HOSŤOVÁ. V malej dedinke kúsok za Nitrou je zatiaľ veľmi slabá volebná účasť. O desiatej dopoludnia odvolili len tri desiatky z 314 zapísaných voličov. A nebolo by ani toľko hlasov, ak by nevolil miestny folklórny súbor.
„Prišli asi desiati. Dnes majú súťaž, tak sa tu pred ňou zastavili,“ povedal člen volebnej komisie.
Dedinu rozhodnutie o tom, kto bude županom, veľmi netrápi.
„Najskôr ideme upratať kostol. Voľby až potom,“ zhodne sa skupina starších žien. V rukách zvierajú kvety. A majú aspoň jasno, koho voliť? Podľa odpovedí ani veľmi nie. „Poradíme sa s manželmi,“ odvetí jedna z nich.
V Hosťovej sa asi 60 percent obyvateľov hlási k maďarskej národnosti.
Podľa ankety, ktorú sme urobili s náhodne oslovenými, môže národnosť ovplyvniť výber kandidáta hlavne u starších obyvateľov. Mladší sa podľa toho neriadia.
„Národnostne nerozmýšľam,“ povedal 21-ročný Radoslav Maťo, ktorý vzhľadom na svoj vek volí župana po prvý raz v živote. Skôr ho ovplyvnili strany, ktoré podporili jeho favorita. „Už pred prvým kolom som bol rozhodnutý. Do druhého postúpil aj môj favorit,“ povedal.
Rómka v strednom veku zmýšľa opačne. Voliť išla toho, čo niečo spraví pre Maďarov. Viac povedať nechcela. Dvaja chlapi boli politikou znechutení tak, že voliť nemienia.
„Pozrite sa, koľko máme rokov po revolúcii a čo sa tu zmenilo? Vôbec nič,“ mávne rukou muž sediaci v aute. Čaká na príbuznú, ktorá voliť šla.
Dvadsiatnička Katarína si z kandidátov vybrala na základe televíznych diskusných a programu.
„Rozhodla som sa podľa toho, čo by chceli urobiť pre občanov,“ povedala. Nízka účasť v prvom kole podľa nej neprekvapuje, ľudia si myslia, že voľby do župy ich život neovplyvnia.