Jedným z nezabudnuteľných stretnutí je pre Janu Benkovú rozhovor s Ivanom Lendlom, ktorý sa takmer nekonal. Tenistu obmäkčila slzami.
NITRA. Korene súčasnej mladej spisovateľky Jany Benkovej, ktorá nedávno v krajskej knižnici besedovala s Nitranmi, siahajú do Topoľčian. Ale keďže v tom čase tam nefungovala nemocnica, narodila sa v Nitre. Istý čas tu aj prežila, má tu príbuzných aj kamarátky.
Písanie ju baví odmala
K literatúre mala Jana Benková blízko odmala. Už v 6 - 7 rokoch napísala svoje prvé básničky, chodila na súťaže, výborne jej išiel sloh. „Na základnej škole v Topoľčanoch som mala výborné učiteľky, pani Godálová ma učila písať a veľmi ma motivovala,“ spomína Jana Benková. „Tu som sa v podstate naučila asi najviac, písala som aj do školského časopisu, pokračovala som v tom i na strednej škole. Potom som začala prispievať aj do denníkov a časopisov – keď mi tu ako tínedžerke vyšli prvé články, veľmi ma to tešilo a motivovalo.“
Politika je len veľká šou
Pre časopis Eva osem rokov pripravovala rozhovory so známymi osobnosťami z kultúry, šoubiznisu a športu. Istého vydavateľa natoľko zaujali, že sa ich rozhodol vydať knižne. „Rozhovory na telo sú mojou prvou knižkou. Po nej som vydala druhý diel rovnomennej knihy, v ktorej boli ale rozhovory s politikmi. Medzičasom som napísala športovú encyklopédiu Slovenské hviezdy v NHL. Pri jej príprave som mala možnosť stretnúť sa s najväčšími hokejovými hviezdami – od Petra Bondru, cez Žiga Pálffyho, Jožka Stumpela, Paľa Demitru až po Mariána Hossu. Vydala som aj biografiu Aleny Heribanovej,“ vraví spisovateľka.
Spomínanú knihu rozhovorov s politikmi nevydala náhodou. Ako bývalá hovorkyňa politickej strany strávila v zákulisí politiky päť rokov. „Tam som videla, že politika je len jedna veľká šou, a preto viem aj teraz čítať medzi riadkami politických aktualít. Ľahšie sa mi veci rozlišujú a ľahšie sa rozhodujem.“
Knihu jej krstila Vondráčková
Pri písaní svojich kníh stretla mnoho sympatických osobností, s ktorými sa ocitla na „jednej vlne“, niektoré ju však doslova očarili. „Jedným z nich bol určite Ivan Lendl. S ním sa ťažko hľadal kontakt aj termín rozhovoru. Keď bol pred rokmi na tenisovej exhibícii v Bratislave, podarilo sa mi ho vyspovedať. Hrozilo však, že žiadny rozhovor nebude, nemal vtedy vôbec čas. Keď mi však pri predstave, že sa môj veľký sen urobiť s ním rozhovor nesplní, vyhŕkli slzy, obmäkčila som ho a spravil si na mňa čas. Bolo to úžasné stretnutie,“ hovorí autorka.
„Veľmi si vážim, že osobnosti ako napríklad Peter Dvorský krstili moje knižky. Moju prvú českú knihu vlani do života uviedla Helena Vondráčková s manželom Martinom Michalom.“
Sedem v jednom roku
V súčasnosti sa Jana Benková naplno venuje písaniu kníh, zároveň sa stará aj o marketing vydavateľstva, v ktorom jej knihy vychádzajú už 15 rokov.
V posledných zhruba šiestich rokov presedlala na písanie ženských románov. Ako vraví, o zmene rozhodol dopyt trhu. Priznáva, že je ženských románov a ich autoriek veľmi veľa, ale inšpirácie je ešte viacej.
„Píše sa mi to veľmi ľahko a veľmi ma to baví. Jeden z takýchto mojich románov som intenzívne písala ani nie dva týždne. Vlani mi vyšlo až sedem kníh – päť na Slovensku a dve v Čechách, to je taký môj rekord,“ prezrádza Benková.
„Pri písaní ma inšpiruje život okolo nás, ale moje príbehy nie sú reálne, sú dielom moje fantázie. Témy do kníh si sondujem aj na besedách s čitateľmi, tam zisťujem, čo medzi nimi najväčšmi rezonuje. Najviac ich trápia vzťahové problémy, nevery, vzťahy na pracovisku. Príbehy sa snažím okoreniť líniami ako napríklad ženská pomsta. Napriek vážnym témam však nie sú moje knihy depresívne. Ukazujú, že žiadny problém nie je neriešiteľný a že koniec niečoho môže byť začiatkom nového, lepšieho života.“
Práve v týchto dňoch spisovateľka dopísala svoju novú knihu, ktorá vyjde pred letom. Opäť ženský román – Dievča s mačacím menom. „Je o tom, či treba dávať vo vzťahoch druhé šance,“ uzavrela Jana Benková.
„Ženské romány sa mi píšu veľmi ľahko," tvrdí Jana Beková.
FOTO: PETRA ÁČOVÁ