Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky

Pozrite si, čo vlani hýbalo Zlatými Moravcami

Rok pred voľbami sa zvyšovali dane, mesto zavrelo kúpalisko, rozdávalo štedré odmeny a predalo byt svojmu zamestnancovi za 213 €!

Mesto vlani, takmer po polstoročí, neotvorilo kúpalisko.Mesto vlani, takmer po polstoročí, neotvorilo kúpalisko. (Zdroj: Tomáš Holúbek)

Rok pred voľbami sa zvyšovali dane, mesto zavrelo kúpalisko, rozdávalo štedré odmeny a predalo byt svojmu zamestnancovi za 213 €!

JANUÁR

Mesto mohlo v prípade energetičky porušovať zákon. Podľa poslancov mala kumulované funkcie, robila napríklad aj bezpečnostnú techničku. Radnica porušenie zákona poprela, prípad konzultovala s inšpektorátom práce.

Sadzby dane z nehnuteľností sa oproti predošlému roku zvýšili o 7,5 %. Zvýšila sa aj daň za ubytovanie z 0,35 € na 0,40 € na osobu a prenocovanie.

Primátor odvolal z postu šéfa mestského strediska kultúry a športu Petra Kereša. Dôvodom boli Lednárove „opakované výhrady“ ku Kerešovej práci. Kereš riadil organizáciu od novembra 2009.

Skryť Vypnúť reklamu

FEBRUÁR

Kultúrne stredisko, radnica, aj spoločný obecný úrad sú bez šéfov, radnica na posty vyhlásila výberové konania.

Mestský úrad vedie Mário Lénárt. Vyhral výberové konanie, do ktorého sa prihlásili len dvaja uchádzači.

Z vianočného darčeka pre zamestnancov radnice, ktorým malo byť sťahovanie do budovy bývalého miestneho národného výboru, nakoniec nebolo nič. Vízia bývalého prednostu radnice Ľubomíra Martinku ostala pre nedostatok peňazí len na papieri.

Primátor dal na zastupiteľstvo doviezť ľudí z mestských častí autobusom. Poslanci v tom videli zvážanie primátorovho fanklubu.

MAREC

Psičkári z panelákov sa sťažujú, že za svojich štvornohých miláčikov platia viac ako dvojnásobok – 35 eur. Mesto za skončený rok 2012 vybralo na psoch o 2 122 eur viac ako v roku 2011.

Skryť Vypnúť reklamu

Peniaze na platy zamestnancov radnice možno miznú, myslia si to niektorí poslanci. Tí z balíka určeného na platy vypočítali, že priemerne by zamestnanec radnice mal brať okolo 800 € mesačne. Také čísla sú však nereálne. Primátor reagoval, že peniaze musia byť vždy riadne zadokladované.

Päť dní voľna malo 398 školákov zo Základnej školy na Mojmírovej ulici. Nikdy v minulosti nemuseli školu v rozbehnutom školskom roku uzavrieť na takú dlhú dobu. Dôvod? Mesto hovorí o oprave okien, ľudia o havarijnom stave vykurovania.

Kruhová križovatka namiesto dnešnej jedinej fungujúcej svetelnej križovatky v meste sa znovu odďaľuje. Kedy bude dokončená, nie je vôbec jasné. Hotová mala byť v roku 2008.

APRÍL

Do závratných výšok vyskočil dlh mestskej nemocnice. Sociálnej poisťovni dlhovala 284 175,72 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Primátor podozrieva mestské Záhradnícke služby z trestnej činnosti – hlavne finančnej. Podnik si mal napríklad vziať pôžičku, aj keď mu to zákon neumožňoval.

Primátor Peter Lednár predal byt zamestnancovi mestského úradu Štefanovi Nociarovi za škandalóznych 213 €! „Jaj, ten jeden bytík? Tak si ho kúpil, aby mohol u nás pracovať,“ vysvetlil primátor. Kontrolór mesta pochybenia nenašiel, mimovládky naopak tvrdili, že nízka cena musela každého zaraziť.

Zamestnanec radnice Štefan Nociar, známy z kauzy škandalózneho predaja bytu, dostal od mesta odmenu 6 800 €. Celkovo si na mestskom úrade podelili odmeny vo výške 18-tisíc €.

Riaditeľ Záhradníckych služieb Marián Tomajko ostáva vo funkcii. Primátorov návrh na jeho odvolanie neprešiel, a to ani napriek tomu, že účty mestskému podniku dočasne zablokoval exekútor.

Primátor Peter Lednár predal byt zamestnancovi mestského úradu Štefanovi Nociarovi za škandalóznych 213 €! Nociar kúpil byt od mesta v paneláku pri Tekove (na snímke).

