Mesto chce skoncovať s dlhmi neplatičov. Byty s nízkym nájmom majú pomôcť sociálne odkázaným rodinám.
SEREĎ. Existujúcu budovu sociálnych bytov na Trnavskej ulici plánuje mesto nadstaviť. Deväť nových bytov má pomôcť napríklad aj sociálne slabším rodinám, ktoré nestíhajú splácať nájom v bytoch, ktoré sú v správe mestského bytového podniku. Zámer poslanci schválili, Seredčania bývajúci v susedstve s ním nesúhlasia.
Stavebné povolenie už neplatí
Na Trnavskej ulici je v súčasnosti osem sociálnych bytov a jeden rodinný dom, v ktorom sú 4 bytové jednotky. V každom je iný nájomca, ide väčšinou o rómske rodiny. V jednej izbe býva podľa našich informácií dokonca až 9-členná rodina.
Na trvalý pobyt je v bytoch prihlásených 31 ľudí, neoficiálne ich je tam údajne zhruba dvakrát toľko. Za nájom v rodinnom dome platia do dvadsať eur mesačne, v ostatných bytových jednotkách do 15 eur plus réžie.
Tento symbolický nájom by podľa mesta vyriešil situáciu najmä tým, ktorí nie sú schopní platiť nájom vo viacmetrážnych bytoch a rastie im dlh. O sociálne byty má od roku 2008 záujem podľa vice-primátora Ľubomíra Veselického aj 15 rómskych žiadateľov.
„Tie byty by sme mohli potom predať aj s dlhom, na druhej strane by sme nevyhodili ľudí na ulicu, ale vytvorili by sme im priestor na to, aby bývali v podmienkach, ktoré si dokážu zaplatiť. Myslím si, že filozofia je úplne jasná, dobrá a správna,“ povedal viceprimátor. Objekt bol podľa jeho slov už postavený tak, aby na ňom mohla byť dodatočne robená nadstavba. Tá bola naplánovaná už v roku 2005, ale vtedajší poslanci investíciu do rozpočtu nezaradili.
„Z toho dôvodu, že ju nebola vôľa realizovať napriek tomu, že sme to dotiahli až do stavebného povolenia,“ ozrejmil Vladimír Práznovský, vedúci oddelenia rozvoja mesta. Stavebné povolenie však už pre zmenu stavebného zákona stratilo platnosť a celý proces musí začať odznova.
Výstavba ďalších bytov by stála okolo 200-tisíc eur. Mesto by na ňu malo možnosť získať nenávratný finančný príspevok do výšky 75 %, zvyšok plánuje hradiť z úveru Štátneho fondu rozvoja bývania.
Rozšírenie kamerového systému
Zo zámeru mesta majú však obyvatelia obavy. Situáciu na Trnavskej ulici už dnes označujú za kritickú.
„Bývajú tam ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť. Ak mesto nevie zvládnuť tento počet sociálnych bytov, tak určite ich nebude mať šancu zvládnuť v dvojnásobnom počte s nekontrolovateľným množstvom občanov,“ povedal Miloš Majko, ktorého dom priamo susedí so sociálnym domom. Navrhol mestu, aby pre túto komunitu ľudí vytvorili vhodné podmienky na inom mieste.
„Nie je možné zvážiť ešte niečo iné?“ apeloval tiež na zmenu lokality poslanec Michal Irsák.
„Už toto, čo tam je, tam podľa mňa nepatrí. Hovorím aj názory ľudí, ktorí tam bývajú, aj tých, ktorí tadiaľ prechádzajú,“ dodal.
Zmenu lokality by ale komplikovali termíny. Problém je v tom, že ak by sa vybrala iná, nestihol by sa pripraviť a podať projekt a mesto by sa nemohlo uchádzať o dotáciu. Mesto preto argumentovalo špeciálnymi stavebnými úpravami a tiež možnosťou získať financie na kvázi kanceláriu a sociálnych pracovníkov.
V budúcom programovacom období má byť totiž veľká časť výziev orientovaná na marginalizované skupiny. Hovorilo sa aj o rozšírení kamerového systému.
„Upravili by sme tam kompletné oplotenie, ktoré už v niektorej časti chýba, čierne stavby by museli byť zlikvidované. S budovou by sme išli maximálne o 4-5 metrov vyššie, uvažuje sa so strešnými oknami, aby po otvorení nebolo možné nazerať na pozemok najbližšieho suseda. Bola by tam aj optická zástena, ako keby paravan na streche,“ povedal viceprimátor.
Mesto robieva kontroly
„Veľká radosť by nebola, keby sa to tu nadstavovalo, bol by tu ešte väčší hluk a neporiadok ako doteraz. Keby ste videli, čo je tu v lete, tu je hemžiaci sa národ a všetci vedia, čo sa tu robí. Parkujú tu autá od Kežmarku, Popradu až po Senec,“ povedala Marta Ješová, ktorá býva oproti.
„Potom ich tu bude koľko? Však budeme musieť nechať prácu a strážiť si svoje domy,“ reagoval Jozef Weiss na informáciu o možnej nadstavbe.
„Voľakedy tu bolo zlaté bývanie, teraz sa tu nedá žiť. Je tu sústavný pohyb áut a ľudí, predávajú sa tu drogy. Chodia sem samí feťáci a prostitútky a ostáva po nich len bodrel,“ sťažoval sa Seredčan. Políciu vraj zvykol volať aj dva-trikrát do týždňa, od júla sa na ňu neobrátil, lebo to podľa jeho slov nemá význam.
„Policajti Obvodného oddelenia PZ v Seredi vykonávajú obchôdzkovú službu aj na Trnavskej ulici v blízkosti nájomných bytov. V rámci bežného výkonu služby sú v nepravidelných intervaloch velení aj do tejto lokality. Polícia sa neustále snaží o odhaľovanie drogovej trestnej činnosti v meste Sereď. Vieme aj o tejto lokalite,“ povedala policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.
Pravidelnú mesačnú kontrolu robí aj mesto za asistencie mestskej polície.
„Vo svojom byte môžem mať na návšteve niekoho aj 5 rokov a nemusí byť prihlásený k trvalému alebo prechodnému pobytu. Je to môj hosť. Ľudia tiež vravia, že sú to sociálne prípady a vyvážajú sa na mercedesoch, ale auto, hoci ho dotyčný využíva celý rok, nemusí byť písané na neho,“ povedal viceprimátor.
Poslanci sa k téme nadstavby sociálnych bytov na Trnavskej ulici do konca roka vrátia. Na ostatnom zasadnutí uložili prednostovi Tiborovi Krajčovičovi predložiť návrh spôsobu realizácie zámeru do 10. decembra.