DUNAJSKÁ STREDA, ŠAĽA. Už dve mestá na juhozápade zriadili občianske hliadky.
V Dunajskej Strede funguje od januára pešia, v Šali vyskúšali počas víkendu motorizovanú.
Dobrovoľníci vo dvojiciach vyrážajú do ulíc ešte pred polnocou, na poriadok v uliciach dozerajú do skorých ranných hodín. Zasahovať nemôžu, iba zadržať. Ostatné je vecou polície.
Hliadky aj pri nemocnici
„Cez deň je tu pokoj, aj keď príde nejaký cudzinec, si to myslí, ale večer je to tu malajský ostrov,“ hovorí zakladateľ občianskej stráže v Dunajskej Strede Richard Rajkovics o sídlisku, na ktorom býva. Sever II patrí podľa neho medzi najrizikovejšie v meste, porovnáva ho s bratislavskou Petržalkou.
Pravidelne na ňom podľa neho vykrádajú školy, škôlku, garáže či autá. Najmä tieto najkritickejšie miesta dobrovoľníci kontrolujú od desiatej, jedenástej večer do zhruba štvrtej rána. V službe sú vždy dvaja, mladší so starším.
V stálom jedenásťčlennom tíme má najmladší dobrovoľník dvadsaťdva a najstarší šesťdesiatdva rokov.
Hliadkovať pomáha aj 58-ročný invalidný dôchodca a dokonca aj dve ženy. Jednou z nich je Richardova priateľka.
Od januára sa striedajú, aby sídlisko strážili sedem dní v týždni. Aby nemusel Richard znížiť počet hliadok a obmedziť ich iba na víkendy, hľadá zhruba ďalších desať stálych členov.
Noví dobrovoľníci by sa mu zišli aj pri denných hliadkach pri dunajskostredskej nemocnici. Na podnet obyvateľov, ktorí sa sťažujú na časté krádeže v okolí zariadenia, ich plánuje postaviť pravdepodobne už na budúci týždeň.
Budú združením
O aktivite, ktorú rozbehol Dunajskostredčan začiatkom roka, hovoril aj s primátorom Zoltánom Hájosom.
Mesto by podľa neho mohlo aktivistov podporiť, ak by boli občianskym združením. Rajkovics už podal žiadosť na ministerstvo vnútra. Od mesta nechce finančnú pomoc, ale reflexné vesty a tričká s dvojjazyčným nápisom občianska stráž.
„Keď to bude mať legislatívne zázemie, môžeme uzatvoriť dohodu o spolupráci aj s políciou. To, či ich podporíme, respektíve akou formou, sa uvidí, najprv dáme návrh do pléna,“ vraví primátor.
Rajkovics dúfa, že to bude fungovať ako v Maďarsku, kde to beží už roky. „Ani tam za to nedostáva nikto plat. Štát podporuje dobrovoľníkov napríklad aj autami so zabudovanými kamerami,“ vraví aktivista.
Od začiatku roka klesol podľa neho počet trestných činov na sídlisku, podľa krajskej policajnej hovorkyne Márie Linkešovej v ich štatistike nebadajú mimoriadne zmeny.
„V každom prípade sa občianska stráž nezakladala na odhaľovanie trestných činov, ale na ich predchádzanie.“
Stretnutie na mestskej polícii
V Šali majú miestni za sebou už tiež výjazd, cez víkend hliadkovali s autami. Nič podozrivé nevideli.
„O občianskych hliadkach sa začalo hovoriť už vtedy, keď sme spolu s mestskou políciou chodili kontrolovať majiteľov psíkov alebo mladistvých kupujúcich alkohol v supermarketoch,“ vraví člen komisie životného prostredia, verejného poriadku a bezpečnosti Róbert Andráši.
V piatok sa stretol s náčelníkom mestskej polície Petrom Krokavcom. Ten má v blízkej dobe zorganizovať stretnutie s dobrovoľníkmi, na ktorom sa zistí záujem a vysvetlia pravidlá.