEO)

Bol to nepodarený center, priznal sa s úsmevom mladý Močenčan po chuťovke do siete Golianova.

Blízke regióny

Zrušený závod Coca-Cola bude mať nového majiteľa + foto

Závod Coca-Cola v Lúke nad Váhom skončil s výrobou ešte v máji 2016. Odvtedy sa spoločnosť snaží rozľahlý areál predať. Podľa ich vyjadrení sú krátko pred podpisom zmluvy.

S Polom narazili do plotu a prevrátili sa, mladá žena neprežila

Tragická nehoda sa stala dnes v Šamoríne. Polícia vyšetruje okolnosti.

V Kovarciach zachraňovali mladíka, ktorý chcel skočiť z mosta

Rozrušený muž preliezol zábradlie a zliezol asi meter pod most.

Pýši sa hodnotením najlepšia pôrodnica v Nitrianskom kraji

Komárňanská pôrodnica je najlepšou v kraji a treťou najlepšou na Slovensku.

Regióny okolo atómky čaká opäť výmena jódových tabliet

Po piatich rokoch čaká obyvateľov 230 obcí a miest v okolí jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce výmena jódových tabliet.

Všetky správy

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku, lenže s lepším parkom a dominantnou „kvapkou“.

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.

Kam vyraziť