Chcete mať pocit dvojnásobnej zemskej príťažlivosti? Vyskúšajte si v galérii dvojgravitačný skafander.
NITRA. Výstavu Skúsime to cez vesmír otvoril kurátor Omar Mirza veľmi príznačne – v skafandri. Interaktívny projekt inštalovaný v reprezentačných sálach Nitrianskej galérie vytvorili autori z piatich krajín - Slovenska, Česka, Maďarska, Slovinska a Nemecka, potrvá do 2. februára.
Súčasťou projektu sú viaceré sprievodné podujatia. Ešte v decembri sa uskutočnil večer na tému Dizajn vo filmoch budúcnosti s filmovým kritikom Petrom Konečným. V rámci akcie Vesmír pre všetkých bude dnes 15. januára počas celého dňa v koncertnej sále galérie nafukovacie digitálne planetárium z Partizánskeho s rozmermi zhruba 6x10 metrov, v ktorom budú premietať filmy. O 17. h budú prednášky Jakuba Kapuša zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity a Michala Václavíka z Českej kozmickej kancelárie.
Šum vesmíru je všade
Prehliadka výstavy, ktorú tvoria obrazy, fotografie, videá, objekty a inštalácie, sa začína originálne a efektne – zvukovo-obrazovou inštaláciou Čecha Richarda Loskota. Šum predstavuje neviditeľné mikrovlnné elektromagnetické žiarenie. Ako autor uvádza, počúvanie tohto dozvuku je cestou uvedomenia si počiatku dejov, z ktorých pochádza všetko, vrátane nás samých.
„Vedci zistili, že ten šum je zvyškom veľkého tresku, ktorým vznikol celý vesmír. Tento šum podľa nich počuť všade, na Zemi, v celom vesmíre, len my ho nepočujeme, lebo sa dá len zachytiť špeciálnymi prístrojmi,“ objasňuje kurátor Omar Mirza. „Svetelno-zvuková inštalácia má evokovať vznik vesmíru, rozpínanie časopriestoru a fakt, že ešte stále môžeme počuť prvopočiatok tohto vzniku.“
Kozmický oblek so závažiami
Návštevníci výstavy si môžu vyskúšať zaujímavý exponát - dvojgravitačný skafander maďarského autora Antala Laknera, ktorý obsahuje ergonomické závažia. Ľudia v ňom majú pocit dvojnásobnej zemskej príťažlivosti. Ako uvádza popis vedľa kozmického obleku, jeho nosenie si vyžaduje veľké fyzické úsilie, človek musí všetku pozornosť sústrediť na držanie tela a základné pohyby, ktoré sa stávajú spomalenými, až meditatívnymi.
Čech Jan Pfeiffer vystavuje inštaláciu – tvorí ju štúdiová fotografia dievčaťa, ktoré sa klenie nad drevenou konštrukciou. Vizuálne evokuje staroegyptskú bohyňu Nut, zobrazovanú ako ženu napnutú na špičkách prstov rúk a nôh s telom pokrytým hviezdami. Zosobňovala nebesá, ochraňovala mŕtvych a bola považovaná za obrannú bariéru medzi silami chaosu a poriadkom kozmu. Fotografiu dopĺňa veľký čierny monolit so schémou expedície lunárneho modulu amerických astronautov Neila Armstronga a Buzza Aldrina v júli 1969.
Eskapizmus
„Tému vesmíru som vybral ja. Hľadal som potom diela, ktoré sa k tejto téme hodia, mnohé z nich vznikli priamo pre túto výstavu,“ vysvetľuje opäť Omar Mirza. „Keďže vesmír je nekonečný a tých tém, ktoré sa ho týkajú, by mohlo byť veľmi veľa, zúžili sme výber. Jednou z prezentovaných tém je eskapizmus – únik od problémov na Zemi do sveta predstáv, fantázie, do diaľav vesmíru, ktorý sa stáva akýmsi útočiskom. Preto má aj výstava názov Skúsime to cez vesmír, ktorý sme si požičali z hitu Tublatanky.“
Ďalšou z tém, ktoré výstava prináša, je podľa Mirzu pohľad na Zem z vesmíru. „Kozmonauti, ktorí túto skutočnosť zažili, svorne tvrdia, že pri pohľade na našu krásnu planétu z diaľky sa všetky pozemské problémy zdajú úplne malicherné,“ dodal kurátor.
Počas prehliadky výstavy sa môžete začítať do Vesmírneho večerníka. Čitateľom ponúka články a zaujímavosti o vesmíre, pohľad do sveta intergalaktickej módy a ďalšie záhadné i zábavné rubriky, v ktorých sa mieša realita s fikciou.
Omar Mirza návštevníkom predviedol i dvojgravitačný skafander, vpravo je v obyčajnom skafandri aj riaditeľka galérie Renáta Niczová.
Návštevníci vernisáže si mohli pozrieť aj film.
Zvukovo-obrazová inštalácia Čecha Richarda Loskota. Šum predstavuje neviditeľné mikrovlnné elektromagnetické žiarenie -je zvyškom veľkého tresku, ktorým vznikol celý vesmír. FOTKY: MARTIN DANIŠ
Čech Jan Pfeiffer vystavuje inštaláciu – tvorí ju štúdiová fotografia dievčaťa, ktoré sa klenie nad drevenou konštrukciou. Vizuálne evokuje staroegyptskú bohyňu Nut (vpravo). FOTO: (ČE)