Maľuje na netradičné materiály - sololit, koberce aj rohožky

Keď prijal ponuku byť korepetítorom v opere, myslel si, že bude na Slovensku len pár mesiacov. Dnes známy skladateľ už trvalo žije u nás.

Vernisáž festivalu Konfrontácie - zľava Alena Čierna, Jevgenij Iršai a Adriana Récka.Vernisáž festivalu Konfrontácie - zľava Alena Čierna, Jevgenij Iršai a Adriana Récka. (Zdroj: (ČE))

Keď prijal ponuku byť korepetítorom v opere, myslel si, že bude na Slovensku len pár mesiacov. Dnes známy skladateľ už trvalo žije u nás.

NITRA. Jubilejný 10. ročník festivalu umení nezostal nič dlžný svojmu menu. Konfrontácie priniesli výtvarné a hudobné umenie vo vzácnej symbióze – a to hneď v úvode festivalu. V pondelok 18. novembra sa v synagóge známy hudobný skladateľ, klavirista, pedagóg i šachista Jevgenij Iršai predstavil aj ako autor výtvarných diel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výstava Odnikiaľ s láskou prezentuje výber jeho tvorby z posledných rokov. Ako autor vraví, vo výtvarnom umení je amatér a hoci viackrát vystavoval u nás i v zahraničí, nitrianska výstava je viac-menej jeho prvou autorskou profesionálnou.

SkryťVypnúť reklamu

Zlákali ho do opery

Rodák z Ruska má hudobné vzdelanie, kompozíciu a hru na klavír vyštudoval na Konzervatóriu Rimského-Korsakova v Petrohrade. Po 40 rokoch v Rusku sa na Slovensko dostal riadením osudu – najprv len kvôli spolupráci, neskôr sa u nás usadil natrvalo. Dnes je vedúcim katedry skladby a dirigovania na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave.

„Na pozvanie mojej príbuznej som pred rokmi prišiel na návštevu do Banskej Bystrice. Počas návštevy som dostal ponuku od tunajšej Štátnej opery na korepetovanie. Prijal som, medzitým som však viackrát odcestoval do Ruska. Myslel som si, že v Banskej Bystrici pobudnem len niekoľko mesiacov, a nakoniec som tu zostal,“ prezradil Jevgenij Iršai.

V srdci stredného Slovenska pôsobil do roku 2008, učil na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu a Univerzite Mateja Bela. Práve tu sa zoznámil s Martinom Kratochvílom, na ktorého popud sa začal venovať výtvarnému umeniu. Keď dostal ponuku z VŠMU, chvíľu za prácou cestoval, no nakoniec sa natrvalo presťahoval do Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu

Má rád abstrakciu

Pred pár rokmi sa Jevgenij Iršai zoznámil s Alenou Čiernou, vedúcou Katedry hudby na UKF v Nitre. Práve ona mu ako organizátorka festivalu ponúkla možnosť predstaviť svoje diela na Konfrontáciách.

Hudobník a skladateľ maľuje zhruba 10 rokov. „Bavilo ma to síce už od detstva, ale mal som v sebe takú brzdu. Prekonal som to až nedávno,“ prezradil autor.

Výstava Odnikiaľ s láskou je Iršaiovou treťou samostatnou autorskou, už predtým sa predstavil v spoločných i samostatných výstavách napríklad na Slovensku, v Maďarsku i Rakúsku. Obdivuje tvorbu Rothka, Kandinského, Chagalla či Picassa.

Výstavu v synagóge tvorí 25 diel – obrazov v technike olej, akryl, diel v kombinovanej technike aj inštalácií. Veľmi rád pracuje s olejom a akrylom, pričom používa netradičné podložky, napríklad sololit, koberec či rohožku.

SkryťVypnúť reklamu

„Mám taký hendikep, že neviem poriadne kresliť postavy či portréty. Dá sa to síce naučiť, ale čas na takýto tréning zatiaľ neviem nájsť. Preto radšej vyznávam abstrakciu,“ vysvetľuje Jevgenij Iršai.

„Myslím si, že mám šťastný osud ako hudobník aj ako výtvarník. Len ma mrzí, že popri práci v posledných dvoch rokoch riešim aj iné, osobné problémy, a tak nemám veľa času na maľovanie. Dúfam, že koncom tohto roka si ho nájdem, verím, že aj táto výstava ma k tomu trochu nakopne.“

Výtvarná výpoveď umocňuje hudobnú

Ako povedala kurátorka Adriana Récka, vedúca Katedry výtvarnej tvorby a výchovy UKF, je veľmi potešujúce, keď človek v rámci festivalu umení môže konfrontovať výtvarnú i hudobnú tvorbu jedného umelca. Po vernisáži sa totiž konal koncert vážnej hudby, v ktorej sa Jevgenij Iršai predstavil ako interpret i skladateľ, a tiež sa krstil jeho album Odnikiaľ s láskou.

„Je to umelec, ktorého ťažisko tvorby je v hudbe. I keď sa výtvarnej tvorbe nevenuje dlho, tento druh umenia veľmi dobre vyvažuje jeho hudobný potenciál,“ hovorí Adriana Récka. „Formálne síce ide o rôzne druhy umenia, ale umelec nimi komunikuje to isté. Jeho tvorbe nechýbajú kontrasty, emocionálny náboj, dramatickosť, psychologický kontext i filozofický rozmer. Všetko je vložené do veľmi zaujímavej výtvarnej výpovede, ktorá umocňuje tú hudobnú.“

Hudobný skladateľ, interpret a výtvarník Jevgenij Iršai a kurátorka Adriana Récka.

Bez názvu, akryl, olej, CD na sololite.

Invázia, kombinovaná technika.

Uchofília, kombinovaná technika.

Kadiš I a Kadiš II, olej na rohožke, z cyklu In memoriam.

FOTKY - (ČE)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 683
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 942
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 627
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 796
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 324
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 698
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu