Streda, 20. september, 2017 | Meniny má Ľuboslav(a)
Pridajte si svoje mesto

Ballayová: Nikto nemá jediný recept na dobré divadlo

Na doskách Starého divadla stála po prvýkrát ako Panna Mária v Slovenskom Betleheme. Hráva už do 16 rokov – začínala v Prorokovi Iľjovi v Teatro Tatro.

Andrea Ballayová v úspešnom študentskom predstavení Ja hrdina.(Zdroj: ARCHÍV A. B.)

Na doskách Starého divadla stála po prvýkrát ako Panna Mária v Slovenskom Betleheme. Hráva už do 16 rokov – začínala v Prorokovi Iľjovi v Teatro Tatro.

NITRA. Je ešte študentkou 5. ročníka na DAMU v Prahe a pritom už výborne zapadla do kolektívu Starého divadla Karola Spišáka. Nitrianska herečka Andrea Ballayová má rada komické, veselé postavy, jej výrazné herectvo však vynikne aj v silných dramatických charakteroch.

Muca si užíva

Prvým Andreiným profesionálnym kontaktom so Starým divadlom bol pred Vianocami 2012 záskok za Lujzu Schramekovú v predstavení Slovenský Betlehem. O pol roka neskôr už s kolegami skúšala exteriérovú verziu inscenácie Po stopách vierozvestcov Cyrila a Metoda.

„V Betleheme som hrala postavu Panny Márie. Pár dní pred záskokom mi z divadla poslali DVD z predstavenia, aby som sa svoju rolu naučila. Dalo sa to zvládnuť,“ spomína Andrea Ballayová

„Na doskách Starého divadla som vtedy stála po prvýkrát. Bol to výborný pocit, aj keď som mala trému, ale len trošku. Veď riaditeľa Ondreja Spišáka a väčšinu hercov poznám od 16 rokov, kedy som v Teatro Tatro začala hrávať v predstavení Prorok Iľja. S Katkou Petrusovou si dokonca píšem ešte od čias konzervatória, spoznali sme sa na jednom divadelnom workshope “

Dnes môžete herečku vidieť aj v ďalších predstaveniach SDKS – okrem Betlehemu a „Cyrila a Metoda“ hrá aj kráľovnú v Svetskej kráse a Muca v Troch prasiatkach. „Najbližšie ma ešte čakajú postavy v inscenácii Chrám Matky Božej a Dogville. Všetky moje roly mám rada, ale asi najviac som si zatiaľ zgustla na Mucovi. Skúšobný proces Troch prasiatok bol veľmi príjemný a uvoľnený.“

Vraj bola viac otravná ako nadaná

Andrea po základnej škole absolvovala Štátne konzervatórium v Bratislave. Nečudo, že si vybrala „komediantstvo“, divadlo má v krvi už odmala. „Nemyslím, že som prekypovala výrazným talentom, skôr som mala veľa energie a bola som viac otravná ako nadaná,“ smeje sa sympatická dlhovláska.

„Tak sa to rodičia snažili využiť. Keď som mala 7-8 rokov, zapísali ma do dramatického krúžku ku Kamile Ševelovej na ZUŠ Jozefa Rosinského. Pohnútkou bolo i to, že do krúžku chodila aj dcéra mamininej kamarátky, tak či to nechcem skúsiť aj ja. Chcela som a začalo ma to veľmi baviť. Chodila som tiež na scénický tanec do tanečného divadla A.T.Ď... Naopak, kamarátkina dcéra to po pár rokoch vzdala.“

Tvorivé hľadanie

Po konzervatóriu sa Andrea rozhodovala medzi ďalším štúdiom na VŠMU a DAMU. Prijali ju na obe školy a tak zvažovala, čo bude pre ňu lepšie. „Za prestížnu pražskú školu hovoril fakt, že systém výučby na bratislavskom konzervatóriu a VŠMU bol podobný. A tak vyhrala DAMU – katedra alternativní a loutkové tvorby,“ hovorí Andrea. Prezradila, že keby jej nevyšla ani jedna z vybraných škôl, odišla by zrejme do zahraničia.

„Pre mnohých je spomínaný názov pražskej katedry trochu strašiakom, ale neznamená nič iné len širší, slobodnejší pohľad na divadlo. Herec môže byť viac súčasťou tvorivého procesu, viac pracovať s vlastnými autorskými textami,“ vysvetľuje herečka.

