Nitru si ekvádorský maliar pochvaľuje ako pokojné mesto, ktoré vyhovuje jeho naturelu i atmosfére tvorby.
NITRA. Úžasne farebná a emotívne silná je výtvarná výpoveď rodeného Ekvádorčana Williama Patricia Cáceresa Garcíu. Naturalizovaný Nitran svoje obrazy vystavuje v Klube Tatra v Starom divadle Karola Spišáka.
Natural mystic je jeho druhou samostatnou výstavou v Nitre, prvou s názvom Andské korene sa prezentoval pred dvoma rokmi v synagóge. Jeho expresívne umenie okrem krajín Južnej Ameriky poznajú aj ľudia v USA, Španielsku, Anglicku či Rakúsku.
Súčasnosť i tradície
Do 18. februára môžete v Tatre obdivovať exoticky pestré výtvarné príbehy. Spolu tridsať diel namaľoval v období rokov 2009 – 2014, použil techniku olej a akryl v kombinácii s rôznymi materiálmi, napríklad jutou.
„V mojich obrazoch môže návštevník objaviť krásu tropickej prírody, rôzne živočíchy, ľudí, krajinu, veľmi rád mám aj abstraktné motívy, do ktorých vkladám odkazy o potrebe lásky, empatie a vzájomnej komunikácie. V každom obraze je kus mojej duše, hlboké city, tradície i hrdosť na moju rodnú krajinu a dedičstvo predkov,“ hovorí William Cáceres, ktorému v žilách koluje aj krv Inkov.
„Tradície predkolumbovskej kultúry možno vidieť napríklad v zátiší s tradičnou keramikou, v typických inkských ornamentoch a podobne.”
Spoločným menovateľom všetkých jeho diel je neuveriteľne pestrá paleta farieb. Ako umelec povedal, v tomto ho inšpiruje jeho rodný Ekvádor, kde slnko svieti zhruba 300 dní v roku. „Všetky farby prírody sú potom krásne sýte,” vraví autor, ktorý rád používa žltú, čevenú, zelenú a najmä modrú farbu.
Maľuje v ateliéri ale veľmi rád aj priamo v prírode. Nitru si pochvaľuje ako tiché, pokojné mesto, ktoré vyhovuje jeho naturelu i atmosfére tvorby. Keď má chuť a inšpiráciu, obraz namaľuje aj za 2 - 3 dni, priemerne však na dielach pracuje týždeň – dva.
Pripravuje festival ekvádorských filmov
Maľovanie je veľkým koníčkom 46-ročného Juhoameričana. Zhruba pred 20 rokmi s ním začal len tak pre svoje potešenie, po 10 rokoch sa mu už začal venovať profesionálne. Hlavne potom, čo sa jeho obrazy začali dobre predávať.
„Pracoval som vtedy v Stamforde v USA, kde som vydával vlastné noviny. Kamarátovi som dal do galérie svoje diela. Netrvalo dlho a zmenili majiteľa,” spomína umelec.
Práve pobyt v USA zásadne zmenil jeho život. William sa tu v roku 2007 zoznámil s Nitriankou Evou, ktorá tu pracovala. Prišli ďalšie stretnutia a vzájomné sympatie prerástli do dlhodobého vzťahu a manželstva. Od roku 2009 žijú spolu s dcérkou Lilian v Nitre. William sa popri maľovaní venuje práci kultúrneho mediátora Ekvádorčanov v Medzinárodnej organizácii pre emigrantov v Bratislave.
Okrem výtvarného umenia a hudby ho zaujíma aj film. Popri plánovaní ďalších výstav na Slovensku či iných krajinách Európy pripravuje v spolupráci s Klubom Tatra festival ekvádorských filmov. Premietať by sa mali v Tatre každý marcový štvrtok, budú s anglickými i slovenskými titulkami.
Obraz s motívmi tropickej prírody.
Abstrakcia, ktorú má umelec veľmi rád.
Dielo, v ktorom je v strede dolu zakomponovaný názov Nitra.
Obraz s motívmi a odkazmi na kultúrne dedičstvo Inkov.
FOTO: (ČE)