Prenocovanie v búdke dokáže podľa expertov ušetriť vtákom až 25 % energie.
ZLATÉ MORAVCE. Päťdesiat búdok pre vtákov ohrozených zimou pribudne v najbližších dňoch v mestských parkoch a školských záhradách. Rozvešajú ich tam ochrancovia prírody pod vedením člena Slovenskej ornitologickej spoločnosti Ľudovíta Chládeka.
Ten podal na ústredie spoločnosti projekt s názvom Ekologická výchova už od materských škôl. Malí škôlkari i školáci budú môcť sledovať, ako ochranári pred nástupom krutých mrazov pomáhajú oslabeným operencom.
Ochrana pred krutými mrazmi a ľadovým vetrom
Projekt mal viacero častí. Peniaze získané zo spoločnosti pokryli iba materiál na búdky, zvyšok Chládek vybavoval sponzorsky. Vďaka iniciatíve tak vzniklo päť druhov búdok rôznych veľkostí. Najviac, až 35, je určených pre sýkorky a vtáky podobnej veľkosti. Do búdok sa dostanú otvorom s priemerom 2,8 centimetra. Väčšie búdky majú vstup s priemerom 3,5 centimetra.
Búdky využijú hlavne dutinové druhy vtákov. „Najmenšie búdky poslúžia hlavne sýkorke belasej, sýkorke uhliarke, sýkorke leskohlavej. Najväčšie sú zase pre sokoly a sovy,“ povedal Ľudovít Chládek. Búdky sú vhodné aj pre holuby, mucháriky, žltochvosty či trasochvosty.
Zmyslom búdok je pomôcť vtákom prečkať kruté mrazy a nepriazeň počasia v bezpečnom prostredí. Vhodné sú hlavne v lokalitách, kde chýbajú dutinové stromy.
Búdky ochránia vtáčiky pred mrazmi a ľadovým vetrom. Prenocovanie v nich pomáha vtákom ušetriť až štvrtinu energie, ktorú by inak museli vydať. Vysilené potom v mrazivom počasí ľahšie uhynú.
Pozor na kuny, mačky a veveričky
Základným pravidlom pre umiestňovanie búdok, ktoré sa budú učiť aj zlatomoravskí školáci, je myslieť na číhajúcich predátorov. Odborníci preto radia, aby búdky boli aspoň tri metre nad zemou v ľahkom sklone smerom dopredu, aby sa na nich predátori nedokázali dlhšie udržať. Okrem toho by búdky mali mať zvonku hladký povrch a otvor pre vstup vtákov by mal byť čo najvyššie.
„Ľudské obydlia pritom nehrajú rolu. Ak má vták niekde zahniezdiť, je ochotný vytvoriť si hniezdo aj na mieste, kde je trochu rušený. To platí aj pre prenocovanie vtákov v drevených priestoroch. Samozrejme, najlepšie je umiestňovať búdky na pokojnejšom mieste, niekde v záhrade, na okraji lesa, alebo v parku,“ vysvetľuje Chládek.
Ak sa nedodržia tieto základné pravidlá, vtáčiky schovávajúce sa pred zimou sa môžu stať obeťami mačiek, kún či veveričiek. Búdka by mala byť z dostatočne hrubého dreva, aby sa nestalo, že ho prehryzie kuna či doďube ďateľ.
V meste je už teraz rozvešaných 70 búdok. Chládek hovorí, že pred každou zimou je potrebné všetky vyčistiť, aby sa zbavil pre nebezpečných parazitov, ktoré by mohli populáciu vtákov zdecimovať rovnako ako predátori.
Na ochranu vtákov pred zimou je rovnako nutné aj prikrmovanie. Pomôcť vtákom s potravou môže ktokoľvek. Ochranári odporúčajú, aby ľudia krmivo nasypali do umelohmotných fliaš, do ktorých vyrežú jednoduchý otvor a zavesia ich na strom. V búdkach po meste bude krmivo vďaka sponzorom.