NITRA. Stovky čiernych reklám sú naďalej v uliciach Nitry. Zo 406 nepovolených zariadení zatiaľ majitelia odstránili len päť. Radnica nemá na riešenie problému dosť ľudí.
Mestskí kontrolóri urobili fyzickú kontrolu reklám už pred niekoľkými mesiacmi. V júli o tom vypracovali správu, v septembri ju dostali poslanci. Čierne reklamy, ktoré sa v nej spomínajú, by mali na útvare hlavného architekta doriešiť do septembra budúceho roka. Skôr to nestihnú.
Exemplárna pokuta?
Zo 406 zistených nepovolených reklamných zariadení je 93 bilbordov. Zvyšok tvoria najmä PVC plachty umiestnené na oplotení súkromných pozemkov a na budovách.
„Momentálne prebieha štátny stavebný dohľad vo veci nepovolených zariadení,“ povedal prednosta Igor Kršiak. O dodatočné povolenie čiernej reklamy zatiaľ nikto nepožiadal.
Štátny stavebný dohľad robí útvar hlavného architekta, ktorý vydáva povolenie na reklamné zariadenia. Už v lete upozornil, že „na taký počet podnetov nemá personálne kapacity“. Hlavný kontrolór preto bude kontrolovať splnenie opatrení až k 30. septembru 2014.
Reklamy mala donedávna na starosti jediná osoba. „Momentálne túto agendu zabezpečujú dvaja zamestnanci útvaru hlavného architekta,“ povedal Kršiak.
K pokutám sa zatiaľ nevyjadril, rieši ich stavebný úrad v priestupkovom konaní. Prednosta uvažuje, že by mal uložiť exemplárnu pokutu tomu, kto má v meste najviac nepovolených reklám.
Nové podmienky v januári
Od septembra platí pre reklamné zariadenia nové pravidlo - musia byť viditeľne označené číslom rozhodnutia, aby ich pri kontrole mohli jednoznačne identifikovať.
V novom roku by mali pre reklamy platiť úplne nové a prísnejšie podmienky. „Pripravujú sa v zmysle stavebného zákona a požiadaviek zastupiteľstva. Budú predmetom prerokovania na prvom riadnom zastupiteľstve v roku 2014,“ povedal prednosta Kršiak.
Mesto eviduje v súčasnosti 473 rozhodnutí o povolení reklamných zariadení a 77 rozhodnutí o povolení informačných zariadení na stĺpoch verejného osvetlenia. Ďalších 406 reklám bolo v meste osadených bez povolenia.
Estetický rozmer
„Väčšina obyvateľov má negatívny dojem z toho, ako sme zaplavení reklamami,“ povedal na zastupiteľstve viceprimátor Ján Vančo.
Poukázal, že mestu by nemalo ísť len o príjmy z reklamných zariadení. „Chcel by som, aby sme sa my ako poslanci zamerali aj na estetický rozmer, či nám tie zariadenia treba,“ dodal Vančo.
Myslí si, že by mesto mohlo ovplyvniť aj reklamy na súkromných pozemkoch. „Boli rôzne názory v klube, že na určitú plochu by sa vyčlenilo iba určité množstvo reklamných zariadení.“
Uložili štyri pokuty
Množstvo reklám, ktoré sú v Nitre načierno, je enormné. Fyzickej osobe hrozí za osadenie reklamného zariadenia bez povolenia pokuta do 331 eur, v prípade živnostníka alebo právnickej osoby do 13 277 eur.
„Pokuta závisí od veľkosti aj doby trvania reklamy. Za veľké bilbordy bežne ukladáme pokuty vo výške od 600 do 1200 eur,“ povedala Helena Spišiaková z radnice, právnička pre správne konania na odbore stavebného poriadku.
Vlani uložili 35 pokút v celkovej hodnote takmer 10-tisíc eur, v tomto roku to boli len štyri pokuty.
Plachty áno, áčka nie
Povolenie potrebujú všetky informačné, reklamné a propagačné zariadenia, ktoré sú na miestach viditeľných z verejných priestorov a sú spojené so stavbou alebo pozemkom. Patria sem aj spomínané plachty z PVC, no takzvané reklamné „áčka“ nie. Nie sú totiž spojené so stavbou, obchodníci ich vykladajú na chodník.
Známa reklamná agentúra tvrdila, že povolenie nepotrebuje ani na tri bilbordy, ktoré osadila na Cabajskej ceste. Argumentovala, že nie sú spojené s pozemkom, ale len voľne položené.
„Tento prípad sa skončil až na Najvyššom súde, je z toho judikát,“ povedala Helena Spišiaková. Reklamná agentúra nakoniec musela zaplatiť mestu pokutu 2-tisíc eur, ktorej sa pôvodne bránila.
Mesto uspelo na Najvyššom súde
Reklamná agentúra odmietala zaplatiť dvojtisícovú pokutu za tri bilbordy osadené bez povolenia. Argumentovala, že povolenie nepotrebovala, pretože zariadenia nie sú spojené s pozemkom.
Krajský súd v Nitre však konštatoval, že bilbordy neboli voľne položené, keďže ich umiestnenie si vyžadovalo úpravu pozemku. Bolo treba vyhĺbiť základové lôžko a vysypať ho kamennou drťou a následne zariadenia ukotviť. Najvyšší súd tento verdikt potvrdil.
(mh)