NITRA. Už túto sobotu si zvolíme župana na ďalšie štyri roky. Súboj nedopadol v prvom kole jednoznačne, ani jednému zo siedmich kandidátov sa nepodarilo získať nadpolovičnú väčšinu hlasov.
Po ôsmich rokoch sa tak v Nitrianskom kraji zopakuje dvojkolová bitka o post župana. Postúpili do nej súčasný župan Milan Belica za Smer a s podporou ASV i SNS a Tomáš Galbavý za veľkú pravicovú koalíciu strán Nova-OKS-SaS-Most-SDKÚ-SMK.
Dominuje Smer a KDH
Župné voľby v prvom kole neprekvapili snáď ničím. Účasť v kraji bola ešte nižšia, ako obvykle, dosiahla len 17,9 %. Drvivá väčšina poslancov sú muži, nezávislých je ako šafranu.
Nech sa už županom v sobotu stane ktokoľvek, isté je to, že v zastupiteľstve bude musieť spolupracovať s koalíciou Smeru a KDH. V krajskom parlamente má toto zoskupenie strán väčšinu – až na 32 kresiel z 54 si sadnú buď smeráci alebo kádéháci.
Koalícia, ktorá sa označuje za slovenskú, bola ešte pred štyrmi rokmi oveľa širšia. Mala 38 poslancov a okrem Smeru a KDH ju tvorili SDKÚ a HZDS. V roku 2009 táto koalícia naviazala na predošlú z roku 2005, v ktorej bola vtedy ešte aj SNS.
Päťkoalícia vznikla pred voľbami 2005, aby obmedzila vplyv SMK. Tá dominovala nitrianskej župe v prvom volebnom období (2001-2005), teda v čase tesne po vzniku súčasného usporiadania slovenských krajov. V župe strana porobila veci, za ktoré sa neskôr jej predstavitelia ospravedlňovali – SMK sa napríklad pokúsila o podivnú privatizáciu zariadení sociálnych služieb.
Oklieštená slovenská koalícia neutrpela
Veľká slovenská koalícia sa postupne trieštila a rozpadávala. Pred poslednými voľbami v nej ostali len dve strany, Smer a KDH.
S HZDS už po katastrofálnych výsledkoch vo viacerých voľbách nikto nerátal a ani nerokoval, podľa Smeru je táto strana mŕtvou. Dokázalo to aj fiasko jej kandidátov, do krajského parlamentu sa nedostal ani jeden člen hnutia. A vo veľkých parlamentných voľbách malo kedysi vplyvné hnutie dokonca menej hlasov ako strana Nory Mojsejovej.
Regionálna SDKÚ sa pridať k svojim doterajším koaličným partnerom aj chcela. Zasiahlo však prezídium strany, ktorému sa nepáčilo, že by sa pravicovo orientovaná strana mala v regióne spájať so Smerom.
Napriek značnému okliešteniu kedysi veľkej koalície si však dvojkoalícia môže gratulovať. Získala až 32 kresiel v krajskom parlamente z 54. Aj keď koalícia Smeru a KDH prišla pred voľbami o SDKÚ a HZDS, vo volebných výsledkoch sa to odrazilo iba minimálne. Pred štyrmi rokmi mala veľká koalícia iba o 6 kresiel viac ako teraz.
Z dvojkoalície bol úspešnejší Smer, ten bude mať 19 poslancov. KDH si pripíše 13 poslancov.
Fiasko pravice, SMK druhá
Protiváhou 'slovenskej' koalície mala byť široká pravicová koalícia strán Most-Nova-OKS-SaS-SDKÚ. Tá mala ambíciu konkurovať spojenectvu smerákov s kresťanskými demokratmi.
Voľby v Nitrianskom kraji však pre pravicu skončili drvivou porážkou. Koalícia získala iba troch poslancov – po jednom majú strany Most, Nova a SDKÚ.
Kandidát pravice Tomáš Galbavý hovoril ešte počas volebnej noci, že by ho potešila väčšina v parlamente, teda aspoň 28 poslancov. V tomto kontexte je trojica poslancov pre pravicovú koalíciu absolútnym fiaskom.
Druhou najsilnejšou stranou v župnom parlamente bude nasledujúce štyri roky SMK. Tá získala 14 poslancov, iba o jedného viac ako KDH.
Nitrianska župa dlhodobo nepraje nezávislým poslancom, a na tom sa veľa nezmení ani po týchto voľbách. V prvých ôsmich rokoch existencie župy nebol v zastupiteľstve jediný nezávislý poslanec. V období 2009-2013 mal kraj troch nezávislých poslancov. Teraz budú v poslaneckých laviciach iba štyria nezávislí.
Do krajského parlamentu sa dostal ešte jeden poslanec za SNS.
Koľko stačilo hlasov? V každom obvode inak
V nitrianskej župe chcelo poslancovať 255 kandidátov. Svojich nominantov postavilo 20 politických strán a dve koalície, 27 kandidátov bolo nezávislých – z nich až 10 bolo v obvode Zlaté Moravce.
