Deti, od ktorých pýtali peniaze či mobil, problém väčšinou neohlásia. Informácie o šikane chce mesto pre políciu zbierať formulárom na svojej internetovej strane.
ŠAĽA. Dve či tri skupiny tínedžerov zastavujú v Šali žiakov základných a stredných škôl a pýtajú si od nich peniaze či mobil.
Iba jeden z chlapcov má viac ako 18 rokov, ostatní sú mladiství. Podľa našich informácií ide väčšinou o „problémové deti“, s ktorými si nevedia dať rady ani ich rodičia.
O mnohých prípadoch mestská polícia nevie alebo sa o nich dozvie neskoro, pretože obete ich nenahlasujú.
K tým, o ktorých vie, jej chýba viac informácií, pretože deti, ale aj ich rodičia sa boja povedať, čo sa stalo. Polícia preto vyzýva Šaľanov na spoluprácu.
Rodičia by mali svedčiť
Čo je šikana
- násilné ponižujúce správanie alebo týranie, ktorému sa človek nemôže vyhnúť,
- môže mať psychickú aj fyzickú podobu,
- v prieskume z roku 2011 štvrtina žiakov základných škôl povedala, že im niekto z triedy ubližuje.
„Nemôžeme urobiť nič, keď chlapec povie, že im požičal mobil, lebo sú to kamaráti,“ hovorí náčelník mestskej polície Peter Krokavec.
„Veľakrát nám chýba aj svedectvo rodičov. Ak s nami nebudú spolupracovať a nepodajú svedeckú výpoveď, aby sme mohli proti týmto chlapcom viesť aspoň priestupkové konanie, nebudeme vedieť účinne pomôcť.“
Odhaľovať a predchádzať šikane by mal pomôcť aj kamerový systém, ktorý pripravujú od konca roka. V meste pribudli ďalšie kamery, osadili ich pred takmer všetky základné školy.
„Vedeli sme, že cieľovou skupinou aj pre tých, čo predávajú návykové látky, je väčšinou mládež, preto sme sa snažili podchytiť aj školy kamerovým systémom. Ten nám v súčasnosti pomôže aj pri šikane,“ vraví Krokavec.
Polícia pri školách viac hliadkuje, lebo cez sociálnu sieť zistila, že v jednom prípade slovná šikana prerástla až do fyzických útokov. Prípad prevzal a preveruje úrad justičnej a kriminálnej polície.
„Mestská polícia môže uložiť za priestupok pokutu do 33 eur, pokiaľ ide o mladistvého, skresáva sa to na polovičku. Dôležitejšie je, že ten človek je podchytený a že za to, čo spravil, nesie zodpovednosť,“ hovorí Krokavec. „Pretože nie je nič horšie, ako keď niekto za protispoločenskú činnosť nie je riešený. To mu dodáva viac odvahy.“
Anonymný formulár
Mestská polícia s radnicou vytvorili formulár s názvom Kriminalita v uliciach mesta, verejnosť ho nájde na stránke mesta. Oznamovateľ šikany môže, ale nemusí zostať v anonymite.
Formulár spúšťa radnica podľa viceprimátora Jozefa Mečiara od tohto týždňa, bude v sekcii Život v meste, linka naň bude aj na titulke.
„Takto je to najefektívnejšie, mladí ľudia sú na internete stále, takže je šanca, že to budú využívať,“ povedal viceprimátor.
