Sobota, 19. august, 2017 | Meniny má Lýdia
Pridajte si svoje mesto

Zlaté Moravce vyhodili mladých športovcov na ulicu

Akadémia už vypratala svoje veci z priestorov štadióna. Obávala sa, že mesto by ich mohlo dať pod zámok.

(Zdroj: Karol Scholtz.)

Akadémia už vypratala svoje veci z priestorov mestského štadióna. Obávala sa, že mesto by ich mohlo dať pod zámok a narušilo by tým zimnú prípravu a turnaje.

ZLATÉ MORAVCE. Mesto Zlaté Moravce poslalo mladých futbalistov na ulici. Na mestskom štadióne ich už viac nechce. Požitavskej futbalovej akadémii dala samospráva výpoveď z nájmu.

Ľudia z prostredia akadémie hovoria, že tento krok je likvidačný.

Od leta skončilo šesť z pôvodných devätnástich družstiev a akadémiu muselo pre nedostatok peňazí opustiť viac ako sto talentovaných mladých športovcov.

Primátor Peter Lednár však upozorňuje, že akadémia už celé mesiace neplatí nájomné za športový areál, čím vytvorila dlh 3 600 €.

Nechcú platiť

Výpoveď akadémii dalo mesto už 9. augusta, výpovedná lehota skončila v posledný novembrový deň. Podľa zmluvy uzavretej v decembri 2011 mala Požitavská futbalová akadémia platiť jedno euro ročne ako nájomné za futbalový štadión, pomocné ihrisko, telocvičňu, šatne aj kancelárie. Ďalších 400 € mesačne mala akadémia mestu platiť za všetky energie a služby, napríklad za úpravu trávnikov.

To aj zopár mesiacov robila. Bolo to v období, kedy mesto dotovalo športové a kultúrne združenia z vlastných peňazí. Akadémia platila dokonca aj za zimné mesiace, kedy reálne futbalisti na ihriskách neboli.

V roku 2012 dostala iba samotná akadémia od mesta dotáciu vo výške 90-tisíc €. O rok neskôr už nevideli mladí futbalisti z mesta ani cent.

Po stopnutí mestského príspevku prestala akadémia platiť spomínaných 400 € mesačne za služby a energie.

„Chceli sme zo zmluvy vylúčiť článok, že za každý mesiac zaplatíme 400 €,“ povedal riaditeľ akadémie a mestský poslanec Dušan Husár. Koncom júla preto zaniesol odchádzajúcej riaditeľke mestského strediska kultúry a športu dodatok k zmluve. Tá ho posunula primátorovi. Nový riaditeľ nastúpil do strediska v auguste a pár dní po nástupe zaslal futbalistom výpoveď z nájmu mestského štadióna.

Sto detí skončilo

Požitavská futbalová akadémia je občianskym združením, tvoria ju mestá Zlaté Moravce a Vráble a futbalové kluby FC ViOn a Spartak Vráble.

Výpoveď z priestorov akadémiu tvrdo zasiahla. Hneď v lete zredukovala počet družstiev z niekdajších 19 na 13. Z pôvodných zhruba 350 nadaných mladých futbalistov v akadémii muselo skončiť viac ako sto školákov – údajne sú to hlavne mladí športovci zo Zlatých Moraviec, ktorí to mali na štadión v tomto meste najbližšie.

„Sto detí nám prestalo športovať. Možno sa teraz venujú počítačom, možno len tak sedia doma,“ povedal Milan Galaba, športový riaditeľ akadémie a súčasne šéf klubu strán Smer-KDH, ktoré majú v mestskom parlamente väčšinu.

Podľa Galabu akadémiu podporuje „drvivá väčšina“ poslancov. „Považujem za hanbu mesta, že to, čo máme podporovať, potláčame. To, čo Zlatým Moravciam robí pozitívnu reklamu, je futbal,“ vyhlásil Galaba.

Podľa Galabu prišla výpoveď „bez upovedomenia, bez dialógu“ a to považuje za „zásadný“ problém.

Radnica však tvrdí presný opak toho, čo poslanec Galaba. „Akadémia prestala v marci hradiť dohodnuté platby za služby a energie. Z tohto dôvodu zaslalo mestské stredisko kultúry a športu futbalovej akadémii dve upomienky – prvú 13. mája a druhú 12. júna. Na upomienky akadémia nereagovala žiadnym spôsobom,“ povedal právnička mesta Mária Vozárová. Podobne nevyvolala ani rokovanie o tom, ako chce riešiť dlh, nepožiadala ani o splátkový kalendár. Až v júli reagovala žiadosťou o dodatok v zmluve, ktorým by prestala platiť prenájom priestorov.

Mesto: Akadémiu podporujeme nemalou sumou

Pre narastajúce dlhy a nereagovanie na upomienky prišla nakoniec výpoveď z nájmu. Podľa mesta ani počas výpovednej lehoty akadémia nemala záujem so samosprávou rokovať o probléme. „Z tohto nezáujmu je zrejmé, že snahou zástupcov Požitavskej futbalovej akadémie nebolo vyriešenie problému, ale naopak, jeho eskalácia, ktorá vyústila do medializovania tejto kauzy,“ povedala Vozárová.

