Počas 27 dielní vyše 200 účastníkov vytvorilo spolu okolo 400 prác v rôznych technikách.
NITRA. Záverečnou výstavou v uzavreli v Nitrianskej galérii 5. ročník vzdelávacieho projektu Tvoriť môže každý. Práce hendikepovaných detí a mladých ľudí z nášho kraja a susedných okresov, ktoré zdobia Farebnú galériu, hýria farbami, fantáziou a originálnymi nápadmi.
„Tento rok bol projekt rozdelený na jarnú a jesennú časť. Počas oboch sme pripravili štyri tematicky odlišné tvorivé dielne,“ hovorí lektorka projektu Elena Tarábková. „Počas jesennej časti sa deti v jednej dielni venovali olejomaľbe, v druhej robili koláže, asambláže a muchláže zjednotené farbami. Ďalšie dve dielne boli venované keramike – deti z nej vytvárali anjelov, rybárov, rôzne chrobáky, motýle, vtáky, draky, ryby a podobne.“
Osem hlavných cien
Počas jesene deti v galérii absolvovali 27 dielní, pričom vyše 200 účastníkov vytvorilo spolu okolo 400 prác v rôznych technikách. Dielní sa zúčastnili žiaci zo ZŠ a MŠ pri fakultnej nemocnici v Nitre, ZŠ vo Výčapoch-Opatovciach a zo špeciálnych škôl v Nitre, Poľnom Kesove, Seredi, Leviciach, Novej Bani a Kremnici.
Deťom spolu udelili takmer 40 ocenení - 4 hlavné ceny a 16 cien jednotlivcom, 17 cien dostali skupinové práce – z toho opäť 4 boli hlavné ceny, 5 sa ušlo keramickým kolekciám.
„Projektu Tvoriť môže každý sa viacero škôl zúčastňuje opakovane niekoľko rokov. Každým ročníkom a každou novou dielňou vidieť, ako tie deti umelecky i technicky rastú,“ hodnotí Tarábková. „Keď k nám prídu noví účastníci, najprv sa musia stotožniť s priestorom galérie a ateliéru, mňa i lektora Pavla Bebjaka, ktorý vedie najmä keramické dielne, musia prijať za svojich učiteľov. Prvé stretnutia teda bývajú také zoznamovacie.“
Počas keramickej dielne sa deti spočiatku venujú základným zručnostiam – ako pracovať s hlinou, v akej hrúbke asi vytvoriť nejaký predmet a podobne. „Keď sú u nás už viackrát, poznajú vlastnosti tohto materiálu a môžu si dovoliť viac experimentovať,“ pokračuje Tarábková. „Podobne je to aj v kresbe či maľbe - deti až počas viacerých dielní pochopia, že tieto techniky sú vtedy dokončené, keď je každý centimeter štvorcový papiera nejako výtvarne spracovaný.“
Bavili ich asambláže
K obľúbeným technikám detí tradične patrí spomínaná hlina. Podľa Tarábkovej je tiež akýmsi terapeutickým prostriedkom, lebo deti pri práci upokojuje a masíruje im prsty. Účastníci dielní sa radi venujú aj maľbe na sklo a na hodváb. „Tento rok, myslím si, zaujala aj olejomaľba. Olejové farby majú omnoho viac odtieňov, ľahšie sa miešajú medzi sebou, nanášajú sa inou technikou,“ konštatuje Tarábková.
„Deti bavilo robiť aj asambláže – pri práci sa vyhrali s každým detailom, použili rôznorodé materiály a prvky. Deti z Novej Bane dokonca nefunkčnú eurokalkulačku a nožnice.“
Snímka z vernisáže a výber z detských prác výstavy Tvoriť môže každý. FOTKY: (ČE)