GALANTA. Galanta je druhým mestom na Slovensku, v ktorom funguje klientske centrum. Otvorili ho na okresnom úrade na sídlisku Nová doba. V budove sa dá vybaviť takmer všetko, dopravné značky, zápis do obchodného registra, ale aj veci, ktoré sa týkajú životného prostredia, pozemkov a lesov.
Katastre nie sú zdigitalizované
Klientske centrum v Galante je otvorené každý pracovný deň od ôsmej do pätnástej, v stredu do sedemnástej a v piatok do štrnástej hodiny.
Funguje to v ňom ako napríklad v banke alebo u mobilného operátora. Klient si musí najprv zvoliť v informačnom kiosku agendu, ktorú potrebuje vybaviť. Potom si vytlačí lístok s číslom pracoviska, na ktorom je aj poradové číslo.
„Klient si tu vybaví mnoho administratívnych dokumentov, najviac na odbore živnostenského podnikania. Máme tu aj matriku, odbor pre dopravu a pozemné komunikácie, odbor okresnej polície, je tu podateľňa pre odbor starostlivosti o životné prostredie, pozemkový a lesný odbor a katastrálny odbor. Podstata je v tom, že keď sem niekto príde, môže byť vybavený na jednom mieste, nemusí pobehovať z kancelárie do kancelárie,“ povedala prednostka Júlia Gálová.
„Ešte musíme počkať na úplnú digitalizáciu katastra, pretože táto budova nemá k dispozícii archív, kam by bolo možné presťahovať komplet všetky papiere, ktoré sú s katastrom spojené. Napriek tomu je tu podateľňa, kde občana vybavia,“ povedal premiér Robert Fico, ktorý centrum otváral spolu s prednostkou a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.
Mestá nemajú štátne budovy
Podľa premiéra má vládna reforma ESO (efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa) šetriť ľuďom čas a štátu peniaze. Pospájaním viacerých úradov pod jednu strechu sa má v Galante ročne usporiť na prevádzkových nákladoch 40-tisíc eur.
Po dokončení reformy v roku 2016 Fico predpokladá celkovú úsporu v štátnom rozpočte okolo 700 miliónov eur.
„Za rok 2013 sa podarilo usporiť už 130 miliónov eur, v tomto roku by to malo byť viac ako 280 miliónov,“ dodal Robert Kaliňák. Do konca roka má podľa neho vzniknúť ďalších 89 klientskych pracovísk. Ich vznik komplikuje fakt, že mestám chýbajú štátne budovy, kde by sa mohli centrá zriadiť.
„Mnohé mestá ich predali, čiže sú okresy, kde sme absolútne bez štátnej budovy v tom regióne, a preto musíme tieto veci riešiť aj nejakou zásadnejšou prestavbou, čo už, samozrejme, nie je možné stihnúť v priebehu niekoľkých mesiacov,“ podotkol minister.
Na úradoch by mala pribudnúť v budúcnosti aj agenda sociálnej a zdravotnej poisťovne, regionálneho úradu verejného zdravotníctva, veteriny, hasičov či úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
„To bude téma, ktorú budem predstavovať v lete tohto roka,“ dodal minister.