Právnička, ktorá je poverená komunikáciou s médiami, spochybnila aj tvrdenie predstaviteľov akadémie, ktorí hovoria, že na úhradu dlhu nemajú peniaze, lebo mesto neposkytlo v tomto roku akadémii dotácie.

„Aj napriek tomu, že akadémia nemohla tento rok dostať priamu dotáciu, mesto prevádzku štadiónov a Požitavskej futbalovej akadémie dotovalo nepriamo, a to sumou približne 27-tisíc € ročne. Podľa prepočtov energetika mesta, celkové náklady na služby a energie za priestory doteraz využívané akadémiou, sú vo výške približne 31 400 € ročne. Keďže na základe podnájomnej zmluvy mala akadémia platiť iba 4 800 € ročne, zvyšnú sumu muselo zo svojho rozpočtu hradiť mesto,“ argumentuje Vozárová.

Podľa nej to nie je malá suma a len dokazuje, že mesto vždy akadémiu podporovalo – v rámci svojich ekonomických možností. „Sú to práve zástupcovia akadémie, z ktorých viacerí sú poslancami mestského zastupiteľstva, kto nemá záujem o riešenie športovej prípravy detí. Ak by ho mali, snažili by sa neplnenie zmluvných povinností a dlhy akadémie riešiť – minimálne by aspoň podali žiadosť o uhradenie dlhu v splátkach, čo neurobili,“ dodala právnička.

Akadémia ale považuje za absurdné, že by mala platiť vôbec nejaký poplatok za nájom mestských priestorov. Jej predstavitelia tvrdia, že ostatné športové či kultúrne kluby a združenia fungujú v mestských priestoroch, za ktoré neplatia nič.

Mesto ale považuje nepriame dotovanie akadémie vo výške 27-tisíc € za dostatočné – najmä s ohľadom na nedostatočne dofinancované školy, škôlky, sociálne služby a minimum peňazí na rekonštrukciu mestských ciest či údržbu mestského majetku.

Petíciu podpísali aj tínedžeri

Akadémia spustila v októbri petíciu, pod ktorú sa podpísalo 1 064 ľudí, medzi nimi aj neplnoletí. Podľa iniciátorov to zákon v prípade všeobecnej petície umožňuje. Odovzdali ju na radnici minulý piatok. Signatári petície žiadajú primátora, aby zabezpečil zrušenie vypovedania zmluvy o nájme areálu mestského futbalového štadióna a aby mesto maximálne podporovalo futbalovú akadémiu. Akadémia zatiaľ v tomto turbulentnom období požiadala o pomoc sponzorov, bez ktorých by nedokázala dohrať ani jesennú časť súťaže.

Tomáš holúbek


  1. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 1 987
  2. Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO) 467
  3. Nitra príde do Žitavian 393
  4. Dubajová pomôže Seredi 334
  5. Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave 265
  6. Ihrisko za Dominom, kde chceli parkovať úradníci, zrekonštruujú 256
  7. Treťoligista má nového trénera 122
  8. Na bicykli z Paríža do Vrábeľ Foto 99
  9. SFZ rozdeľuje dotácie 88
  10. Fotogaléria: Janíkovce - Volkovce 4:1 73

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní

Finálové vystúpenie zaujalo porotcov aj preto, že Norbert Grofčík v ňom za pár desiatok sekúnd predviedol niekoľko tanečných štýlov.

Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO)

Futbalisti FC ViOn uspeli v stredu v pohárovom zápase na ihrisku treťoligovej Beluše. Jeho ozdobou bola trefa stredopoliara hostí.

Nitra príde do Žitavian

Počas reprezentačnej prestávky na konci augusta sa zverenci Ivana Galáda predstavia na oslavách v obci pri Zlatých Moravciach.

Dubajová pomôže Seredi

Výrazná postava ženskej hádzanej sa vrátila na Slovensko.

Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave

Muž bol v sobotu na hodovej zábave, vypátrali ho až v pondelok pri potoku.

Blízke regióny

Nezvestného Dominika našli pri nákupnom centre

Jedenásťročný chlapec, po ktorom dnes intenzívne pátrala polícia, sa našiel a je v poriadku.

Dráma v Chynoranoch. Policajtom sa podarilo zachrániť samovraha

27-ročný Marián stál na streche a tvrdil, že chce skočiť.

Parkovací dom pre bicykle musia ukotviť na pilóty

Trnave sa podarilo získať eurofondy na plnoautomatický parkovací dom pre bicykle. Stáť by mal v priestore medzi železničnou a autobusovou stanicou, jeho predpokladaná cena je takmer 439-tisíc eur bez DPH.

Pomôžte: 11-ročný Dominik je nezvestný

Trnavskí policajti v týchto chvíľach pátrajú po nezvestnom 11-ročnom chlapcovi z Bieleho Kostola

Historické hradby Trnava zvýrazní ilumináciou

Nasvietená bude asi štyristo metrová časť hradieb popri frekventovanej Hlbokej ulici.

Všetky správy

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

Útočník pobodal vo fínskom Turku niekoľko ľudí, dvaja neprežili

Pri útoku utrpelo zranenia najmenej šesť ľudí.

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, hovorí pre SME podnikateľ Michal Gučík, ktorého označujú za radcu Andreja Danka.

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

Kam vyraziť