Ľudia pred desiatkami rokov zachraňovali kostol, no ich dobre mienená práca škodila vzácnym freskám.
KOSTOĽANY POD TRIBEČOM. Až do príchodu zimy pokračujú reštaurátorské práce na kostolíku sv. Juraja, ktorý je jednou z najvzácnejších sakrálnych stavieb na Slovensku. Datujú ho do 11. storočia, no pod múrmi kostola objavili pozostatky staršieho dreveného kostolíka, ktorý je zrejme už z 9. storočia.
Vzácne maľby v tomto kostolíku sú unikátom v strednej Európe.
Zásadné chyby
Reštaurátorsky výskum sa v kostole začal pred dvomi rokmi. Išlo o sondážny výskum zameraný na zachytenie všetkých historických omietkových a vápenných vrstiev. Minulý rok obnažili omietky vo svätyni, teraz v týchto prácach pokračujú v lodi kostola. Výskum totiž ukázal, že reštaurátorské úpravy zo 60. rokov minulého storočia nespĺňajú kritériá, preto teraz odborníci pristúpili k odstráneniu vrstiev.
„Po obnažení omietok pristúpime k sceleniu interiéru kostola z hľadiska omietok aj farebných úprav,“ povedal reštaurátor Marián Keleši z Oblastného reštaurátorského ateliéru Levoča, ktorý práce realizuje. Tento rok išlo na práce v kostolíku 20-tisíc eur z grantu ministerstva kultúry Obnovme svoj dom.
Okrem prác na omietkových vrstvách pokračujú aj stavebné práce. Menia napríklad nevhodne urobený drevený strop zo 60. rokov. Ten spolu s podlahou ničil vzácne fresky.
„V 60. rokoch tu počas úprav boli spravené zásadné chyby. Celú podlahu vybetónovali aj strop pokryli keramikou a betónom. Tým sa zamedzilo prúdeniu vzduchu, ktorý tu bol prirodzený od vzniku kostola. Zlá klíma narobila problémy,“ hovorí Marián Keleši.
V hodine dvanástej
Podľa odborníka ľudia v tom čase netušili, aké hodnoty skrýva kostol. Keďže bol v zlom stave, prišli ho zachraňovať. Svojimi dobre mienenými zásahmi mu ale skôr poškodili, keďže vzácne fresky v kostole sú háklivé na teplotu a vlhkosť.
Zlé prúdenie vzduchu môže podľa Kelešiho spôsobiť degradáciu pojiva, zmenu farebnosti pigmentov a vznik pliesní.
V rámci súčasných prác preto odborníci stanovili presný režim vetrania aj vlhkosti. Návrat pôvodnej klímy do kostola dosiahli podlahou, ktorá je akoby celá zavesená a prúdi pod ňou vzduch. Ten odvádzajú po obvode cez stenu prístavby až do krovu. Odvetrávanie zabezpečil aj perforovaný strop.
Pamiatku tak odborníci zachraňujú v hodine dvanástej. Podľa Kelešiho po potrebných zásahoch nebude problém ani v tom, ak sa v budúcnosti nahrnú do kostola desiatky veriacich na omše.