Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
Pridajte si svoje mesto

Taniere z Palestíny, trón s vejárom aj vypchatý netopier

Jan aj Markéta tému slúžkovských izieb mapovali aj cez internet. Zistili, že domy či byty s takýmito izbami ešte stavajú v Indii.

Zľava Markéta Magidová, Jan Pfeiffer a Lýdia Pribišová.(Zdroj: (ČE))

Jan aj Markéta tému slúžkovských izieb mapovali aj cez internet. Zistili, že domy či byty s takýmito izbami ešte stavajú v Indi.

NITRA. Mladí českí umelci sa v Galérii mladých podpísali pod projekt Izba pre slúžku. Výstavou, ktorá potrvá do 26. januára Markéta Magidová a Jan Pfeiffer samostatnými i spoločnými dielami reflektujú problematiku podriadenosti a nadradenosti a sociálne vymedzených hraníc.

Pražskí autori vytvorili inštalácie, ktorými zariadili akými model izby pre slúžku, oddelenej ale zároveň prepojenej s priestormi „pre panstvo“. Už farebnosť naznačuje, ktorá časť komu patrí – slúžkovskej časti temnejšia modrá, tej druhej jasná so svetlými odtieňmi farieb.

Moment blízkosti i vzdialenosti

„Náš projekt s Markétou vznikal asi rok. Schádzali sme sa spolu a vzájomnou diskusiou sme prišli na myšlienku delenia priestoru a vzniku viacerých hierarchií. Z tohto vyplynul náš spoločný nápad na projekt Izba pre slúžku,“ vysvetľuje Jan Pfeiffer. „Za týmto nápadom stoja aj moje vlastné skúsenosti, keď som hľadal bývanie a bol sa pozrieť vo viacerých starších bytoch. Videl som tu tie malé izby, predtým určené slúžkam, ktoré sa dnes využívajú na iné účely. Fascinovalo ma na nich, že sa nachádzali väčšinou v srdci tej domácnosti, ale slúžka vlastne nikdy nebola súčasťou rodiny. Je tu zaujímavý ten moment blízkosti a zároveň vzdialenosti.“

Jan aj Markéta potom mapovali tému aj cez internet. Zistili, že takéto domy či byty so slúžkovskými izbami ešte stavajú v Indii. „Je to iný svet, existuje tu hierarchický kastový systém, takže tu to ešte funguje. V Európe viac-menej nie, ak nerátame už jestvujúce staré domy či byty s takýmito izbami,“ doplnil Pfeiffer.

"Zavriem oči a zvolím"

Inštalácie oboch autorov sa snažia zvolenú tému aktualizovať. Už pri vchode návštevníka víta obrovská zátvorka inštalovaná v priestore, ktorej autorkou je Markéta. „Do zátvorky dávame niečo, čo nie je až také podstatné, zároveň symbolizuje vyčlenenie niečoho v priestore,“ vysvetľuje Magidová, ktorá v rámci výstavy pracuje najmä s textom, prípadne s príbehom.

Samotná výstavná miestnosť je rozdelená na farebne odlišné časti. „Modrá časť zastupuje podriadenosť, fungovanie vo vymedzenom priestore, svetlejšia, takpovediac heraldická časť so stolom na hodovanie a bielym trónom zase nadradenosť. Oba priestory oddeľuje ale i spája vstupný železný oblúk,“ vysvetľuje Pfeiffer.

V modrej časti, kde má práce hlavne Markéta, je vystavená napríklad malá modrá knižka s driapancami vo vnútri. Keď si autori robili prieskumy, v rôznych historických domoch, kde slúžky bývali, sa často na stenách chodieb nachádzali škrabance po predmetoch, ktoré slúžky niesli. Tému služobníctva reprezentujú aj fotografie, jednou z nich je kópia snímky britskej slúžky s veľkým zväzkom kľúčov z 19. storočia – síce je podriadená, ale má na starosti chod celého domu a kľúče od všetkých jeho priestorov. Fotka vypchatého netopiera zas „slúžkovstvo“ zastupuje ako niečo zastarané, muzeálne.

„Práce v svetlejšej časti miestnosti sú najmä moje. Dominantou je biely trón s vejárom - je synonymom privilegovaných pozícií, ktoré sa zapĺňajú aj vyprázdňujú. Názov inštalácie je Zavriem oči a zvolím, vychádza z reálnych zápisov v denníku istého politika v Európskom parlamente,“ prezrádza Jan Pfeiffer.

„Ďalšou inštaláciou je stôl so železnými taniermi, ktoré som si nechal vyrobiť počas môjho pobytu v Palestíne. Taniere majú rôzne rozdelené plochy a hranice, symbolizujú podobné hranice a bariéry fungujúce medzi ľuďmi či štátmi.“

Metafora mocenských vzťahov

Podľa kurátorky Lýdie Pribišovej je site specific inštalácia oboch autorov všeobecnejšou metaforou mocenských vzťahov podriadenosti a nadradenosti. „Doposiaľ existujú domy so slúžkovskými izbami, sú dedičstvom z minulých čias. Často sú tieto izby dnes prenajímané študentom alebo ľuďom pracujúcim mimo svojho bydliska,“ vraví Pribišová.

S podobným systémom má aj vlastnú skúsenosť. Šesť rokov študovala a pracovala v jednej talianskej galérii. „Bohatí zberatelia umenia mali vo svojich honosných domoch služobníctvo, v mnohých prípadoch manželské páry z krajín strednej Ameriky,“ dodala kurátorka.

FOTKY: (ČE)


  1. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 3 604
  2. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 441
  3. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 337
  4. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 316
  5. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 298
  6. Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0 Foto 288
  7. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 214
  8. Dievčatá zo západu sú najlepšie 167
  9. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 128
  10. Koalícia siedmich strán siaha po Greššovi. Má poraziť extrémistov aj Belicu 127

Najčítanejšie správy

Nitra

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd

Bývalý dom opatrovateľskej služby chátra a stáva sa nebezpečným pre okolie. Na liste vlastníctva ho má stále mesto.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1

Futbalisti Dusla dnes dosiahli prvé víťazstvo na domácej pôde v tejto sezóne. Hostia z Prievidze dohrávali bez troch vylúčených hráčov.

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Blízke regióny

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Pestuje celý život, no taký obor sa v jej záhrade ešte neurodil

Na dovolenky nechodí, najväčším relaxom pre Helenu Moderdorfskú zo Zavara je jej záhrada. Tento rok vypestovala unikátnu dyňu.

Na hradby použili asi 20 miliónov tehál, ich záchranu ocenili

Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2016 získalo v kategórii „Obnova“ mestské opevnenie v Trnave.

Všetky správy

Z KĽDR hlásili slabé zemetrasenie, už nehovoria o výbuchu

Otrasy najprv pripisovali ďalšiemu možnému testu.

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou. Už nemám čo stratiť, hovorí.

Trump chce ukázať silu, bombardéry preleteli blízko Severnej Kórey

Donald Trump chcel ukázať, že má viacero vojenských možností, ako sa postaviť hrozbe.

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami, tvrdí Darina Malová.

Kam vyraziť