Obyvatelia okolitých miest platia iba jeden poplatok za smeti.(LAZ)
SLÁDKOVIČOVO. Od januára si majú bytové domy v Sládkovičove prenajímať od Technických služieb kontajnery na smeti za dve eurá. Predsedníčka spoločenstva vlastníkov bytov J. Dalloša Mária Tóthová s prenájmom nesúhlasí, podľa nej požiadavka mesta nie je v súlade so zákonmi. Podľa ministerstva financií je zabezpečenie zberných nádob v kompetencii miest a obcí.
Podnet na prokuratúru
Prenájom zberných nádob pre bytové domy poslanci odsúhlasili koncom minulého roka, keď menili všeobecné nariadenie mesta o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Upravovali ho potom, ako prokuratúra upozornila mesto na rozdielnu sadzbu poplatku za smeti. Od januára 2012 platili tí, ktorí bývali v bytových domoch, ročne o dve eurá na osobu viac ako obyvatelia v rodinných domoch. Podnet na prokuratúru za diferenciáciu poplatníkov dala Mária Tóthová.
Podľa nového mestského nariadenia je sadzba za odvoz komunálneho odpadu rovnaká, od 1. januára tohto roku platia všetci 18 eur ročne. Bytové domy si však musia kontajnery prenajímať, ide o 2 eurá ročne na osobu.
„Zo sumy prenájmu Technické služby v budúcnosti plánujú nakúpiť nové 1100-l zberné nádoby na komunálny odpad a vybudovať chránené zberné ostrovčeky. Pre obyvateľov bytových domov ostáva ešte alternatíva, že si zberné nádoby nakúpia sami v zmysle platných VZN mesta,“ povedal primátor Anton Szabó.
Podľa Márie Tóthovej je prenájom kontajnerov v rozpore so zákonom o miestnych daniach a poplatkoch a zákonom o odpadoch. „Náklady na zabezpečenie zberných nádob by mali byť zahrnuté už v poplatku za smeti. Okrem toho producentom odpadu je podľa zákona občan, nie spoločenstvo,“ povedala obyvateľka Sládkovičova.
Zmluvu o prenájme zberných nádob dostali obyvatelia od Technických služieb poš-tou, jej ju zamestnanec príspevkovej organizácie priniesol osobne, v sprievode mestských policajtov. Postup zo strany Technických služieb vníma dôchodkyňa ako nátlak.
Technické služby vyvíjanie nátlaku odmietajú. „Naopak, sme presvedčení, že vy nerešpektujete vôľu vlastníkov bytov, ktorí svojimi podpismi prejavili súhlas na uzatvorenie zmluvy. Z hárkov je zrejmé, že viac ako 70 percent vlastníkov bytov vyjadrilo súhlas,“ odpísal jej poverený riaditeľ TS Viliam Brunner.
Medzi vytlačenými menami na hárkoch, ktoré zbierali dve obyvateľky bytovky na podnet Technických služieb ešte pred Vianocami, však podľa Márie Tóthovej boli uvedení aj takí nájomníci, ktorí nie sú vlastníkmi bytov.
Zabezpečenie nádob je v zákone
S problematikou ohľadom prenájmu kontajnerov sme sa ešte vlani obrátili aj na ministerstvá. Rezorty si nás najprv prehadzovali, keďže pod ministerstvo životného prostredia patrí zákon o odpadoch, v kompetencii ministerstva financií je zase zákon o miestnych daniach a poplatkoch za zber komunálnych odpadov.
„Obec je povinná v zmysle zákona o odpadoch zaviesť triedený zber komunálneho odpadu. Detaily si však už určí obec sama, vo svojom všeobecne záväznom nariadení, zákon o odpadoch ich nerieši. Poplatky vyrubuje obec v zmysle zákona o miestnych daniach a poplatkoch, ktorého gestorom je Ministerstvo financií SR. Tak ako správcovia jednotlivých bytových spoločenstiev podpisujú s dodávateľmi zmluvy na odber pitnej vody, dodávku tepla, možno má mesto oprávnenie požadovať aj uzatvorenie zmluvy na zabezpečenie zberných nádob. To je však otázka na právnika respektíve ministerstvo financií,“ odpísal nám Maroš Stano, hovorca ministerstva životného prostredia.
„Problematiku zberných nádob a ich zabezpečenia zákon o miestnych daniach nerieši. Uvedená problematika je plne v kompetencii príslušných obcí, ktoré sú povinné podľa zákona o odpadoch zabezpečiť a umožniť zber a prepravu komunálneho odpadu vrátane zabezpečenia zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu odpadu v obci,“ reagoval Miroslav Šmál z tlačového odboru ministerstva financií.
Nami oslovení právnici sa s jeho názorom stotožňujú, poplatok za prenájom kontajnerov nie je podľa nich v súlade so zákonom. Konštatujú, že mestu povinnosti nakladania s odpadmi vyplývajú z paragrafu 39 zákona o odpadoch, vrátane zabezpečenia zberných nádob. Poplatok by podľa nich preto nemal byť extra účtovaný.
Okolité mestá účtujú jeden poplatok
V Šali a Seredi podniká s odpadmi firma SITA Slovensko, ktorá 1100-l kontajnery aj vlastní. Tieto v prípade poškodenia je podľa viceprimátora Serede Ľubomíra Veselického v zmysle zmluvy s mestom povinná opraviť, prípadne vymeniť pri najbližšom odvoze. V prípade jej odcudzenia je povinná ju nahradiť druhou.
„Firma je tiež zmluvne zaviazaná k zabezpečovaniu čistoty v najbližšom okolí nádob,“ upresnil viceprimátor.
Dodal, že stodesaťlitrové nádoby pre rodinné domy zabezpečuje mesto. Majiteľ domu má nárok na bezplatné prevzatie 1 smetnej nádoby každých 5 rokov.
Ročný poplatok za komunálny odpad v Seredi je vo výške 21,24 eura, v Galante 19, 96 eura. O odvoz odpadu sa starajú Technické služby, príspevková organizácia mesta podobne ako v Sládkovičove.
„Sadzba poplatku je rovnaká v rodinných aj v bytových domoch. Smetné nádoby sú bezplatne užívané fyzickými a právnickými osobami,“ povedal hovorca Galanty Ján Poľakovský.
Pohľad mimovládnej organizácie ZOMOS
„Problémy ktoré vyrába mesto v súvislosti s tlakom na Spoločenstvá vlastníkov bytov sa javia jednoznačne ako výsledok dnes už vzájomnej animozity zúčastnených strán. Mesto má navrch a zbytočne vyhrocuje situáciu z pozície sily,“ myslí si predseda Združenia občanov miest a obcí Vladimír Špánik. Požiadavka mesta respektíve TS, nemá podľa neho žiadne odvolanie na zákonný podklad a návrh zmluvy na prenájom kontajnerov je jednoznačne spochybniteľný, keď SVB nie je producentom odpadu. „Problémom v tejto veci sa ale ukazuje neochota komunikovať s predstaviteľkou SVB a okolnosti naznačujú, že tu ide skôr o dokazovanie si sily zo strany mesta,“ vraví Špánik. Predpokladá, že tento spor môže rozhodnúť iba súd.