NITRA. Z obrazov Nitrana Richarda Ototta sa na vás dívajú typizované postavičky ľudí. Všetky spája spoločný názov Pictogram Stories a - ako už aj sám názov výstavy hovorí – príbehy. Každý z obrazov je samostatným mikropríbehom, ktorý odráža problémy medziľudských vzťahov či negatíva dnešnej uponáhľanej, pretechnizovanej doby.
Kritika vzťahov a doby
Pictogram Stories je prvou samostatnou výstavou Richarda Ototta. Spoločne s inými autormi vystavoval v Nitre a Piešťanoch.
Steny Galérie Foyer v Starom divadle zdobí zhruba 20 diel z obdobia rokov 2011 – 2014. Vytvorené sú technikou tlač na plátne a baneri. „Ironman predstavuje muža so žehličkou miesto hlavy, ktorý podviedol manželku a chce si to „vyžehliť“. Manželka má zas miesto hlavy piktogram recyklácie – čím chcem vyjadriť otázku, či mu to odpustí. Obrazom Placebo poukazujem na dnešnú rozpoltenú spoločnosť, v ktorej sa rozdiely v chápaní fungovania oboch pohlaví stierajú,“ vysvetľuje Richard Otott, ktorý na UKF vyštudoval jednoodborovú výtvarnú výchovu.
Dielo Skin podľa autora kritizuje snahu niektorých žien vyzerať ako Bárbie - dávajú si zväčšovať prsia, pery, menia farbu vlasov a podobne. Piktogramový obrázok s dieťaťom poukazuje na biznis v očkovaní. Dielo s postavou s obchodným košíkom hovorí jasnou rečou – náboženstvom dnešnej doby je konzum.
Dva obrazy pre divadlo
Dva obrazy Otott vytvoril priamo pre priestory divadla, ktoré má veľmi rád. „Keď som ešte pracoval u architekta Viktora Šabíka, graficky som sa podieľal na niektorých prvkoch interiéru divadla. Na jednom zo spomínaných obrazov je herec s lebkou v ruke s otázkou „Byť či nebyť“. Parafrázu na Hamleta po celej ploche obrazu dopĺňajú názvy repertoárových predstavení Starého divadla,“ pokračuje autor. „Na druhom diele je mladá herečka, ktorú akoby tvorili tri osoby – ona sama, herečka a krásna žena. Po boku postavy sú piktogramy vyjadrujúce atribúty jej osobnosti,“ doplnil Otott.
Prečo si autor za hlavný motív výstavy zvolil práve piktogramy? Ako prezradil, písmo ako také ho zaujímalo už od strednej školy. Študoval aranžérstvo, v rámci ktorého sa učili rôzne druhy písma. „Piktogramy s ním súvisia, sú mi blízke. Rád ich formujem, dávam ich do nových súvislostí a významovo ich posúvam ďalej.“
Tlmočí svoj názor
Kurátorom výstavy, ktorá v Galérii Foyer potrvá do 20. februára, je Ján Kurinec. V hodnotení autorových diel sa cez ranokresťanské „piktogramy“ rybu a kríž, staroegyptské hieroglyfické písmo prekvapivo, ale celkom pochopiteľne prepracoval až k umeniu pravekých ľudí. „Pre nich i pre Rišovu tvorbu je spoločná jednoduchosť. No na rozdiel od pravekých ľudí Rišo obrazmi, tlmočiacimi jeho názor, kritizuje súčasnú dobu a svet okolo nás,“ hovorí Ján Kurinec.
„Autor to má oproti klasickým maliarom ťažšie. Na relatívne malom priestore musí statickou figúrou vyjadriť nejakú náročnú myšlienku. Obrázky, čo sa formy týka, nie sú síce anatomicky presné a machrovsky vypiplané, ale myšlienka je čitateľná a jasná.“
Richard Otott s časťou svojich obrazov.
Obraz Shopinng kritizuje súčasný konzumný životný štýl.
Dva obrazy autor vytvoril špeciálne pre SDKS. FOTKY: (ČE)