ŠAĽA. Revitalizáciu centra mesta galantská firma Avastav ukončila do konca roka 2013. Pri preberacom konaní sa zistili veci, ktoré v zmysle zmluvy treba do marca dorobiť respektíve opraviť. Až potom sa môže kolaudovať.
Dva dodatky k zmluve
Zistilo sa napríklad, že kanalizačné potrubie medzi hľadiskom a javiskom amfiteátra nie je zasypané pieskom, sedačky v hľadisku amfiteátra nie sú očíslované, chýba retardér a vodorovné dopravné značenie do ZŠ Pionierska, pred gymnáziom sa musí dopravná značka osadiť správne pred lampu.
Firma musí tiež okrem iného vymeniť zlomenú dlažbu, odlomený obrubník pri Angličáku, upraviť niektoré chodníky a trávniky, ktoré sa poškodili prejazdom ťažkých mechanizmov.
Práce na europrojekte za 880-tisíc eur začali v auguste 2012, mesto podpísalo zmluvu s firmou, ktorá projekt vysúťažila elektronickou aukciou v júni.
V septembri už ale práce Ava-stav pozastavil. Namietal nezrovnalosti medzi výkazom výmer a projektovou dokumentáciou. Rozdiely boli vyčíslené na 443-tisíc, po rokovaniach s mestom boli znížené najprv na 88-tisíc eur, neskôr na 54-tisíc eur.
Aby sa projekt ukončil, mesto požadovanú sumu za nadpráce uznalo. Tá sa neskôr navýšila o ďalších 54-tisíc eur. Od marca 2013, kedy obnovila firma práce, sa totiž zistili ďalšie veci, ktoré sa extra zaplatili. Prestoj pre dodatky tak predĺžil termín dokončenia projektu z pôvodných 12 na 17 mesiacov.
Verejné WC projekt neriešil
V rámci revitalizácie sa čiastočne opravili cesty a chodníky, upravilo sa okolie kaštieľa, zeleň v parku, pribudli lavičky, mobiliár, fontána, verejné WC projekt neriešil. Otvoril sa tiež amfiteáter, na ktorom sa vymenili lavice.
„Budeme ho môcť využívať na čokoľvek, ale nebudeme vedieť na ňom vyberať vstupné, len dobrovoľné. Podľa pravidiel nemôžeme mať z neho príjem najbližších päť rokov,“ povedal primátor Martin Alföldi.
Poplatky by nemohlo mesto vyberať ani od stánkarov na šalianskom jarmoku v prípade, ak by boli na Školskej ulici, pretože tá je súčasťou projektu. Doteraz bývali stánkari na Hlavnej ulici, ale predpokladá sa, že v tom období sa na nej bude riešiť záchytné parkovisko.
„Je možné podať projekt do Bruselu a ak by sa nám týmto spôsobom podarilo získať prostriedky, tak vieme časť nákladov na náš jarmok vykryť z nich, a nie z príjmov z predajných miest.“
Kaštieľ patrí pod ministerstvo
Šaľania by chceli využívať priestory kaštieľa po dokončení posledných úprav na centrálnej mestskej zóne napríklad aj na uzatváranie manželstiev.
O možných sobášoch a rôznych spoločensko-kultúrnych mestských akciách v tejto kultúrnej pamiatke už vedenie mesta spolu s riaditeľkou archívu, ktorý sídli v kaštieli, uvažovalo.
„Nádvorie kaštieľa využívame na kultúrne leto, ale v zmysle vyhlášky to nie je dôstojné miesto na obrady,“ povedal primátor. Štátny archív v Bratislave, pobočka Šaľa, patrí spolu s budovou pod ministerstvo vnútra.
„Finančné prostriedky vo výške cca 350-tisíc eur, ktoré by sme potrebovali na obnovu nádvoria a suterénnych priestorov, zatiaľ nemáme ani len sľúbené,“ povedala riaditeľka Veronika Nováková. Požiadavky na dokončenie objektu zo štátneho rozpočtu, vzhľadom na šetrenie, ani nepovažuje za reálne.
„Jedinou cestou je získanie mimorozpočtových zdrojov, ich získanie však vyžaduje množstvo rokovaní. V súčasnosti chceme získať prostriedky aspoň na projektovú dokumentáciu, ktorú potrebujeme na podanie projektu na získanie dotácie z mimorozpočtových zdrojov,“ dodala riaditeľka.