Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Pozrite si, čo vlani hýbalo Zlatými Moravcami

Rok pred voľbami sa zvyšovali dane, mesto zavrelo kúpalisko, rozdávalo štedré odmeny a predalo byt svojmu zamestnancovi za 213 €!

Mesto vlani, takmer po polstoročí, neotvorilo kúpalisko.Mesto vlani, takmer po polstoročí, neotvorilo kúpalisko. (Zdroj: Tomáš Holúbek)

Rok pred voľbami sa zvyšovali dane, mesto zavrelo kúpalisko, rozdávalo štedré odmeny a predalo byt svojmu zamestnancovi za 213 €!

JANUÁR

Mesto mohlo v prípade energetičky porušovať zákon. Podľa poslancov mala kumulované funkcie, robila napríklad aj bezpečnostnú techničku. Radnica porušenie zákona poprela, prípad konzultovala s inšpektorátom práce.

Sadzby dane z nehnuteľností sa oproti predošlému roku zvýšili o 7,5 %. Zvýšila sa aj daň za ubytovanie z 0,35 € na 0,40 € na osobu a prenocovanie.

Primátor odvolal z postu šéfa mestského strediska kultúry a športu Petra Kereša. Dôvodom boli Lednárove „opakované výhrady“ ku Kerešovej práci. Kereš riadil organizáciu od novembra 2009.

Skryť Vypnúť reklamu

FEBRUÁR

Kultúrne stredisko, radnica, aj spoločný obecný úrad sú bez šéfov, radnica na posty vyhlásila výberové konania.

Mestský úrad vedie Mário Lénárt. Vyhral výberové konanie, do ktorého sa prihlásili len dvaja uchádzači.

Z vianočného darčeka pre zamestnancov radnice, ktorým malo byť sťahovanie do budovy bývalého miestneho národného výboru, nakoniec nebolo nič. Vízia bývalého prednostu radnice Ľubomíra Martinku ostala pre nedostatok peňazí len na papieri.

Primátor dal na zastupiteľstvo doviezť ľudí z mestských častí autobusom. Poslanci v tom videli zvážanie primátorovho fanklubu.

MAREC

Psičkári z panelákov sa sťažujú, že za svojich štvornohých miláčikov platia viac ako dvojnásobok – 35 eur. Mesto za skončený rok 2012 vybralo na psoch o 2 122 eur viac ako v roku 2011.

Skryť Vypnúť reklamu

Peniaze na platy zamestnancov radnice možno miznú, myslia si to niektorí poslanci. Tí z balíka určeného na platy vypočítali, že priemerne by zamestnanec radnice mal brať okolo 800 € mesačne. Také čísla sú však nereálne. Primátor reagoval, že peniaze musia byť vždy riadne zadokladované.

Päť dní voľna malo 398 školákov zo Základnej školy na Mojmírovej ulici. Nikdy v minulosti nemuseli školu v rozbehnutom školskom roku uzavrieť na takú dlhú dobu. Dôvod? Mesto hovorí o oprave okien, ľudia o havarijnom stave vykurovania.

Kruhová križovatka namiesto dnešnej jedinej fungujúcej svetelnej križovatky v meste sa znovu odďaľuje. Kedy bude dokončená, nie je vôbec jasné. Hotová mala byť v roku 2008.

APRÍL

Do závratných výšok vyskočil dlh mestskej nemocnice. Sociálnej poisťovni dlhovala 284 175,72 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Primátor podozrieva mestské Záhradnícke služby z trestnej činnosti – hlavne finančnej. Podnik si mal napríklad vziať pôžičku, aj keď mu to zákon neumožňoval.

Primátor Peter Lednár predal byt zamestnancovi mestského úradu Štefanovi Nociarovi za škandalóznych 213 €! „Jaj, ten jeden bytík? Tak si ho kúpil, aby mohol u nás pracovať,“ vysvetlil primátor. Kontrolór mesta pochybenia nenašiel, mimovládky naopak tvrdili, že nízka cena musela každého zaraziť.

Zamestnanec radnice Štefan Nociar, známy z kauzy škandalózneho predaja bytu, dostal od mesta odmenu 6 800 €. Celkovo si na mestskom úrade podelili odmeny vo výške 18-tisíc €.

Riaditeľ Záhradníckych služieb Marián Tomajko ostáva vo funkcii. Primátorov návrh na jeho odvolanie neprešiel, a to ani napriek tomu, že účty mestskému podniku dočasne zablokoval exekútor.

Primátor Peter Lednár predal byt zamestnancovi mestského úradu Štefanovi Nociarovi za škandalóznych 213 €! Nociar kúpil byt od mesta v paneláku pri Tekove (na snímke).

