Skupina nadšencov chce pokračovať v oprave vodného systému parku

Stavba vodného kanálu je náročné technické dielo, ktoré na základe povolenia Krajského pamiatkového úradu musí zachovať pôvodný tvar a spád.

Stavba vodného kanálu je náročné technické dielo, ktoré na základe povolenia Krajského pamiatkového úradu musí zachovať pôvodný tvar a spád.

TOPOĽČIANKY. Občianske združenie Park Topoľčianky pokračuje aj v tomto roku v renovácii kedysi zanedbaného parku, ktorý sa tiahne v dĺžke 2,5 kilometra popri potoku Leveš od centra obce až po jej okraj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V minulom roku dobrovoľníci ukončili opravu Kaplnky svätého Vendelína a opravu povrchového vodného kanála. Ten je súčasťou vodného systému parku a jeho sfunkčnenie umožní vrátiť vodu a život do Pánskeho kúpaliska pri medveďovi, Labutieho jazierka a ďalších fontán.

SkryťVypnúť reklamu

Dĺžka novobudovaného kanála je zhruba 900 metrov, informoval predseda združenia Vladimír Lukoťka. Vodný systém je unikátny svojím extrémne malým spádom a precíznosťou pôvodného vyhotovenia. V tomto roku plánuje združenie rozbehnúť opravu Pánskeho kúpaliska a Labutieho jazierka.

Pôvodná ohraničená rozloha parku v Topoľčiankach bola zhruba 60 hektárov, z ktorých viac ako polovica má dnes charakter lesa. Parkovú výsadbu však v týchto miestach dodnes pripomínajú cudzie nezvyčajné dreviny. Park s upravenou rozlohou 30,65 hektára bol v roku 1982 vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku a od roku 1996 zaradený do zoznamu chránených areálov so štvrtým stupňom ochrany. Majiteľom je Slovenská republika a správcom parku sú Lesy SR, š.p. Banská Bystrica, odštepný závod Topoľčianky. Od roku 2007 je park vyhlásený za Významné lesnícke miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé výsadby pagaštanov, jedlí a brestov boli pravdepodobne uskutočnené v rokoch 1800 až 1820 Jánom Nepomukom Keglevičom. Jeho syn Štefan Keglevič zavolal do Topoľčianok v roku 1860 francúzskeho záhradného architekta Georga Gillemota a ovocinára Gagea. Po roku 1870 pokračoval v parkovej výsadbe Michal Kadlicsek a za čias Habsburgovcov významný záhradník Vojtech Strnad, ktorý dal postaviť aj väčšinu jazierok a vodný systém. V jeho činnosti ho významne podporoval aj posledný majiteľ panstva Jozef August Habsburský, významný milovník ruží a javorov.

Až do konca prvej svetovej vojny boli kaštieľ a park majetkom Habsburgovcov. V roku 1918 sa kaštieľ, park a ich ostatný majetok stali majetkom československého štátu. V roku 1921 bol park zverený do správy Štátnych lesov v Topoľčiankach, ktoré ho spravujú s výnimkou rokov 1993-1996 (kedy bol v správe Kancelárie prezidenta) až dodnes. V roku 1923 sa zámok spolu s parkom stali letným sídlom prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka, ktorý sa tu každoročne zdržiaval dva až tri mesiace v letnom období.

SkryťVypnúť reklamu

V období rokov 1924-1934 bolo v Topoľčiankach zriadené arborétum a výskumno-dendrologické záhradnícke pracovisko, čo súviselo s tým, že Arborétum v Mlyňanoch malo existenčné problémy a hrozil mu zánik. V parku sa nachádza približne 300 taxónov drevín, z toho 80 taxónov ihličnatých a 190 taxónov listnatých drevín. Výnimočný je 130-ročný exemplár Sekvojovca mamutieho, ale aj tri exempláre ginkgo biloba, čínsky javor, tisovec dvojradý, jedľa Nordmanova, lieska turecká, buk purpurový, severoamerický dub červený, céder atlaský či javor mliečny.

V roku 2007 bol v parku vybudovaný náučný chodník s vyznačením 50 druhov významných drevín. Trasa vybudovaného náučného chodníka bola v roku 2012 predĺžená a počet označených drevín vzrástol na 71 druhov.

Občianske združenie Park Topoľčianky oficiálne vzniklo vo februári 2012 po vyše ročnej aktivite v parku. Skupina dobrovoľníkov začala v parku brigádovať na jar 2011. Dôvodom, pre ktorý sa skupina brigádnikov začala stretávať a pravidelne každý mesiac organizovať brigády, bol zanedbaný stav parku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 126
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 797
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 855
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 230
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 059
  7. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 042
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 031
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu