Ak by mesto uzavrelo dohodu s obvinenými manželmi, prokurátor by podmienečne zastavil trestné stíhanie. Poslanci boli proti.
NITRA. Mestskí poslanci odmietli schváliť dohodu o urovnaní s manželmi, ktorí sú trestne stíhaní za podvod s mestským pozemkom. Získali ho vydržaním.
V dokumente, ktorý predložili notárovi, je sfalšovaný podpis bývalého primátora a odtlačok nepoužívanej mestskej pečiatky. Z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny ale nie je nikto obvinený.
Kauza sa ťahá od roku 2006. Polícia ukončila vyšetrovanie vlani vo februári. Na prokuratúru zaslala návrh na podanie obžaloby. Na súd sa spis dodnes nedostal.
Neobvyklým prípadom sa v októbri zaoberali mestskí poslanci. Mesto im predložilo na schválenie „dohodu o urovnaní sporných práv a nárokov na náhradu škody“ s manželmi. V materiáli sa píše, že rokovanie o dohode sa uskutočnilo na základe odporúčania okresnej prokuratúry.
Ak by zastupiteľstvo odsúhlasilo dohodu, mohol by prokurátor trestné stíhanie proti manželom podmienečne zastaviť. To sa ale poslancom nepozdávalo, hlasovali proti.
Vyšrafovaný pozemok využívajú manželia. Podľa polície ho získali podvodom. Foto: nitra.sk
Na vydržanom pozemku parkujú
Parcela, o ktorú prišlo mesto podľa polície podvodom, sa nachádza na Zobore. Ide o bývalú záhradu o výmere 116 metrov štvorcových.
Manželia ju využívajú na parkovanie. Jej súčasná hodnota je podľa radnice 11 600 eur.
Pozemok mal patriť mestu. V roku 1966 ho mestský národný výbor vyvlastnil na účely chatovej výstavby. Manželia zo Zobora ho získali vydržaním v roku 2005. Osvedčenie spísali u nitrianskeho notára.
O prevod majetku sa začala v roku 2006 zaujímať prokuratúra, ktorá od niekoho dostala trestné oznámenie. Manželia boli obvinení.
Polícia zistila, že u notára predložili vyjadrenie mesta Nitra z 2. novembra 2005, ktoré bolo falošné. Mesto ho nikdy nevydalo a manželia vraj nikdy o jeho vydanie nepožiadali.
Iný papier, iná pečiatka
Navyše, vyjadrenie mesta sa v takýchto prípadoch vydáva na hlavičkovom papieri odboru majetku, podpisuje ho vedúci odboru a je na ňom podlhovastá pečiatka.
„Vyjadrenie zo dňa 2. 11. 2005 nie je vydané na hlavičkovom papieri, je opatrené okrúhlou pečiatkou vyradenou do archívu 6. 8. 2003 a je podpísané vtedajším primátorom Mgr. Ferdinandom Vítekom, ktorý pravosť podpisu v trestnom konaní spochybnil,“ píše sa v stanovisku mesta.
„Podpis nie je môj,“ povedal Ferdinand Vítek, ktorý pravosť podpisu jednoznačne poprel aj na polícii. Dokument, na ktorom je jeho meno, tam videl po prvýkrát.
„Predvolali ma asi rok po skončení funkcie,“ povedal Vítek.
O dohode rokovali, hoci ju nechceli
„S takýmto prípadom sme sa ešte nestretli,“ povedala vedúca odboru majetku Margaréta Némová. Dodala, že mesto sa o podvode s pozemkom dozvedelo od polície.
Némová bola proti uzavretiu dohody s manželmi, podľa nej by tým mesto „legalizovalo trestný čin“. Rovnaký názor mali mestskí funkcionári. Napriek tomu zástupca mesta v júli komunikoval s právnym zástupcom manželov.
Na mestskej stránke sa píše, že rokovanie sa uskutočnilo na základe odporúčania Okresnej prokuratúry v Nitre. „Účastníci sa dohodli na uzatvorení dohody o urovnaní, v ktorej bude upravená náhrada škody vo výške 100 eur/meter štvorcový, čo pri celkovej výmere parcely predstavuje sumu 11 600 eur,“ píše sa v návrhu dohody.
Manželom hrozí až päť rokov
Keďže mestskí poslanci dohodu odmietli, „bude vyšetrovanie prokurátorom skončené a zároveň bude umožnené obvineným a poškodenému preštudovať spisy“. Potom by mal prokurátor podať na súd obžalobu, prípadne návrh na schválenie dohody o vine a treste.
Manželom hrozí za podvod trest odňatia slobody do päť rokov. „Notár JUDr. K. vystupuje v uvedenej veci v procesnom postavení svedka,“ povedal hovorca prokuratúry Ján Ludva.
„Manželia musia pozemok vrátiť. Je možné, že si budeme v občianskoprávnom konaní uplatňovať aj náhradu škody, ktorá vznikla dlhoročným neoprávneným užívaním parcely,“ povedal prednosta radnice Igor Kršiak.
Kto falšoval, údajne nezistili
Odkiaľ manželia získali vyjadrenie mesta, ktoré mesto nikdy nevydalo, sa údajne zistiť nepodarilo. Rovnako ani to, kto sfalšoval primátorov podpis a kde zobral pečiatku.
„Zákon umožňuje stíhať za falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny aj osobu, ktorá takúto listinu nevyrobila, ale ju použila, hoci vedela, že je falošná,“ povedal nám zdroj z prokuratúry. Manželia za falšovanie stíhaní nie sú.
Priestor na vyjadrenie sme dali aj im. Otázky sme ešte 28. októbra poslali mailom ich právnemu zástupcovi JUDr. Bereseckému. Sľúbil, že ak sa jeho klienti vyjadria, bude nás informovať.
Bola aj pečiatka falošná?
Vyraďovanie pečiatok upravuje registratúrny poriadok mestského úradu. Buď ich komisionálne zničia, alebo uložia do štátneho archívu.
Všetko sa zaznamenáva -vrátane odtlačku vyraďovanej pečiatky. Je pri ňom dátum vyradenia a tiež meno a funkcia osoby, ktorá bola oprávnená pečiatku používať.
Na dokumente, ktorý predložili manželia u notára, bol odtlačok vyradenej mestskej pečiatky. Ako sa k nej falšovateľ listiny mohol dostať, nikto nevysvetlil. Prednosta Igor Kršiak povedal, že mohla byť aj falošná.
Prípad nie je ani po rokoch ukončený
Prečo sa kauza ťahá už viac ako sedem rokov, sa nám zistiť nepodarilo. „Prípad nie je zložitý, je to pre nás nepochopiteľné,“ povedal zamestnanec mestského úradu.
Na otázku, prečo je spis po ukončení policajného vyšetrovania už druhý rok na prokuratúre, sme dostali takúto odpoveď: „Prokurátor od februára 2012 vykonal ďalšie dôkazy za účelom doplnenia vyšetrovania trestnej veci vedenej proti obvineným manželom P. Okrem iného požiadal mesto Nitra o vyjadrenie, či medzi mestom ako poškodeným a obvinenými manželmi P. bola uzatvorená dohoda o náhrade spôsobenej škody, prípadne či v tejto súvislosti prebieha medzi nimi rokovanie o uzatvorení takejto dohody.“
Rokovanie medzi mestom a manželmi sa uskutočnilo v júli 2013. Na radnici nám povedali, že o dohode rokovali na podnet prokuratúry.