Mesto čiastočne upravilo projekt, sumu v ňom nenavýšilo.
ŠAĽA. Mesto sa rozhodlo v pôvodnom europrojekte na verejné osvetlenie pokračovať. Verejné obstarávanie na dodávateľa nezruší tak, ako to na ostatnom zastupiteľstve odporučili poslanci primátorovi. Zmeny by totiž projekt navýšili o 35-tisíc eur.
Asymetrické nasvetlenie priechodov
Projekt za takmer 263-tisíc eur vypracovalo mesto v roku 2010. Vyhodnotený ako úspešný bol až o dva roky neskôr. V rámci neho by sa vymenilo 301 svietidiel, v meste ich je 1700. Projekt firmy, ktorá v oblasti modernizácie osvetlení figuruje ako odborný konzultant, by rátal s výmenou 1459 svietidiel.
Z predbežného energetického auditu, ktorý spoločnosť odprezentovala na ostatnom zastupiteľstve, vyplynulo, že mesto by ročne ušetrilo 128-tisíc eur. Z týchto úspor by splácalo úver vo výške 1,8 milióna eur, ktorý by stopercentne prefinancovala Slovenská sporiteľňa.
Mesto by mohlo časť istiny znížiť grantom vo výške 20 percent, ktorý by získalo z celkovej hodnoty projektu. Poskytla by ho Európska banka pre obnovu a rozvoj v prípade, že jeho realizáciou sa preukáže aspoň 40-percentná energetická úspora.
Predbežný audit v Šali podľa konateľa spoločnosti Dušana Kozica ukázal na vyše 60-percentnú úsporu. Celková návratnosť investície im vyšla na necelých 12 rokov, počas ktorých by víťazná firma musela garantovať aj záruku na technológiu.
Súčasťou projektu bolo aj špeciálne asymetrické nasvetlenie najrizikovejších cestných priechodov pre chodcov. To existuje už v Senci, v meste, ktoré sa ako prvé na Slovensku zapojilo do pilotného projektu. Senec, keďže sa nachádza v Bratislavskom kraji, nespadá do takzvanej alokačnej zóny pre projekty rekonštrukcie verejného osvetlenia a nemôže sa tak uchádzať o eurofondy.
Dlhšia životnosť
Ponuka firmy poslancov oslovila, rieši totiž modernejšie a úspornejšie LED svietidlá a nie sodíkové výbojky ako europrojekt. Odporučili preto primátorovi Martinovi Alföldimu zrušiť už rozbehnutú súťaž na dodávateľa. Primátor sa v nej rozhodol pokračovať potom, čo s odborníkmi prekonzultoval možnosti zmeny projektu.
Podľa jeho slov bolo možné zmeniť časový harmonogram aj niektoré technické veci, nie rozpočet. Ten sa však pri výpočte výmeny 301 výbojkových svietidiel za taký istý počet LED žiaroviek prekročil o zhruba 35-tisíc eur. Tieto financie by muselo uhradiť mesto spolu s 5-percentným spolufinancovaním, čo tvorí zhruba 13-tisíc eur. Súťaž teda pokračuje s tým, že v projekte s 301 výbojkovými svietidlami sa 55 vymení za LED, aby sa suma nenavýšila.
„Navrhované 90-wattové LED majú oproti 150-wattovým sodíkovým výbojkám trikrát dlhšiu životnosť. Keď skončí životnosť sodíka, žiarovku vymením za 20 eur, ale LED za 500 eur. Okrem toho máme tisíc stĺpov a v projekte od firmy sa rieši iba 55,“ povedal primátor.
Dodal, že ak by aj chcel obstarať zmeny, potrebuje od poslancov odporúčacie uznesenie, v ktorom mu odobria peniaze navyše. Z 21-členného zboru mu na pondelkový mail odpísali do konca týždňa iba traja poslanci.
Július Morávek a Jozef Husárik sú za pokračovanie v europrojekte, Husárik by však uprednostnil LED žiarovky aj za cenu navýšenia sumy. Poslankyňa Erika Velasquézová rozhodnutá nebola.