Dva z ôsmich volebných obvodov budú pod taktovkou jedinej strany alebo koalície. Všetkých osem poslancov v novozámockom obvode je z koalície Smer-KDH. V obvode Štúrovo sú zase všetci traja zvolení poslanci za SMK.
Spomedzi 54 zvolených poslancov mal najviac hlasov viceprimátor Nitry Ján Vančo za koalíciu Smer a KDH. Podarilo sa mu presvedčiť až 6 636 voličov. Druhým bol šéf Divadla Andreja Bagara v Nitre Ján Greššo, ktorý kandidoval za pravicovú päťkoalíciu. Získal 6 578 hlasov.
Len 5 z 54 poslancov sa počtom hlasov dokázalo vyšvihnúť nad magickú hranicu 6 000 hlasov. Okrem Vanča a Grešša to boli lekárka Helena Kováčová a asistentka poslanca Renáta Kolenčíková, obe za nitriansky obvod. V novozámockom obvode hranicu prekročil ešte prednosta úradu Marek Oremus. Všetci okrem Grešša sú z dvojkoalície.
Pre úplnosť ale treba dodať, že nitriansky obvod je najväčší, má nielen najviac poslancov krajskom parlamente (13), ale aj najviac obyvateľov. Kandidáti v obvodoch s menším počtom voličov teda nemajú žiadnu šancu dosiahnuť až päť- či šesťtisíc hlasov.
V obvode Nitra získal najmenej hlasov Miloslav Krajčík, starosta Dolných Lefantoviec. Jeho 4 633 hlasov ale bolo dosť na to, aby vo svojom obvode uzavrel zvolenú trinástku poslancov.
V nitrianskom obvode skončili v tesnom závese za sebou, no až za Krajčíkom, traja kandidáti päťkoalície. Tibor Tóth mal 4 341 hlasov, Miloš Dovičovič 4 184 a Anna Šmehilová 3 957.
Iba 1 922 hlasov stačilo na zvolenie poslancovi z novozámockého obvodu Štefanovi Jancsóovi. Mal najmenej hlasov spomedzi všetkých 54 zvolených poslancov. Okrem neho bol už iba jeden ďalší kandidát, ktorému na zvolenie stačilo mať menej ako dvetisíc hlasov. Bol ním Vladimír Klučiar z obvodu Zlaté Moravce. Jancsó je z SMK, Klučiar z dvojkoalície.
Päťdesiatnici
Priemerný vek poslanca nitrianskej župy je 52 rokov. Štatistici zverejnili, že v skupine do 24 rokov nebude mať náš kraj ani jedného poslanca. V skupine do 34 rokov sú len dvaja. Najviac poslancov – presne 32 – bude vo veku od 35 do 54 rokov. Až dve desiatky novozvolených poslancov majú nad 55 rokov.
Vek našich poslancov ale ničím nevybočuje z priemerného veku všetkých poslancov, ktorých ľudia zvolili v ôsmich samosprávnych krajoch. Celoslovenský priemer župného poslanca je 50 rokov.
ŽENY SÚ VZÁCNOSŤOU
Ženy krajská politika nebaví. Svedčí o tom nízky počet ženských kandidátok. Z toho logicky vyplýva, že ani zvolených nebolo veľa žien. Na Slovensku zasadne do ôsmich krajských parlamentov 408 zvolených kandidátov, žien je medzi nimi len 64. Na županov kandidovalo celkovo 66 ľudí, ale iba päť žien. V nitrianskej župe ani jedna.
V našom krajskom parlamente bude poslancovať len 9 žien, prevahu v nej má 45 mužov. Počet žien ale pomaličky stúpa, po druhých voľbách do vyšších územných celkov ich bolo iba sedem, v tom končiacom je už osem žien. Teraz bude mať krajský parlament zase o jednu ženu naviac.
Alarmujúce je rozloženie poslankýň po volebných obvodoch. Až v troch obvodoch nezvolili ani jednu ženu za poslankyňu. Sú nimi obvody Topoľčany, Šaľa a Štúrovo. Ďalšie dva obvody v rámci Nitrianskeho kraja majú iba po jednej žene – v Zlatých Moravciach a v Komárne. Najviac žien bude zastupovať obvod Levice, kde si ľudia zvolili tri ženy.
(TH)
AKO SA VYVÍJAL KRAJSKÝ PARLAMENT
2001-2005, počet poslancov 52
SMK: 31 kresiel
koalícia HZDS-SDĽ-Smer-Stred-SOP: 20 kresiel
SNS: 1 kreslo
2005-2009, počet poslancov 52
koalícia KDH-HZDS-Smer-SDKÚ-SNS: 34 kresiel
SMK: 17 kresiel
HZD-ANO-SF: 1 kreslo
2009-2013, počet poslancov 54
koalícia Smer-SDKÚ-KDH-HZDS 38 kresiel
SMK: 13 kresiel
nezávislí: 3 kreslá
2013-2017, počet poslancov 54
koalícia Smer-KDH: 32 kresiel
SMK: 14 kresiel
nezávislí: 4 kreslá
koalícia Most-Nova-SaS-OKS-SDKÚ: 3 kreslá
SNS: 1 kreslo
(TH)