Na svojom konte má Ondrej Synak cenu Zlatý klinec za reklamný plagát k filmovému festivalu Áčko. Je to najvyššia cena za reklamu v kategórii poster a outdoor.
NITRA. K svojej súčasnej profesii fotografa a kameramana sa Ondrej Synak dostal ako 13-14-ročný - cez tvorbu webstránok, na ktoré potreboval snímky. Dnes je 25–ročný Nitran už interným doktorandom Ateliéru kameramanskej tvorby a fotografie VŠMU a za sebou má množstvo úspešných projektov – výstav fotografií, filmov, dokumentov, reklám i klipov pre spevákov a skupiny. Vlani sa mu spolu s kolegami podarilo získať cenu Zlatý klinec za reklamný plagát k filmovému festivalu Áčko, čo je najvyššia cena za reklamu v kategórii poster a outdoor.
Robil aj v talentovej šou
V Nitre sa Ondrej Synak pred dvoma rokmi prezentoval svojou prvou samostatnou výstavou fotografií Portréty. Podľa autora zachytila charaktery ľudí, ich vizuálny životopis. Ako asistent kamery sa Ondrej podieľal na tvorbe filmov Lóve, Miluj ma alebo odíď, ako asistent produkcie aj na snímke Tigre v meste, je tiež autorom dokumentu o Vlkolínci - Skanzen V rokoch 2011 a 2012 spolupracoval na šou Česko Slovensko má talent, ako externý kameraman robí pre viaceré televízie.
„Kamera je rozpohybovaný obraz, foto statický. Oboje je zložité vystavať. Kamera, dalo by sa povedať, je umelecko-technickou časťou umenia. Kameraman músí myslieť aj na technológie, ktoré mu dávajú možnosti vyjadriť sa v obraze. Je to ako keby sme porovnávali maliarske postupy, napríklad olejomaľbu, kresbu uhlíkom alebo akvarel. Všetko má svoje pre a proti. Zaujímavú a umelecky hodnotnú fotografiu spravíte dnes už aj s lepším telefónom. S fotkou môžem pracovať aj ako jednotlivec, ale pri filme ide vždy o kolektívne dielo, čo je v konečnom dôsledku oveľa zaujímavejšie,“ porovnáva Ondrej aspekty tvorby fotografie a filmu. „Čo ma baví viac, sa nedá povedať, je to tak 50 na 50. Človek musí u oboch vnímať priestor pred objektívom, svetlo a iné podstatné detaily.“
Tanečný film na festivaloch
Najnovšie sa Ondrej Synak môže pochváliť tanečným filmom Povedal som TY, ktorý vznikol ako zadanie v škole. K spolupráci oslovili choreografa Sľuku Jána Ševčíka, réžiu mala Ľubica Sopková.
„Ide o krátku snímku, kde sme filmovo spracovali reálne choreografie tancov Sľuku. Film okrem tradičných snímacích postupov využíva spomalené sekvecie, ktoré vyobrazujú detailne pohyby tanečníkov,“ popisuje Ondrej Synak. „Momentálne film putuje na filmové festivaly, sme v očakávaní, či prinesie nejaké ceny.“
K zaujímavým projektom, ktorý Nitran realizoval opäť s Ľubicou Sopkovou, patrí aj Medzihra - filmový portrét Roba Rotha. „S Robom sme strávili pol roka a mapovali sme prípravy divadelnej hry Čajka v SND. Portrét herca predstavujeme cez skúškové obdobie i cez inštrumentálne „beckettovské“ scény točené na Záhorí.“
Zaujímavú, aj keď trochu nebezpečnú skúsenosť mal Ondrej na jar minulého roka na filmovom festivale v Istanbule, ktorý sa nakoniec neuskutočnil. „Vypukli tam vtedy protivládne protesty, takže jediné čo ostávalo bolo fotiť. V takýchto vyhrotených situáciách to bolo náročné, ale hlavne akčné. Človek musí rýchlo reagovať, hľadať vhodné momenty. Adrenalín v žilách často človeka ženie tam, kam by normálne nešiel, napríklad do priestoru, kde je slzný plyn,“ spomína Nitran na nepokojné Turecko.
Spolu s režisérom Ivanom Bobčíkom v súčasnosti pripravuje ich spoločný debutový film - jeho režijný a Ondrejov kameramanský. Pôjde o 55-minúrovú krimikomédiu, ktorá sa bude točiť na jar.
Dva dni ako v Toskánsku
Ondrej sa podpísal pod spoluprácu s mnohými umelcami. Točil napríklad pre Máriu Čírovú, Itcha Pčelára a Jamestown, Mika Spirita, Divadlo Aréna, DAB Nitra či Bratislavské bábkové divadlo.
„Pesnička Márie Čírovej, ku ktorej sme točili klip, vznikla na podporu týraných žien, poukazuje na tento celospoločensky závažný problém,“ vraví Ondrej. „Spolupráca s Máriou bola super, presne vedela, čo chce povedať ľuďom nielen textom piesne, ale aj v obraze.“
K čerstvým novinkám patrí jeho spolupráca na klipe Rieka k singlu strieborného superstaristu Itcha Pčelára a Jamestown. S Itchom sa pozná už dlhšie, predtým spolu s režisérom Heňom Vargom točili klip pre Bijouterrier, v ktorom účinkuje Itcho a Alena Pajtinková.
„K natočeniu klipu kapela Jamestown mňa a režiséra Juraja Krásnohorského oslovila v začiatkoch nahrávania jej debutového albumu. Klip sme točili na Južnej Morave, v okolí Valtíc a Mikulova. Je to jedinečné prostredie, kde na jednom mieste nájdete historické budovy a zároveň nádhernú krajinu, miestami pripomínajúcu až Toskánsko,“ hovorí kameraman. „Natáčali sme intenzívne dva dni, zhruba 14 hodín denne. Boli sme super kolektív, stále bola nejaká zábava, a tak to šlo ako keby samo.“
Jamestownu drží palce
Jeho úlohou ako kameramana bolo všetkými dostupnými prostriedkami vystihnúť režisérove predstavy o tom, čo chce povedať a spolu s ním vymyslieť, ako by mal útržkovitý príbeh klipu vyzerať.
„Kameraman musí byt v tomto smere nielen umelec, ale z malej časti aj technológ, aby si vedel všetky veci okolo stavby obrazu skombinovať s vhodne vybranou kamerou, objektívmi, filtrami a podobne. Je to ako keď si maliar chystá plátno a mieša farby. Musí tiež vedieť nájsť vhodné svetlo či už umelé alebo reálne v danom priestore, pre daný záber, použiť vhodné typy lámp a hlavne koordinovať celú kamerovú zložku štábu,“ konštatuje Ondrej.
„Dúfam, že fanúšikom Jamestownu sa klip i skladba budú páčiť. Držím im palce, je to kapela plná úžasných ľudí, ktorí to, čo robia, robia perfektne.“
Ondrej Synak a jeho prvá nitrianska výstava Portréty.
Synak spolupracoval s Máriou Čírovou ...
...aj sesterským duom Tweens.
Ondrej Synak s Itchom a modelkou Dianou Matysovou klip natáčali v krásnom prostredí Južnej Moravy.
FOTKY: ARCHÍV O.S.