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

MÁJ

Budovu, ktorá môže kedykoľvek spadnúť a ublížiť ľuďom, nikto nerieši. Schátraná stavba stojí v nemocnici, ak spadne, zosype sa na frekventovanú Bernolákovú ulicu. Na hrozbu upozornil riaditeľ nemocnice Michal Grujbár.

V katastrofálnom stave sú po zime mestské cesty. Technické služby vypočítali, že výtlkov je o polovicu viac ako vlani.

Mestský úrad s približne piatimi desiatkami zamestnancov má čoraz viac riadiacich pracovníkov. Okrem prednostu Mária Lénárta ho riadi aj Roman Šíra, ktorému primátor Peter Lednár vytvoril miesto bežné skôr pre štátnu správu – Šíra sa stal vedúcim služobného úradu.

JÚN

Po 47 rokoch fungovania neotvorili letné kúpalisko. Nie sú naň peniaze.

Mario Lénárt skončil ako prednosta radnice. Nahradil ho Roman Šíra – bez výberového konania a len na základe „odporúčania od ľudí“.

Nemocnicu využíva 50-tisíc ľudí z 38 spádových obcí, dediny však na ňu prispievať nechcú. Riaditeľ nemocnice Grujbár upozornil, že nemocnica by ako akciovka nemala šancu fungovať – 38 obecných parlamentov sa na rovnakej veci nikdy nedohodne.

Primátor chce priškrtiť peniaze pre Požitavskú futbalovú akadémiu a založiť mestský klub. Prekáža mu, že v akadémii sú hlavne mladí futbalisti z okolitých dedín.

Viac ako štyri desiatky stromov a drevín vyrúbalo mesto v amfiteátri, ktorý je súčasťou mestského parku. Výrub označili za nezákonný odborníci, ktorí po obhliadke miesta podali trestné oznámenie.

JÚL

Odvolací súd v júli na neverejnom zasadnutí zrušil odsudzujúci rozsudok nad bývalou primátorkou Serafínou Ostrihoňovou a podnikateľom Viliamom O. zo Zlatých Moraviec. Vec vrátil prvostupňovému súdu na doplnenie dokazovania. Exprimátorku a podnikateľa uznal ešte v roku 2012 okresný súd vinnými z obzvlášť závažného zločinu podvodu, uložil im nepodmienečné tresty odňatia slobody na 7,5 roka. Kauza súvisí s pozemkami pod priemyselným parkom.

Až 180 podpisov vyzbierali pod petíciu, ktorú spísali obyvatelia lokality Ďatelinisko. Postavili sa proti zámeru župy, ktorá chce do pokojnej časti mesta pripomínajúcej dedinu premiestniť postihnutých klientov zo svojho sociálneho zariadenia. Župa tlaku ľudí neskôr cúvla a od zámeru ustúpila.

AUGUST

Primátor Lednár stopol peniaze pre Záhradnícke služby. Tridsať zamestnancov je bez výplat aj napriek tomu, že podnik má riadne schválený rozpočet.

Okrúhlu desiatu hniezdnu sezónu neprežili dva zo štyroch vyliahnutých bocianov pri rieke Žitava. Mohli za to výdatné dažde a nezvyčajné ochladenie.

SEPTEMBER

Riaditeľ mestskej nemocnice Michal Grujbár končí vo funkcii presne po dvoch rokoch. Primátor Lednár oznámil, že svojmu nominantovi nedôveruje. Šokoval tým poslancov aj svojich spolupracovníkov. Grujbárovi dohodil flek so slovami, že ide o špičkového manažéra, ktorý vyťahuje podniky z hlbokej krízy. Nemocnica pritom v čase Grujbárovho konca visela iba sociálke skoro 360-tisíc €.

Grujbára nahradil vo funkcii 29-ročný právnik Martin Cimrák. Ten nemocnici doteraz poskytoval právne služby.

Župa ignoruje problémy, s ktorými zápasia susedia vulgárnej neplatičky v Čiernej Doline, ktorá patrí k Zlatým Moravciam. Žena sa susedom údajne aj vyhrážala. Sekeru na nájomnom má žena vo výške takmer 4-tisíc €.

V Zlatých Moravciach sa tvária, že samospráva nemá kontrolovať taxikárov. Zákon ale hovorí čosi iné. Zdroje hovoria, že v meste je asi trinásť taxislužieb, legálne sú však len tri. Zvyšné bežne jazdia bez označenia.

Mesto už roky nemá normálnu web stránku. Tá existujúca od prezerania odrádza, je nepriateľská k užívateľom. Radnica sa bráni, že povinné údaje na stránke sú.

