Aký máte pocit z výsledku?
- V prvom rade je to odľahnutie, lebo sme tri-štyri mesiace intenzívne pracovali. Aj keď som nepodceňoval kampaň ako takú, chcel by som zdôrazniť, že som chodil medzi ľudí aj mimo nej – takmer každú sobotu, nedeľu, možno 75 % víkendov som strávil na akciách v obciach a myslím, že aj to je dosť silný argument, aby som mal pocit uspokojenia z toho, čo sme urobili. Počítali sme však s tým, že rozdiel nebude 40-tisíc hlasov. Výsledok nakoniec nebol tesný, výhra bola výrazná.
Ako oslávite?
- S priateľmi, ktorí mi pomáhali. Nikdy som nerobil super veľké oslavy. Treba vyhrnúť rukávy a ísť ďalej do roboty.
Čo hovoríte na nízku účasť?
- Je to veľký problém na Slovensku, príčin je zrejme veľa. Regionálne voľby sú u nás jedny z najmladších, nie je tu nejaká dlhá tradícia. Platí tu princíp subsidiarity, ak budú aj ďalej pokračovať regionálne voľby, nikdy v nich nebude väčšia účasť ako v obecných voľbách. Princíp subsidiarity jasne hovorí, že obec či mesto je bližšie k občanovi ako kraj – je to celkom prirodzené a kopíruje to situáciu v Európe. Nad veľmi nízkou účasťou u nás by sa ale bolo treba zamyslieť.
Ako plánujete riešiť najväčšie problémy župy, napríklad cesty, zdravotníctvo?
- Tých problémov je veľa, ale netreba si myslieť, že všetko naraz sa dá urobiť. Som veľmi triezvy človek. Ak by som bol populista, tak by som minul všetky peniaze, ktoré máme v rezerve, zobral by som nejaké úvery, veď máme dosť široký priestor pre branie si úverov. Ale treba fakt zodpovedne narábať s peniazmi občanov. Myslím si, že teraz je vhodný okamih, zlepšujú sa podmienky pre investovanie do oblastí, ktoré ste spomínali.
Máte nejakú prioritu, ktorej sa chcete prednostne venovať?
- Prioritou je komplexnosť. Máme kompetencie, ktoré sú veľmi široké a ktoré sú portfóliovo rozdelené do rôznych oblastí. Každá z tých oblastí je dôležitá, či už je to školstvo, cesty, mobilita občanov, zdravotníctvo alebo sociálne veci. Nemôžem ani jednu z oblastí podceniť.
Čo hovoríte na úspech Kotlebu?
- Týmto pánom sa nezaoberám.
Spokojný Belica. Na čele nitrianskej župy je od roku 2001 a kraju bude vládnuť minimálne do roku 2017. FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK