Mesto sľúbilo, že urobí opatrenia, aby lístky na športoviská nezdraželi o 20-percentnú DPH. Predávať ich chce pod svojou hlavičkou.
NITRA. Správa športových a rekreačných zariadení od apríla 2014 skončí. Mesto ju zruší a jej činnosť a zamestnancov presunie pod Službyt, ktorý spravuje bytové a nebytové mestské priestory. Schválili to v decembri mestskí poslanci.
SŠaRZ je mestská príspevková organizácia, Službyt je spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá platí daň z pridanej hodnoty. Ak bude prevádzkovať športoviská, hrozí, že táto daň zaťaží aj vstupné na kúpalisko, do kúpeľa či na štadión. Poukazuje na to materiál, ktorý dostali poslanci.
„Máme kúpené turniketové systémy a vstupenky môže predávať mesto. Určite nepredražíme vstupné,“ reagoval primátor Jozef Dvonč.
Uvoľnia kancelárie
Správa športových a rekreačných zariadení sídli v mestskom kúpeli. „Funguje v podstate v stave minimálneho personálneho zabezpečenia,“ píše sa v materiáli, podľa ktorého súčasný model spravovania zvereného majetku naráža na limity v oblasti investícií.
Aký zásadný obrat v investíciách prinesie organizačná zmena, sme sa nedočítali.
Jedným z pozitív má byť zníženie administratívnej zaťaženosti a možnosť komerčne prenajať kancelárie v mestskom kúpeli. Uvoľnia sa, pretože sa administratíva presunie do Službytu.
Ďalším pozitívom „zlúčenia“ je podľa materiálu komplexné riešenie spotreby energií, kde sa pozitívne odrazí, že Službyt je platcom DPH.
Rácová: Prečo to robíme?
„Prekvapil ma tento materiál, zmena v manažmente je vážny proces. Máme funkčný systém, človeka, ktorý sa v tom prostredí vyzná, má skúsenosti,“ povedala poslankyňa Marta Rácová na adresu riaditeľa SŠaRZ Miloša Dovičoviča.
„Mamutie organizácie môžu prinášať aj negatíva. Mne z materiálu nie je zrejmý ekonomický prínos,“ povedala Rácová.
Poukázala tiež, že ak mesto nechce, aby stúplo vstupné na športoviská, musí podniknúť opatrenia. „Odrazu vo vás skrsne podozrenie, prečo to vlastne robíme. Robí sa to na rozpočtovom zastupiteľstve, na konci roka... Ja tento materiál nepodporím.“
Na hranici deštrukcie
Základným problémom pri správe športovísk je podľa Miloša Dovičoviča ich havarijný stav, v niektorých prípadoch až na hranici deštrukcie. S tým súvisí ich mimoriadna energetická náročnosť.
„V mestskom kúpeli je obrovský únik tepla cez obvodovú stenu bazéna. Naopak, na zimný štadión je obrovský prienik tepla, v júli sú denné náklady na výrobu ľadu 900 -930 eur,“ poukázal Dovičovič.
Myslí si, že včlenenie správy športovísk do inej organizácie neprinesie ani euro navyše.
„Nie sú jasné finančné toky. Treba pripraviť kroky, aby sme posúdili a eliminovali negatívne dopady,“ povedala o plánovanej organizačnej zmene Renáta Kolenčíková. Poslanci schválili jej návrh, aby bola zriadená pracovná komisia, ktorá sa bude problémom zaoberať. Výstup má pripraviť do konca marca.
Marta Rácová navrhla, aby bol dovtedy návrh na zrušenie organizácie stiahnutý a na rokovane sa vrátil až po doplnení údajov od komisie. Za bolo 10 poslancov, len jediný bol proti a trinásti sa hlasovania zdržali.
Rácovej pozmeňovací návrh neprešiel, poslanci odsúhlasili zrušenie Správy športových a rekreačných zariadení už k 1. aprílu 2014.