NITRA. Vodičom mestskej a prímestskej autobusovej dopravy strhávajú už niekoľko rokov peniaze za nadspotrebu nafty. Inšpektorát práce konštatoval, že je to v rozpore so Zákonníkom práce. Dopravca by mal podľa neho peniaze doplatiť, a to zrejme až tri roky dozadu.
Vedenie spoločnosti Arriva Nitra, ktoré prevádzkuje mestskú a prímestskú autobusovú dopravu, sa má k zisteniam inšpektorov vyjadriť v najbližšom týždni. Náš zdroj tvrdí, že dopravca je rozhodnutý závery kontroly napadnúť.
Inšpektorát: Protiprávny stav musia odstrániť
„Zrážky zo mzdy presahujú rámec zákonom stanovených zrážok,“ povedal Róbert Bulla, hlavný inšpektor práce. Potvrdil, že spoločnosti Arriva Nitra nariadia po ukončení kontroly odstrániť protiprávny stav, teda doplatiť strhnuté peniaze.
Inšpektori práce prekontrolovali mzdy údajne dvoch desiatok vodičov mestskej autobusovej dopravy. „Paradoxom je, že iba v jednom prípade sme zistili, že zamestnávateľ zasiahol do základnej zložky mzdy,“ poznamenal Bulla.
Dôvodom je podľa neho skutočnosť, že v mesiacoch, keď boli vykonávané zrážky, dostali vodiči aj odmeny, ktoré sú nenárokovateľnou zložkou mzdy.
„To však nič nemení na tom, že zamestnávateľ zrážky zo mzdy za kvalitu hospodárenia bez písomného súhlasu zamestnancov vykonať nemohol,“ dodal Bulla.
Dopravcovi hrozí pokuta, jej horná hranica môže dosiahnuť až 100-tisíc eur.
Medzi vodičmi sú rozdiely
Na problém so strhávaním peňazí poukázali vodiči mestskej autobusovej dopravy koncom novembra, oslovili médiá.
„Niektorým strhávajú 15, 20, niektorým 30 eur mesačne. Na nadspotrebu má pritom vplyv aj počasie, premávka - a to my nevieme ovplyvniť, najmä keď stojíme v kolóne,“ poukázali nespokojní vodiči.
„Vodič svojou technikou jazdy dokáže markantne ovplyvniť spotrebu nafty. Napríklad v rovnakom type autobusu je rozdiel v priemernej spotrebe na 100 km až 3,5 litra medzi najlepším a najhorším vodičom,“ reagoval dopravca.
Tvrdí, že pri vyhodnotení zohľadňujú reliéf trate a počet prepravených cestujúcich, klimatické podmienky, dopravnú situáciu aj použitie prídavných zariadení autobusu, ako sú predohrev motora a klimatizácia.
Cieľom je ušetriť náklady
„V mestskej autobusovej doprave máme 150 vodičov a len približne päť percent z nich nemá priznané peniaze z dôvodu nadspotreby nafty. Ale také isté percento vodičov je odmeňované za úsporu,“ povedal Igor Ferenczy, personálny riaditeľ spoločnosti.
Na základnú zložku mzdy podľa neho vodičom nikdy nesiahli. Krátili im prémie. „Prémie môžeme vyplatiť v hodnote od 0 do 20 percent na základe výsledkov kvality práce a efektívneho hospodárenia s pohonnými hmotami.“
Systém, ktorý má motivovať vodičov k šetreniu nafty, zaviedli už pred niekoľkými rokmi. „Nafta tvorí viac ako 30 percent celkových nákladov na dopravné výkony. Pri jej súčasnej cene by sme v prípade neefektívneho hospodárenia ročne pripravili objednávateľov mestskej a prímestskej autobusovej dopravy (mesto Nitra a samosprávny kraj) o 614 000 eur, čo je neprípustné,“ povedal Ferenczy.
Vyhodnocovať budú naďalej
Dopravca argumentuje, že takmer každá spoločnosť, ktorá podniká v doprave, svoje normy stanovuje na základe dosiahnutých výsledkov najlepších pracovníkov.
Vo vyhodnocovaní spotreby nafty budú v Arrive Nitra pokračovať. Musia to však urobiť tak, aby neporušili zákon.
„Asi nám rovno znížia prémie, z ktorých nám nadspotrebu odpočítajú, no na výplatnú pásku to nenapíšu,“ myslí si nespokojný vodič.