NITRA. Z podzemného krytu pod domom na Považskej ulici v Nitre vypustili tisíce litrov vody.
Bola v ňom takmer tri desiatky rokov, siahala až do výšky dvoch metrov.
V priestore pod domom bude možno sklad, ktorý si nevyžiada veľké investície, alebo parkovisko. Nájomníkom ho nepredajú, zostane vo vlastníctve mesta.
Kryt bol zaplavený do výšky dvoch metrov. Voda odtiekla do kanalizácie. Foto: Službyt
Voda vytekala 2,5 dňa
Betónový kryt civilnej ochrany začal štát stavať v roku 1984, no nikdy ho neskolaudovali, pretože bol plný vody. O štrnásť rokov neskôr na ňom mesto postavilo bytový dom.
Byty musí teraz predať nájomníkom, zaviazalo ho k tomu mestské zastupiteľstvo v roku 1997, ktoré vtedy ovládalo HZDS. Na kryt sa uznesenie nevzťahuje.
Vodu, ktorá v ňom bola, odviedli cez navŕtaný otvor do kanalizácie. „Odtekala prúdom 2,5 dňa,“ povedal riaditeľ Službytu Pavol Bielik.
„Kryt má pôdorys približne 20 krát 60 metrov, vysoký je asi 3,5 metra. Voda siahala do výšky dvoch metrov,“ vyčíslil technický námestník Zdenko Janeček.
Odvodnenie krytu vyšlo 16-tisíc eur. Teraz je už väčšina priestorov suchá, doviedli sem elektrinu a začali s čistením. Odviezť treba starú a nefunkčnú vzduchotechniku.
Dvere v kryte zhrdzaveli. Foto: Službyt
Objekt posúdi statik
„Zároveň riešime zápis do katastra. Kryt bude zapísaný na mesto ako rozostavaná stavba. Funguje ako základová doska pre bytový dom,“ povedal Bielik.
Keby sa v kryte znovu objavila voda, odtečie do kanalizácie. „Odborníci budú musieť zistiť, kadiaľ sa tam voda dostala.
Momentálne do krytu nepriteká,“ povedal technický námestník na Službyte Zdenko Janeček.
Podľa niektorých úvah môže byť vo vnútri krytu odvetrávacia šachta, ktorá nebola dobre odizolovaná.
Službyt, ktorý je správcom domu na Považskej ulici, dá objekt posúdiť statikovi. Požadujú to nájomníci. Väčšina z nich by sa mala v tomto roku stať vlastníkom bytu.
Do krytu sa desaťročia nikto nedostal. Dôvodom bola voda. Foto: Dušan Tarko
Byty musí mesto predať
Mesto musí za netrhovú cenu predať byty, ktoré pred pätnástimi rokmi postavilo s pomocou štátnej dotácie, na Považskej, Murániho a Na Hôrke. Prednostne boli určené pre štátnych zamestnancov na novovzniknutých krajských a okresných úradoch.
Zastupiteľstvo v roku 1997 schválilo zmluvy o budúcich kúpnych zmluvách. Z dvesto nájomníkov má dnes o kúpu záujem do sedemdesiat percent. Ceny bytov sa pohybujú od vyše 8-tisíc eur do 15-tisíc eur, podľa veľkosti. Najväčšie štvorizbové byty vyjdú do 20-tisíc eur.
Radnica teraz rieši otázku, čo s ľuďmi, ktorí majú nájomnú zmluvu, no v bytoch nikdy nebývali a bez povolenia Službytu ich prenajímali. Na takéto osoby upozorňujú samotní nájomníci.
Mesto poslalo koncom roka do bytov kontrolu. Tam, kde nikto neotváral, respektíve otvorili osoby, ktoré nemajú nájomné zmluvy, sa kontrolóri ešte vrátia.
Hlavný kontrolór František Halmo potvrdil, že v každom dome našli niekoľko bytov, v ktorých bývali iné osoby ako oficiálni nájomníci. Celkom má ísť o 21 bytov.
O ďalších krokoch rozhodnú právnici. Službyt by mal zrejme vypovedať nájomné zmluvy.
Miriam Hojčušová