Aj v druhom kole župných volieb bola účasť veľmi nízka.
ŠAĽA. Voliči mestských častí Hetmín a Kilič opäť odvolili do prenosnej urny. Mesto ju pri voľbách pravidelne zabezpečuje hlavne pre dôchodcov, osady sú totiž vzdialené niekoľko kilometrov od Šale. Voliči oficiálne patria pod volebný okrsok č.11, ktorý mesto zriadilo v maďarskej škole.
„Zasa sú voľby?“ reagovala na výzvu členov komisie odvoliť si Hetmínčanka. O druhom kole nevedela. Z 80 ľudí v osade bola jediná, ktorá odvolila. V prvom kole župných volieb hodili hlasovací lístok do urny traja obyvatelia Hetmína.
„Chcem, aby sa mal vnuk lepšie, aby mal lepšiu budúcnosť. A voliť, to je povinnosť,“ povedal Štefan Jánoška z Kiliča.
„Je to len právo, nie povinnosť,“ zareagoval Anton Legéň. V druhom kole odvolil rovnakého kandidáta ako v prvom. Od predsedu by očakával opravu ciest a zlepšenie zdravotníctva.
„Rozhoduje o veľkom balíku peňazí, ide len o to, či sa využijú rozumne, pretože je jedno či bude viac, alebo menej nemocníc, dôležité je, aby ich vybavenie bolo lepšie.“
Model samosprávnych krajov sa Antonovi Legéňovi nepáči, župy by zrušil.
„Pretože ani zďaleka sa nestalo to, čo sa od toho sľubovalo. Výsledok je, že máme viac úradníkov, sekretárok, služobných áut...“
„Keď chceme, aby nám bolo lepšie, musíme ísť voliť, nie?“ povedala pani Vilma Vranková. Bola najstaršou voličkou, na budúci rok v apríli oslávi 90 rokov. Volí v každých voľbách, dodržiavajú to vraj aj jej štyri deti.
„Keď dožijem, pôjdem voliť aj na budúci rok,“ povedala pani Vilma. Dodala, že hoci sa „do politiky nerozumie“, koho voliť preberá s príbuznou Máriou Putyerovou. Práve jej letná kuchynka je využívaná na všetky akcie v osade, keďže v osade absentuje oficiálna budova.
„Prišli všetci, ktorí boli doma. Niektorí sú na poobedných, jeden sused je v nemocnici,“ povedala pani Mária. Patrila medzi desiatich ľudí, ktorí odvolili. V prvom kole prišlo k urne v Kiliči o dvoch voličov viac. Oprávnených ich bolo až 32.