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

MÁJ

Budovu, ktorá môže kedykoľvek spadnúť a ublížiť ľuďom, nikto nerieši. Schátraná stavba stojí v nemocnici, ak spadne, zosype sa na frekventovanú Bernolákovú ulicu. Na hrozbu upozornil riaditeľ nemocnice Michal Grujbár.

V katastrofálnom stave sú po zime mestské cesty. Technické služby vypočítali, že výtlkov je o polovicu viac ako vlani.

Mestský úrad s približne piatimi desiatkami zamestnancov má čoraz viac riadiacich pracovníkov. Okrem prednostu Mária Lénárta ho riadi aj Roman Šíra, ktorému primátor Peter Lednár vytvoril miesto bežné skôr pre štátnu správu – Šíra sa stal vedúcim služobného úradu.

JÚN

Po 47 rokoch fungovania neotvorili letné kúpalisko. Nie sú naň peniaze.

Mario Lénárt skončil ako prednosta radnice. Nahradil ho Roman Šíra – bez výberového konania a len na základe „odporúčania od ľudí“.

Nemocnicu využíva 50-tisíc ľudí z 38 spádových obcí, dediny však na ňu prispievať nechcú. Riaditeľ nemocnice Grujbár upozornil, že nemocnica by ako akciovka nemala šancu fungovať – 38 obecných parlamentov sa na rovnakej veci nikdy nedohodne.

Primátor chce priškrtiť peniaze pre Požitavskú futbalovú akadémiu a založiť mestský klub. Prekáža mu, že v akadémii sú hlavne mladí futbalisti z okolitých dedín.

Viac ako štyri desiatky stromov a drevín vyrúbalo mesto v amfiteátri, ktorý je súčasťou mestského parku. Výrub označili za nezákonný odborníci, ktorí po obhliadke miesta podali trestné oznámenie.

JÚL

Odvolací súd v júli na neverejnom zasadnutí zrušil odsudzujúci rozsudok nad bývalou primátorkou Serafínou Ostrihoňovou a podnikateľom Viliamom O. zo Zlatých Moraviec. Vec vrátil prvostupňovému súdu na doplnenie dokazovania. Exprimátorku a podnikateľa uznal ešte v roku 2012 okresný súd vinnými z obzvlášť závažného zločinu podvodu, uložil im nepodmienečné tresty odňatia slobody na 7,5 roka. Kauza súvisí s pozemkami pod priemyselným parkom.

Až 180 podpisov vyzbierali pod petíciu, ktorú spísali obyvatelia lokality Ďatelinisko. Postavili sa proti zámeru župy, ktorá chce do pokojnej časti mesta pripomínajúcej dedinu premiestniť postihnutých klientov zo svojho sociálneho zariadenia. Župa tlaku ľudí neskôr cúvla a od zámeru ustúpila.

AUGUST

Primátor Lednár stopol peniaze pre Záhradnícke služby. Tridsať zamestnancov je bez výplat aj napriek tomu, že podnik má riadne schválený rozpočet.

Okrúhlu desiatu hniezdnu sezónu neprežili dva zo štyroch vyliahnutých bocianov pri rieke Žitava. Mohli za to výdatné dažde a nezvyčajné ochladenie.

SEPTEMBER

Riaditeľ mestskej nemocnice Michal Grujbár končí vo funkcii presne po dvoch rokoch. Primátor Lednár oznámil, že svojmu nominantovi nedôveruje. Šokoval tým poslancov aj svojich spolupracovníkov. Grujbárovi dohodil flek so slovami, že ide o špičkového manažéra, ktorý vyťahuje podniky z hlbokej krízy. Nemocnica pritom v čase Grujbárovho konca visela iba sociálke skoro 360-tisíc €.

Grujbára nahradil vo funkcii 29-ročný právnik Martin Cimrák. Ten nemocnici doteraz poskytoval právne služby.

Župa ignoruje problémy, s ktorými zápasia susedia vulgárnej neplatičky v Čiernej Doline, ktorá patrí k Zlatým Moravciam. Žena sa susedom údajne aj vyhrážala. Sekeru na nájomnom má žena vo výške takmer 4-tisíc €.

V Zlatých Moravciach sa tvária, že samospráva nemá kontrolovať taxikárov. Zákon ale hovorí čosi iné. Zdroje hovoria, že v meste je asi trinásť taxislužieb, legálne sú však len tri. Zvyšné bežne jazdia bez označenia.

Mesto už roky nemá normálnu web stránku. Tá existujúca od prezerania odrádza, je nepriateľská k užívateľom. Radnica sa bráni, že povinné údaje na stránke sú.