„Z vlastných skúseností ako študentky môžem povedať, že sme aktívne pristupovali k zadaným textom, hľadali sme nové prístupy a podoby stvárnenia. Na to, ako robiť dobré divadlo, neexistuje jeden jediný recept, je to tvorivé hľadanie.“

Hrá v inscenácii o bratoch Mašínovcoch

Začiatkom roka Andrea odovzdala diplomovú prácu, čakajú ju štátnice, obhajoba a potom hor sa zo školy do života. Zatiaľ by herečka chcela zostať v Starom divadle, zmluvu má na jeden rok. „V Nitre som doma, mám tu rodinu. V divadle sa tiež cítim výborne. Zatiaľ ale nič neplánujem, veci sa menia, môže prísť niečo iné a ja som otvorená novým výzvam.“

Nitrianka by si rada udržala aj pražské kontakty, ktoré získala počas štúdia na DAMU. Ešte stále chodí do Čiech hrávať úspešné školské predstavenie „Ja hrdina“ o bratoch Ctiradovi a Josefovi Mašínovcoch, ktorí sa začiatkom 50. rokov z komunistického Československa prestrieľali na Západ.

„Je to viac-menej dokumentárne divadlo, ktoré rozoberá fakty, citácie dotknutých osôb, kladie divákom otázky, ale nedáva žiadne jednoznačné odpovede. Snažíme sa byť objektívni. Hra má u divákov veľký ohlas, lebo téma kontroverzných činov bratov Mašínovcov v českej spoločnosti stále rezonuje. Hrávame ju na profesionálnych scénach, zaujala aj na mnohých festivaloch,“ hovorí Ballayová.

„Keďže takmer všetci herci sme viazaní niekde inde, zložito sa nám plán týchto predstavení zosúlaďuje. Všetci sme sa však zhodli, že ho chceme hrať aj ďalej.“

Samotní herci počas skúšania búrlivo diskutovali o tejto téme, priam ich pohltila, hoci viacerí z nich predtým o bratoch Mašínovcoch ani nepočuli. „Rozoberáme názory a citáty samotných bratov, príslušníkov ŠtB, politikov, historikov, lekárov i právnikov. Je to ťažká ale veľmi sugestívna inscenácia.“

Andrea Ballayová je študentkou 5. ročníka na DAMU v Prahe.

Andrea (v strede) s Agátou Spišákovou (vľavo) a Katkou Vargovou v hre Tri prasiatka.

Herečka ako kráľovná v predstavení Svetská krása. FOTKY: COLLAVINO


  1. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 11 177
  2. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 8 503
  3. Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí 657
  4. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 514
  5. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 465
  6. Bilkó chytil dve penalty 344
  7. Herci Divadla Andreja Bagara majú nové profesionálne fotky 253
  8. Jaguar: Mesto sa obáva aj dopravného kolapsu 245
  9. Päť zápasov zrušil dážď 242
  10. Uzávierka križovatky Nitra - Sever skomplikovala rannú dopravu 214

Najčítanejšie správy

Nitra

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí

Svedeckú výpoveď Františka Gauliedera spochybnil obhajca Petra Pašku. Podľa neho je procesne nepoužiteľná.

Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený

Polícia vyhlásila po obyvateľovi Váhoviec celoštátne pátranie.

Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník

Ako herec bude na javisku DAB po prvýkrát, ale ako divák v hľadisku už sedel nespočetne veľa ráz. Pozrel si všetko možné cez muzikály, drámy až po komédie.

Blízke regióny

Pri školskej jedálni sa zrazili dve autá

Nehoda sa stala dnes krátko pred jedenástou. Dvoch zranených previezli do nemocnice.

Pri autonehode zahynula 58-ročná žena

Tragická dopravná nehoda sa stala krátko pred 8:00 v okrese Topoľčany, zahynula pri nej 58-ročná žena.

Policajti pátrajú po mladíkovi, môže byť ozbrojený a nebezpečný +video, foto

Iba 19 ročný Patrik Žigo z Váhoviec je podozrivý zo spoluúčasti na ozbrojenom prepade čerpacej stanice v Pustých Úľanoch.

Levickú nemocnicu už prevzala skupina AGEL. Čakajú ju viaceré zmeny

V budúcnosti sa má Nemocnica Levice združiť s ďalšími dvomi nemocnicami v regióne.

Prešiel zrazenú srnu a narazil do stromu. Spolujazdkyňa nehodu neprežila

Tragická nehoda sa stala dnes krátko pred šiestou ráno medzi Chtelnicou a Dechticami.

Všetky správy

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Developer, ktorý mal vlani dokončiť rekonštrukciu hlavnej stanice, výpoveď nájmu pozemkov spochybňuje.

Udavačská aplikácia EEI možno porušuje zákon

Či je problémová, o tom sa môže rozhodnúť iba v konaní o ochrane osobných údajov.

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Petra Sagana čakajú už ôsme majstrovstvá sveta. Pozrite, ako sa mu darilo na tých predchádzajúcich.

Poučný rok. Sagan už vie, že prvý, koho sa budú chcieť zbaviť, je on

V tomto roku sa majstrovi sveta nepodarilo priblížiť k vlaňajšej úspešnej sezóne.

Dlhodobé vzťahy ničia záujem o sex. U žien skôr než u mužov

Správanie v intímnej oblasti ovplyvňuje aj viera v stereotypné predstavy.

Kam vyraziť