Čím dlhšie ostane hrozno vo viniciach v hmlistom, sychravom počasí a na daždi, tým väčšia šanca je, že pohnije.
NITRA, TOPOĽČIANKY. S obavami sledujú vinohradníci, ktorí nechali časť úrody na ľadový zber, dlhodobé predpovede počasia.
Ak urýchlene neprídu silné mrazy, hrozí, že ľadového vína ročníka 2013 bude na pultoch ako šafranu.
Aby strapce mohli vinohradníci obrať, potrebovali by, aby teploty aspoň na pár hodín poklesli na mínus sedem stupňov alebo na nižšie. A to v regióne nehrozí.
Desaťdňová predpoveď počasia prináša na okolie Nitry vyhliadky na teplé a upršané dni, čo je pre ľadové víno najhoršia kombinácia. Až do konca januára majú byť teploty vysoko nad nulou, siahať majú až k desiatim stupňom. Ani noci nemajú byť mrazivé, meteorológovia počítajú s teplotami okolo nuly, pod mínus dva stupne by klesnúť nemali.
Zima, akú si výrobcovia vína nepamätajú
Výrobcovia vína, ktorí sa rozhodli vyčkať na tuhú zimu, sú zúfalí. Vyzerá to tak, že do konca januára strapce na ľadové víno neoberú. Pritom január býva zväčša hraničným termínom, v ktorom je vhodné oberačku ukončiť. Ak hrozno ostane vonku do februára, zvyšuje sa pri teplom, hmlistom a vlhkom počasí šanca, že úroda pohnije.
„Takúto zimu si nepamätám, za december som zimnú bundu nevytiahol, cez deň bolo stále nad nulou. Nie sme nadšení priebehom počasia, hrozno máme stále vo vinohradoch. Boli by sme radšej, ak by už bolo vylisované a prekvášalo nám v tankoch,“ povedal Samuel Waldner, obchodný riaditeľ Château Topoľčianky.
Zatiaľ však v topoľčianskych závodoch paniku nerobia. Aktuálna obhliadka ukázala, že hrozno je zatiaľ v dobrej kondícii. Nebezpečne sa však približuje termín, ktorý majú Topoľčianky v doterajšej desaťročnej histórii výroby ľadového vína – najneskôr oberali hrozno na ľadové víno 25. januára. Stalo sa to vlani.
Ak ostanú strapce vo vinohradoch dlhšie, nemusí sa stať nič hrozné. Teoreticky a iba v prípade suchého jasného počasia. Pri hmlách silnie riziko hniloby, nahnívajúce časti sa preto musia rýchlo odstrihnúť, aby nepoškodili celý vinič.
Hrozno ponechané vo vinohradoch však nikdy nevyjde navnivoč. „Ak by to bolo úplne kritické, oberie sa to a v závislosti od cukornatosti sa urobí hrozienkový výber,“ vysvetlil Samuel Waldner.
Obchodný riaditeľ Château Topoľčianky Samuel Waldner v topoľčianskych viniciach. Strapce hrozna tu stále čakajú, kým udrú tuhé mrazy.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Oberačku mal zatiaľ len málokto
Pre ľadové víno je najlepšie, keď premrzne čo najviac. Mráz vytvorí typické arómy. Ak by udreli mrazy, podľa Waldnera by mohla byť kvalitná hlavne Frankovka modrá, lebo bude mať vyšší obsah kyselín a vytvorí sa z nej správne harmonizované víno.
Vinohradníkom však teoreticky stačí aj zopár hodín správneho mrazu, aby mohli úrodu pooberať. Túto zimu sa to však podarilo iba niekoľkým. „Oberali sme už 28. novembra. Už pár dní predtým mrzlo a v tento deň teplota nadránom, kedy je najchladnejšie, klesla na mínus osem stupňov,“ hovorí Peter Czako z Château Malanta. Ani predtým, ani potom už ručička teplomera do podobných hodnôt nezoskočila. „Teraz je problém, aby vôbec mrzlo a nie ešte tak silno,“ priznáva Peter Czako problémy výrobcov vína v regióne.
Z obratej Frankovky modrej vyrobili 30 litrov ľadového vína. Podľa Petra Czaka je ponechanie vína na ľadový zber vždy vo veľkej miere riziko. „Ak nepríde správne počasie, nespravíte ľadové víno,“ podotkol.
Ideálne vždy je, ak hrozno vymrzne pri výrazne nízkych teplotách dlhšie a až potom sa oberie. Bežný konzument medzi takýmto vínom a vínom pozbieraným po pár hodinách mrazu rozdiel nezistí. „Tieto veci sú len o nejakých bodoch navyše v rôznych súťažiach,“ pripúšťa Samuel Waldner. V Château Topoľčianky už raz v decembri namerali presne mínus sedem. Vtedy sa ale rozhodli počkať.
Pri teplote mínus osem stupňov obral ešte v novembri hrozno Peter Czako z Château Malanta.
FOTO - PETER CZAKO
Ľadové víno otvára cestu na zahraničné trhy
Keď príde správna teplota, do kopcov nad topoľčianskymi závodmi sa poberie pomaly celý podnik. „Oberať víno chodia aj naši obchodní zástupcovia. Neberú to ako prácu, ale ako relax. Je to taký menší team building pre zamestnancov,“ pousmial sa Waldner.
Château Topoľčianky robí ľadové víno od roku 2003, kedy začal s Rizlingom vlašským. O tri roky neskôr k nemu pripojili aj Frankovku modrú. Ročne vyprodukujú Vinárske závody v Topoľčiankach päťtisíc fliaš ľadového vína. Záujem oň je hlavne medzi ženami a mladými.
Čoraz viac sa slovenskému ľadovému vínu darí aj na ázijských trhoch, hlavne na Taiwane, kde pomáha vyšliapať cestičku aj pre ďalšie vína z Topoľčianok. Našim producentom vo vývoze ľadového vína konkuruje hlavne Kanada, Nemecko, Rakúsko a Česká republika. Tradične vinárske krajiny, akými sú Španielsko a Taliansko, ľadové vína vzhľadom na klimatické podmienky takmer nevyrábajú.
Ľadové víno
Fľaška s 0,375 litrom ľadového vína sa predáva od 15 do 20 €.
Sladká a drahá tekutina vzniká z hrozna, ktoré vinohradníci na jeseň neoberú. Vo viniciach si strapce počkajú na tuhé mrazy – ľadový zber sa môže robiť len pri teplote mínus sedem stupňov a nižšej.
Ideálne je, ak sú silné mrazy aj niekoľko dní po sebe, no obrať sa dá aj v prípade, že mrazy trvajú len zopár hodín. To sa robí hlavne vtedy, ak je zima teplá a hrozí, že hrozno pre dlhší nedostatok mrazov pohnije.
Na ľadový zber sa nechávajú hlavne odrody, ktoré majú hrubšiu šupku – aby pri zamŕzaní nepopraskala.
Ľadové víno sa predáva v 0,2 alebo v 0,375-litrových fľašiach. Na pultoch ich ľahko rozoznáte, sú úzke a vysoké.
Jedna fľaška s necelými štyrmi deci ľadového vína vyjde na 15 až 20 €.
Tomáš Holúbek