Nemá rád Silvester, iba Vianoce. Aj tie tohtoročné strávi herec Robo Halák v kruhu rodiny v obci, kde prežil detstvo. Vo Vlčanoch.
Poznáme ho ako Limonádového Joea, Ivana z Mrázika či Tonyho z West Side Story. V postave Reniho Soboláka úspešne kandidoval na post primátora v seriáli Búrlivé víno.
Hoci sympatický nenápadný blondiak považuje herectvo za „ťažký chlebíček“, živí sa ním už 17 rokov. Muzikálový herec je tiež výtvarne nadaný a po svojej mame vraj varí najlepšiu sviečkovú na svete. Róbert Halák.
Mohol byť pilotom
Róbert sa svojim rodičom narodil v zrelom veku, otec mal už 40. Napriek generačnému rozdielu si s ním užil nezabudnuteľné chvíle na rybačkách a poľovačkách.
„Bol silná osobnosť, všetko mi hovoril priamo, s ničím sa nepáral. Od útleho detstva som vedel, že to nie je bocian, kto nosí deti...“ vraví Robo. Spomína, že už v detstve veľmi vnímal televíziu – „hltal“ filmy, zábavné relácie, do sveta šoubiznisu ho niečo podvedome ťahalo.
Na chvíľu však koketoval s myšlienkou stať sa pilotom ako jeho otec. Pre neho bolo lietanie hobby, naučil sa to na letisku v Janíkovciach pri Nitre, odkiaľ aj pochádzal. Leteckú akadémiu v Prešove vymenil napokon Robo za konzervatórium v Bratislave. Keďže ho prvýkrát neprijali, musel rok „prečkať“ na Strednej chemickej škole v Šali.
„Nastúpil som tam 1. septembra 1992. V ten deň sa schválila ústava, havaroval Dubček a veľmi pršalo. Odtrpel som si to na škole až do marca, kedy boli ďalšie prijímačky, ktoré dopadli v môj prospech. Výsledky som vedel v piatok a už v pondelok som išiel do školy odovzdať knihy a rozlúčiť sa. Riaditeľ mi ale oznámil, že začala platiť 9-ročná povinná školská dochádzka, tak som musel chodiť ďalej do školy...“
Predstavenie v nemčine
Na konzervatórium do Bratislavy nastúpil ako 14-ročný a hneď začal skúšať muzikál Umrieť pre krásu.
„Ochutnal som divadlo a začal ho milovať.“
Prvé predstavenie na Novej scéne, v ktorom Robo už nebol len štafáž, ale stvárnil aj postavu, bol František Kalafus v operete Hrnčiarsky bál.
„Pretože som pre predstavenie ďalšej hry, Grófky Marice, nestihol maturitný týždeň, maturoval som až v septembri. Na Novej scéne ma čakalo angažmán od 1. októbra 1997,“ hovorí herec, ktorý je doskám Novej scény verný už 17 rokov.
Odohral na nich zhruba 54 premiér. Išlo napríklad aj o paródiu westernu Jiřího Brdečku Limonádový Joe, kde Robo stvárnil neohrozeného hrdinu, svetoznámy muzikál West Side Story, v ktorom vystupoval ako Tony, či rozprávkový muzikál Mrázik, kde ho obsadili do roly Ivana.
„Týždeň pred premiérou sme skúšali scénku, keď Ivan nosí babku na chrbte - hrali ich chlapi, boli dvaja, takže som to opakoval dvakrát. Bol som vtedy chorý, cítil som sa úplne grogy. Večer som ale musel odohrať predstavenie West Side Story, pri ktorom sa mi stala nehoda. V závere, keď som hľadal China, som si kľakol na kolená, Mirka Partlová zakričala moje meno, ja som sa prudko otočil a odtrhol si meniskus. Chytil som si nohu a vrazil to naspäť. Podarilo sa mi odskákať k mrežiam, pri ktorých ma majú zastreliť. Keď zaznel výstrel, začal som sa pomaličky spúšťať, čo bolo ďalej si už nepamätám. Moja smrť bola vtedy veľmi vierohodná. O týždeň mala byť premiéra Mrázika, kde som bol tiež bez alternácie a už to vyzeralo tak, že ju budeme musieť zrušiť. Našiel som ale výborného doktora, ktorý ma v pondelok operoval a vo štvrtok som už hral predpremiéru.“
Robovi dala zabrať aj postava Jána v maďarskej rockovej opere Evanjelium o Márii, keď ju hrali v nemčine.
„Je to rozprávač, ktorý príde na začiatku predstavenia a zlezie na konci, ja som po nemecky nevedel ani slovo. Texty som sa musel nabifľovať, trvalo mi to tri mesiace. Výsledok bol dobrý, muzikál mal veľký úspech. Postavu Jána by som si chcel ešte raz v živote zahrať.“
V kuchyni varí s mamou
Hereckým domovom sa pre Roba Haláka stalo na chvíľu aj Divadlo Andreja Bagara v Nitre, kde hosťoval v Divotvornom hrnci. Obsadil ho Jozef Bednárik, s ktorým spolupracoval na niekoľkých projektoch, aj na svetoznámom americkom muzikáli Fidlikant na streche.
Kresba Jozefa Bednárika od Roba Haláka. FOTO: ARCHÍV RH
„Tak som vlastne spoznal otcovo rodné mesto. Nitrianske divadlo mi dalo veľmi veľa ľudsky, veľmi pekne sa tam ku mne všetci správali, mohol som si zahrať s úžasnými hereckými osobnosťami pod taktovkou ešte väčších osobností. V Nitre som spoznal aj nitriansky symbol futbalu Ľubomíra Moravčíka, s ktorým spolu hrávame aj v Mufuze, v Mužstve futbalových zázrakov.“
Róbert Halák s futbalistom Ľubomírom Moravčíkom (vľavo). FOTO: ARCHÍV RH
Roba Haláka môžeme vidieť už niekoľko mesiacov v role Reniho Soboláka, ktorý úspešne kandidoval na post primátora v seriáli Búrlivé víno.
„Som negatívna postava, ale veľmi rád ju hrám, pretože ju neznášam,“ vraví herec, ktorý pri ostatných parlamentných voľbách kandidoval na poslanca za jednu zo súčasných politických strán.
„Ak sa ľudia nebudú zaujímať o veci verejné, nemôžu sa čudovať, keď veci verejné sa nebudú zaujímať o nich,“ riadi sa mottom herec.
Pre točenie Búrlivého vína sa musel v tomto roku vzdať všetkých rybačiek. Sľubuje, že si ich dá ako záväzok do nového roka.
„Nemám rád Silvester, radšej Vianoce. Strávim ich s manželkou a synom Adamom tradične, vo Vlčanoch. Štedrovečerné menu budem pripravovať ja s mamou, ktorá vie výborne variť. Práve ona ma naučila najlepšiu sviečkovú na svete,“ dodáva Robo s úsmevom.