Biznismeni z nitrianskeho regiónu diskutovali v Nitre s podpredsedom vlády o problémoch v podnikaní.
NITRA. Vo „veľmi nelichotivej“ situácii je Slovensko v čerpaní prostriedkov z Európskej únie. Povedal to podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny na stretnutí s podnikateľmi z nitrianskeho regiónu. Novoročné klubové stretnutie pripravila Slovenská obchodná a priemyselná komora.
V programovom období rokov 2007-2013 sme mohli čerpať peniaze v celkovom objeme 11,5 miliardy eur, no reálne sme vyčerpali iba 5,5 miliárd. V rokoch 2014 a 2015 môže ešte krajina dočerpávať zvyšné peniaze. „Viete si to predstaviť, že za sedem rokov sme čerpali päť a pol miliardy a teraz za dva roky máme vyčerpať až šesť miliárd? Začali sme s krízovým manažmentom, ale aj tak to nebude dobré,“ povedal podnikateľom Vážny.
Podľa podpredsedu vlády sú problémy „notoricky známe“. Zaradil medzi ne politický cyklus – po zmene každej vlády a nástupu novej garnitúry nastane „zemetrasenie“, pri ktorom sa vymenia „skoro všetci“ administratívni pracovníci. Vážny skonštatoval, že kým sa noví pracovníci zorientujú, prejde rok a preruší sa kontinuita procesov. „Treba riešiť stabilizáciu administratívnych kapacít, lebo keď nastúpia noví úradníci, nevedia, kde je sever,“ podotkol.
Snaha vyčerpať kvantum zostatých peňazí povedie podľa Ľubomíra Vážneho k tomu, že peniaze sa budú čerpať aj na veci, ktoré nemajú „najsprávnejší účel“. Vždy je to však lepšie ako nechať peniaze prepadnúť.
Podpredseda vlády na stretnutí s podnikateľmi hovoril aj o význame rastu miezd. Na Slovensku je podľa neho veľký rozdiel medzi produktivitou práce a mzdovým ohodnotením. Kým produktivitou patríme do prvej polovice štátov Európskej únie, mzdovým ohodnotením sme na úplnom spodku. Ak sa budú nožnice medzi produktivitou práce a mzdami ešte viac roztvárať, povedie to k odchodu mladých ľudí za prácou do zahraničia. „Aby to nakoniec nedopadlo tak, že čo mladé zutekalo, a čo staré, pokapalo,“ varoval Vážny.