Deti z Orechovho dvora na veľkú stenu opusteného skladu maľovali džungľu. Na výstave je fotografický záznam z tohto projektu.
NITRA. Po roku Ponitrianske múzeum opäť patrí členom a sympatizantom Združenia výtvarníkov sv. Lukáša v Nitre. Výstava s názvom Pokus, omyl ponúka výber prác v rôznych technikách, ktorých autormi sú dospelí výtvarníci i deti.
Návštevníci si môžu do konca januára pozrieť stovky diel - olejomaľby, akryly, kresby, mozaiky, maľby na hodvábe, na skle, objekty aj inštalácie. Pestrosť motívov i farieb dokazuje invenciu, fantáziu a originalitu tvorcov.
Umenie má znepokojovať
Ako povedal Pavol Bebjak zo združenia, názov výstavy je v rámci umenia aktuálny stále. „Keď umelec tvorí, s niečím či niekým sa konfrontuje a vytvorí si istú predstavu, ideu. Tá však väčšinou býva iluzórna, autor naráža na problémy a prekážky, ale stále skúša,“ konštatuje Pavol Bebjak, výtvarník a učiteľ výtvarnej výchovy. „To je ten pokus – omyl, to neustále iskrenie, hľadanie niečoho neočakávaného. Aj doba, ktorú žijeme, je plná pokusov a omylov.“
Umenie má byť podľa Bebjaka istým spôsobom znepokojujúce. „Môžete namaľovať pekný obraz, dáte si ho do obývačky a hotovo. Ale skutočný obraz je niečo, čo človeka znervózňuje. Keď už neviete, ako v ňom pokračovať ďalej, prichádza na rad komunikácia s iným človekom, ktorý má odlišný pohľad na vec, obohatí vás o nové podnety či postupy. Spojíte možno aspekty predtým nezlučiteľné a zrazu zistíte, že v konfrontácii sú zaujímavé.“
V tomto smere umelcom pomáha komunita. Ak aj autor pracuje sám, vyhľadáva kontakt, názor niekoho iného, chce sa posunúť ďalej. „Je nezmysel si myslieť, že dobrý obraz je len ten, čo sa predá. Dobrý obraz je ten, o ktorom sa rozpráva,“ tvrdí výtvarník.
„Z hľadiska komerčného je podstatný kupujúci, ktorý v diele vidí iný rozmer ako ten, kto si obraz doma zavesí len ako dekoratívny prvok.“
Prízraky s Kotlebom
Výstava ponúka umelecké diela stálych členov združenia Pavla Bebjaka, Jany Miklášovej, Viktora Šímu, hostí Henriety Rojkovej, Vlasty Koledovej, Romana Čanakyho, nových vystavujúcich - učiteliek v MŠ Márie Sabovej, Zuzany Balážiovej, Aleny Rábekovej a ďalších autorov.
Zvláštnu pochmúrnu príťažlivosť vyžaruje skupina diel s názvom Prízraky, ktorým dominuje obraz bankobystrického župana Kotlebu. Ich autorom je talentovaná 17-ročná Adela Ďurošiová.
Deti majú veľký potenciál
Popri dielach členov a hostí združenia sú vystavené aj detské práce. Pavol Bebjak ich vidí ako kvalitné a hodnotné. „S tými deťmi pracujem, v ich obrazoch vidím veľký posun a veľký potenciál,“ hodnotí učiteľ, ktorý sa deťom venuje v umeleckej škole i na Orechovom dvore.
„Výstava ponúka zaujímavý stret umenia a dialóg diel detí z normálneho i toho výlučného, na prvý pohľad možno menej podnetného prostredia. S deťmi z Orechovho dvora sme napríklad na veľkú stenu opusteného skladu maľovali džungľu. Na výstave je fotografický záznam z tohto nášho projektu, ktorý ešte bude pokračovať.“
Deti podľa Bebjaka veľmi zaujíma aj téma bezdomovcov a výlučných komunít. Predstavujú ju napríklad diorámy – náznaky rómskej osady a čiernych stavieb.
Pre oživenie výstavu druhý rok dopĺňa aj Lokofest. Nad krajinkou s idúcim vláčikom je Bebjakov obraz s podobným motívom. „Vlak je v umení úžasným motívom. Van Gogh ho mal na mnohých svojich obrazoch, metafyzický maliar de Chirico veľakrát zobrazil záhady odchádzajúceho vlaku. Vlak deti úžasne priťahuje, hoci sa ním mnohé nikdy neviezli,“ doplnil výtvarník.
Pavol Bebjak pred dielami Adely Ďurošiovej, vpravo fotografie džungle a detí, ktoré pomaľovali stenu opusteného skladu na Orechovom dvore.
Prízraky Adely Ďurošiovej.
Plastika Odkaz Cyrila a Metoda od Jany Miklášovej a Viktora Šímu.
Roboty zo súčiastok z počítačov.
Tridsaťdvaročný Tomáš Čupka a jeho diela na skle, dolu jeho mozaika z prírodnín. FOTKY: (ČE)