SEREĎ. Mestský bytový podnik oddelil správu bytov od tepelného hospodárstva. Od 1. januára 2014 bude túto činnosť vykonávať súkromná spoločnosť. Vstup strategického partnera už poslanci odobrili v lete.
Odporučil im to nový konateľ Martin Káčer, spoluprácu so súkromným sektorom preferoval pred ponechaním spoločnosti alebo jej predajom.
Túto alternatívu podporovalo aj mesto, pretože sa ukázalo, že bytový podnik pod vedením bývalého konateľa Róberta Áča vykázal obrovské straty a „pomoc zvonka“ je potrebná.
Voda z geotermu je liečivá
Víťazom verejného ponukového konania, do ktorého sa prihlásili štyria uchádzači, je spoločnosť V.I.Trade z Nitry.
„V štruktúre jej koncepcie sú najlepšie definované konkrétne úspory a ciele, ktorými by zefektívnili spoločnosť. Po ich zrealizovaní by mali poklesnúť náklady, a tým aj cena tepla. Tá sa vyvíja aj od nákladov, ktoré neviete ovplyvniť, ako je napríklad cena plynu. Ale zatiaľ nič nenaznačuje, že by mala vyletieť,“ povedal Martin Káčer.
Jedným z opatrení spoločnosti bude napríklad zníženie počtu kotolní zo šesť na zhruba dve. Kapacita šiestich kotolní je predimenzovaná pre súčasné potreby mesta, ich redukciou sa podľa Káčera znížia náklady na prevádzku "čo bude mať pozitívny dopad na efektivitu a cenu tepla v dlhodobom horizonte."
Redukciou kotolní sa znížia napríklad náklady na opravy, revízie ale aj počet pracovníkov, ktorí ich obsluhovali. Troch už prepustili, traja odišli do dôchodku.
Firma sa podľa Káčera pravdepodobne zameria aj na energiu z geotermu, ktorá je nevyužitá.
„Mohla by sa využiť napríklad na vysúšanie nejakých fytomási - to sú všetky dreviny, seno, slama. Tým, že má voda z geotermu liečivé účinky, možno ju využiť aj na nejaký denný stacionár alebo mestské kúpele.“
Záložné alebo zmluvné právo?
Správu bytov bude mať v agende nová obchodná spoločnosť pod názvom Naša domová správa, s.r.o, ktorej spoločníkom bude okrem mestského bytového podniku aj mesto.
Odčlenením správy bytov sa podľa Káčera sprehľadnia finančné toky a vyčistia sa účtovné výkazy, ako sú úvery či pohľadávky. Mnoho z nich je však nedobytných pre nemajetnosť neplatičov.
Najväčší problém vyplýva podľa konateľa z nejasnej pozície v rámci zákonného založného práva, kde podľa vyjadrenia právnikov má zmluvné prednosť, ak bolo skôr zapísané.
„V prípade neplatenia za služby jedným z vlastníkov by podľa právnej analýzy mali platiť za neho ostatní vlastníci a v prípade dražby, ak je zmluvné založné právo zapísané skôr, sa môže stať, že ostatní vlastníci nedostanú svoje peniaze. V súčasnosti existujú dva prípady, v oboch prípadoch sanuje straty mestský bytový podnik.“