Odchytené psíky v Šali sú na súkromnom pozemku, musia sa premiestniť.
ŠAĽA. Mestá a obce sú podľa zákona o veterinárnej starostlivosti od novembra 2011 povinné zabezpečiť odchyt túlavých zvierat na svojom území. Psy odchytené v Šali sa predtým umiestňovali v útulku Slobody zvierat v Nitre. Karantenizácia stála pri 50 psoch okolo 900 eur. Pre nedostatok kapacity a zmenu legislatívy útulok nepredĺžil mestu na túto službu zmluvu.
Odvtedy prácu so psami v Šali vo veľkej miere supluje za mesto Občianske združenie Zatúlané psíky. Umiestňuje odchytené psy do dočasnej starostlivosti a hľadá im náhradné rodiny. Psy sú ale na súkromnom pozemku, ktorý je v tesnej blízkosti susedov. Musí sa premiestniť.
Hradenie nákladov by si rozdelili
Združenie sa už v roku 2011 obrátilo na mesto so žiadosťou o prenájom pozemku, aby na ňom mohlo zriadiť útulok pre opustené zvieratá.
Najskôr žiadali o prenájom pozemku v lokalite za čističkou odpadových vôd (ČOV) v Šali smerom na Vlčany, neskôr o prenájom pozemku v lokalite medzi mestskou športovou halou, areálom strednej odbornej školy a oplotením geotermálneho vrtu v areáli bývalého kúpaliska.
Prenájom v lokalite za ČOV poslanci vtedy schválili, zámer stroskotal pre chýbajúce inžinierske siete, ktoré by bolo podľa radnice veľmi nákladné pripojiť. Mesto by tiež muselo zafinancovať vyňatie z pôdneho fondu, keďže pozemok nie je mestský.
Radnica sa preto s občianskym združením dohodla na lokalite bývalého kúpaliska. Časť areálu v súčasnosti využívajú bezplatne kluby, športovci, skupiny a občianske združenia.
K tomu, aby pozemok mohol slúžiť pre útulok, je potrebné na ňom okrem iného tiež vybudovať prípojky vody, elektriny a žumpu. Náklady na tieto úpravy vyčíslilo mesto na zhruba 19 850 eur, hradilo by ich z rozpočtu na rok 2014. Mohli by byť prefinancované z odpredaja pozemku pod trafostanicou v areáli bývalého kúpaliska.
Náklady na kontajnery, v ktorých budú umiestnené odchytené zvieratá v karanténe, by znášalo OZ Zatúlané psíky. Išlo by o 45-tisíc eur. Platili by okolo 15-tisíc eur ročne aj za veterinárne ošetrenie zvierat, krmivo a podobne. Mesto by uhrádzalo iba režijné náklady vo výške približne 2690 eur ročne.
Postarali sa už o 700 psov
Ak by na ostatnom zasadnutí poslanci návrh schválili, symbolický nájom na desať rokov by pre občianske združenie začal platiť už od januára 2014. Poslancom ale prekážalo, že mesto sa nepýtalo na názor obyvateľov bývajúcich v susedstve.
„Urobme najprv prieskum priľahlých ulíc, aké je ich stanovisko k tomu, pretože poznám, aká je situácia vo Veči,“ povedal poslanec Július Morávek. „Nemáme na cesty, a my budeme ročne dávať tritisíc na psy, nemáme na bezdomovcov. Radšej na bezdomovcov ako psy,“ reagoval na predkladateľku materiálu Boženu Tóthovú z radnice.
„Súhlasím s tým, že to nie je úplne ideálna lokalita, ale je to za 3 roky jediná vytypovaná lokalita, ktorú sa v tomto meste podarilo nájsť. Zriadiť rovnaký útulok za ČOV by stálo mesto 40-50-tisíc eur, z toho 12-tisíc vyňatie pôdy,“ povedala poslankyňa Milena Verešová. Zdôraznila, že už dva roky občianske združenie supluje na vlastné náklady prácu mesta „bez toho, aby za to niečo chceli alebo dostali“.
OZ Zatúlané psíky riešilo od svojho vzniku odchyt a starostlivosť o približne 700 psov zo Šale a okolia.
„Útulok, ktorý by sa mal budovať v areáli bývalého kúpaliska, je dimenzovaný na zhruba 40 psov, ale nikde nie je napísané, že tam bude stále toľko,“ dodala poslankyňa.
„Nie som proti, ale nie je normálne, aby ste v strede mesta medzi ulicami urobili koterce pre psy, ktoré tam budú štekať vo dne v noci. Veď tí ľudia nás zjedia,“ reagoval Varsányi. Podľa neho by bolo lepšie radšej zainvestovať do zámeru za ČOV, kde by mohol byť útulok nastálo.
O tom, ktorú lokalitu poslanci napokon odsúhlasia, sa bude rozhodovať na zastupiteľstve 4. februára.