Obec nemala na výber. Napriek avizovaným jedenástim deťom nastúpili na začiatku školského roka iba štyria žiaci.
MALÉ CHYNDICE. Základnú školu v Malých Chyndiciach zrušili. Dedina tak prišla o vzdelávaciu inštitúciu s viac ako storočnou tradíciou.
Svoju školu tým stratili aj susedné Veľké Chyndice, pretože základná škola fungovala pre deti z oboch obcí, ktoré kedysi tvorili jednu dedinu. Podobne dopadli aj ďalšie tri základné školy na Slovensku.
Iróniou osudu je, že dedina pred piatimi až siedmimi rokmi budovu školy postupne zrekonštruovala.
Na budove v susedstve obecného úradu pribudli plastové okná, na škole opravili stropy aj strechu.
Z jedenástich detí nastúpili štyri
Škola zanikla pre nedostatok financií. Spôsobil ho malý počet detí. Nezáujem rodičov o školu bol dôvod, pre ktorý ministerstvo školstva odmietlo školu dofinancovať.
„Rátali sme s tým, že budeme mať jedenásť detí. Ministerstvo si dalo podmienku, že zachová školu aspoň s dvanástimi deťmi,“ povedal starosta Malých Chyndíc Pavel Bystrický.
Napriek prísľubu rodičov bolo začiatkom septembra všetko inak. „Čakali sme jedenásť detí, prišli len štyri,“ povedal starosta.
Nepomohli ani finančné motivácie
A to aj napriek tomu, že dedina robila všetko pre to, aby rodičov presvedčila o výhodnosti malotriedky. Každé dieťa dostalo pri zápise do miestnej školy príspevok od obce na školské pomôcky vo výške 20 eur.
Dedina do školy v poslednom období vozievala aj obedy, ktoré predtým žiaci v Malých Chyndiaciach nemali.
Učiteľ dokonca ponúkol, že po deti zo susedných Veľkých Chyndíc bude chodiť autom a ostane s nimi až do pol tretej popoludní, aby mali aj družinu ako v iných školách.
Ani to ale nepomohlo. Rodičia dali jasne najavo, že o malotriedku záujem nemajú. Za koncom školy s vyše storočnou históriou stoja teda nielen slabé populačné ročníky, ale aj nezáujem miestnych ľudí. Tí podľa starostu teraz vozia svoje deti do škôl v Klasove alebo vo Vrábľoch, kde mnoho z rodičov pracuje.
„Nebude mi chýbať,“ povedal o škole obyvateľ dediny Mário. „Deti zaostávajú, keď potom prestúpia do inej školy. Nemám školopovinné deti, ale do takejto školy by som ich nedával,“ povedal tridsiatnik Ján.
Naopak, pracovníčka obecného úradu školu zastávala. Sama do nej chodila a podľa nej je individuálny prístup k žiakom neoceniteľný.
Deti si podľa nej majú v malotriednej škole vďaka pospájaným ročníkom 1. – 4. šancu zopakovať si učivo aj z iných ročníkov.
Škola by zrejme skončila tak či tak
Samospráva zvládala chod školy s ťažkosťami aj v predošlé roky. Starosta povedal, že prevádzka školy, najmä energie, stáli obec so 100-tisícovým rozpočtom viac ako 20-tisíc eur ročne.
Osud školy ale samospráva ružovo nevidela.
„Pred tromi rokmi tu bolo osemnásť detí, dve triedy, učiteľ a riaditeľka. Tá odišla do dôchodku, z dvoch tried sme urobili jednu, ostal iba jeden učiteľ, ktorý bol aj riaditeľom. Znižovali sme náklady, ako sa len dalo. Úbytok detí bol ale badateľný, aj v materskej škole je málo detí. Zrejme by sme školu boli nútení zavrieť o rok alebo o dva,“ mieni starosta.
Učiteľ dostal výpoveď. Dedina teraz zvažuje, čo s budovou školy, ktorú len pred pár rokmi postupne zrekonštruovala.
Obec ju predať nechce, pretože obecného majetku nie je veľa. Prenajať priestory bude tiež náročné, Malé Chyndice s približne 390 obyvateľmi sú koncovou obcou, podnikatelia v obci takmer nie sú.
V dedine po zrušení školy toho veľa neostalo. Malé Chyndice nemajú dokonca ani krčmu. Boli aj bez potravín, ktoré ale už v obci znovu fungujú.
Malé Chyndice sú väčšie ako Veľké
Malé a Veľké Chyndice tvorili kedysi jednu dedinu. Po rozdelení sa Malé Chyndice stali – protirečiac názvu - väčšou dedinou ako Veľké Chyndice. Majú asi o sedemdesiat obyvateľov a 280 hektárov viac.
Dediny sú dodnes úzko prepojené, v Malých Chyndiciach bola až do tohtoročnej jesene škola, do ktorej chodievali aj deti zo susedných Veľkých Chyndíc. V nich naopak funguje škôlka, ktorá v Malých Chyndiciach nie je.
Podľa starostu Malých Chyndíc Pavla Bystrického neprežije ani tá, má čoraz menej detí. V Malých Chyndiaciach sa ročne narodia dve až tri deti.
Tomáš Holúbek