Z nemocnice musel odísť jej riaditeľ Michal Grujbár. Doteraz sa hľadajú peniaze, ktoré zmizli za jeho éry.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

OKTÓBER

Posledná mestská nemocnica u nás sa ocitla v rukách súkromnej Advokátskej kancelárie JUDr. Cimrák s.r.o. Tá má teraz v rukách moc nad financiami aj majetkom nemocnice v Zlatých Moravciach – okrem iného aj tým, že riaditeľ nemocnice Martin Cimrák pôsobí v kancelárii spolu so svojim otcom, advokátom Milošom Cimrákom.

Zlaté Moravce ocenili in memoriam živého. Synovec ešte žijúceho Miroslava Palušku sa proti posmrtnému oceneniu ohradil. Primátor sa za trapas ospravedlnil.

Lednár vyhodil mestský podnik na ulicu. Záhradníckym službám dal výpoveď z nájmu a netají sa, že od nového roka s podnikom nepočíta.

NOVEMBER

Primátor si po mesiacoch vyžiadal podklady k výplatám pre zamestnancov Záhradníckych služieb. Svoje mzdy konečne dostanú tri desiatky ľudí, ktoré od leta živorili.

Mesto neuspelo s návrhom na zvýšenie poplatku za odpad. Platiť viac mali podnikatelia, lebo súčasné poplatky nepokryjú náklady, ktoré má mesto s odvozom a likvidáciou odpadu.

Kampaň do župných volieb sa v Moravciach stala poriadne nechutnou. Nezávislému kandidátovi na poslanca Jurajovi Šabíkovi niekto za jednu noc poničil všetky reklamné pútače.

Mesto odmieta vydať pozemky zhabané komunistami. Dožaduje sa ich Anton Berczy. Namiesto vrátenia pozemkov sa už teraz uvažuje o výstavbe hypermarketu na spornej pôde. Vec riešia súdy.

DECEMBER

Mesto vyhodilo mladých športovcov na ulicu. Na mestskom štadióne už viac nechce vidieť futbalistov Požitavskej futbalovej akadémie. Primátor argumentuje, že akadémia už celé mesiace neplatí nájomné za športový areál, čím vytvorila dlh 3 600 €.

V súvislosti so Záhradníckymi službami má vyšetrovateľ začať trestné stíhanie pre podozrenie zo štyroch trestných činov, informoval primátor. Ten utrpel fiasko, keď ani jeho ďalší návrh na odvolanie riaditeľa služieb Mariána Tomajka neprešiel.

Na svetlo vyplávali finančné machinácie v mestskej nemocnici za pôsobenia riaditeľa Grujbára, ktorého primátor Lednár označil za „špičkového manažéra“. Z mestskej nemocnice odišli desiatky tisíc eur na účty, ktoré nemocnica nepozná. Riaditeľ nemocnice Cimrák chce škodu vymáhať od svojho predchodcu Grujbára aj od audítorskej spoločnosti.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 101
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 789
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 707
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 431
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 661
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 520
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 332
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 269
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 220
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 055
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

V Nitre mu vyliečili choré obličky. Odmenil sa gólmi, ktoré písali históriu (+FOTO)

Kráľ strelcov československej ligy Michal Pucher by sa pred pár dňami dožil 90 rokov.

Michal Pucher (1931 - 1999) je najlepším strelcom Nitry v čsl. lige. Na snímke vpravo preberá pohár pre najlepšieho strelca sezóny 1959/60.

Veľký záujem o Balaja. Má konkrétne zahraničné ponuky

Najlepší strelec ligy si môže vyberať z vejáru európskych záujemcov, vo Football Service Agency dokonca zdvihli telefón aj z Ázie. Ostane v Zlatých Moravciach?

Filip Balaj má (zatiaľ) najlepšiu futbalovú formu v živote. Bude súčasťou FC ViOn aj v prvom jarnom kole proti Trnave (6. 2.)?

Bezdomovec mal pozitívny test, karanténu odmietol. Polícia ho našla na ďalší deň

Muža našli večer po testovaní vo vchode. Poslali ho preč.

Pracovník vypisuje certifikát.

Finlay bol zlatý s Kanadou, Nitre prikývol okamžite

Prestup na Slovensko mu schválil i center Colorada.

Útočník Liam Finlay prichádza do Nitry so zaujímavým životopisom. Presne o mesiac - 18. februára - oslávi 24 rokov.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Prievidza sa pripravuje na skríningové testovanie

Mesto počas víkendu predbežne plánuje vytvoriť 25 odberných miest. V článku nájdete ich zoznam.

Už ste čítali?