Z nemocnice musel odísť jej riaditeľ Michal Grujbár. Doteraz sa hľadajú peniaze, ktoré zmizli za jeho éry.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

OKTÓBER

Posledná mestská nemocnica u nás sa ocitla v rukách súkromnej Advokátskej kancelárie JUDr. Cimrák s.r.o. Tá má teraz v rukách moc nad financiami aj majetkom nemocnice v Zlatých Moravciach – okrem iného aj tým, že riaditeľ nemocnice Martin Cimrák pôsobí v kancelárii spolu so svojim otcom, advokátom Milošom Cimrákom.

Zlaté Moravce ocenili in memoriam živého. Synovec ešte žijúceho Miroslava Palušku sa proti posmrtnému oceneniu ohradil. Primátor sa za trapas ospravedlnil.

Lednár vyhodil mestský podnik na ulicu. Záhradníckym službám dal výpoveď z nájmu a netají sa, že od nového roka s podnikom nepočíta.

NOVEMBER

Primátor si po mesiacoch vyžiadal podklady k výplatám pre zamestnancov Záhradníckych služieb. Svoje mzdy konečne dostanú tri desiatky ľudí, ktoré od leta živorili.

Mesto neuspelo s návrhom na zvýšenie poplatku za odpad. Platiť viac mali podnikatelia, lebo súčasné poplatky nepokryjú náklady, ktoré má mesto s odvozom a likvidáciou odpadu.

Kampaň do župných volieb sa v Moravciach stala poriadne nechutnou. Nezávislému kandidátovi na poslanca Jurajovi Šabíkovi niekto za jednu noc poničil všetky reklamné pútače.

Mesto odmieta vydať pozemky zhabané komunistami. Dožaduje sa ich Anton Berczy. Namiesto vrátenia pozemkov sa už teraz uvažuje o výstavbe hypermarketu na spornej pôde. Vec riešia súdy.

DECEMBER

Mesto vyhodilo mladých športovcov na ulicu. Na mestskom štadióne už viac nechce vidieť futbalistov Požitavskej futbalovej akadémie. Primátor argumentuje, že akadémia už celé mesiace neplatí nájomné za športový areál, čím vytvorila dlh 3 600 €.

V súvislosti so Záhradníckymi službami má vyšetrovateľ začať trestné stíhanie pre podozrenie zo štyroch trestných činov, informoval primátor. Ten utrpel fiasko, keď ani jeho ďalší návrh na odvolanie riaditeľa služieb Mariána Tomajka neprešiel.

Na svetlo vyplávali finančné machinácie v mestskej nemocnici za pôsobenia riaditeľa Grujbára, ktorého primátor Lednár označil za „špičkového manažéra“. Z mestskej nemocnice odišli desiatky tisíc eur na účty, ktoré nemocnica nepozná. Riaditeľ nemocnice Cimrák chce škodu vymáhať od svojho predchodcu Grujbára aj od audítorskej spoločnosti.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 4. Od Česka až po Jadran
 5. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 6. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 11 818
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 6 788
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 206
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 887
 5. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 5 368
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 905
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 365
 8. Od Česka až po Jadran 3 215
 9. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 674
 10. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 437
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Prasklo vodovodné potrubie.


5 h
Ilustračné foto.

Muža obvinili z nedovoleného ozbrojovania.


6 h
FC ViOn tretíkrát dostal štyri góly v prvom polčase ligového zápasu, predtým so Slovanom (2013) a Žilinou (2008), úplne prvýkrát však šiel do šatne s debaklom 0:4. Po obrátke razantne obrátil prístup k hre, Yilmaz mal veľké šancu a jednu aj Bednár, ale napokon platí, že Zlaté Moravce vyhrali otvárací zápas sezóny iba dvakrát zo štrnástich prípadov (2011 a 2017 doma proti Ružomberku).

Vionisti prestrieľali Trenčín 12:11, ale do sveta letí debakel 0:4 po ich najhoršom prvom polčase v ligovej histórii.


7 h
Rad pred policajnou budovou na Piaristickej ulici.

Ľudia sú nespokojní, musia dlho čakať.


23. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muža obvinili z nedovoleného ozbrojovania.


6 h

Oznamovateľ upozornil na hrubé porušenie technológie pri realizácii havarijného chladiaceho systému.


TASR 23. júl

Na miesto udalosti smeruje zisťovateľ príčin požiarov.


22 h

Vodnú plochu v kameňolome využívajú tisíce ľudí, napriek tomu, že je tam zákaz kúpania aj vstupu. Dnes sa tam utopil mladý muž.


3 h

Už ste čítali?