Projekt z takmer dva roky našiel odozvu medzi zamestnancami i pacientmi zoborskej nemocnice.
NITRA. Strohé nemocničné prostredie Špecializovanej nemocnice sv. Svorada na Zobore skrášľujú výtvarné diela. Výstava s názvom Obrazy v nemocnici je inštalovaná v priestoroch pľúcneho a onkologického oddelenia a jedálne pre zamestnancov. Diela Henriety Ďurovovej, Zuzany Mezencevovej a Oľgy Palackej pohladia oči pestrou farebnosťou, do duše vlejú radosť a pozitívnu energiu. Všetci umelci svoje diela na výstavu poskytli bez nároku na honorár.
Pozitívne emócie
Je to už tretia výstava, ktorú v tejto nemocnici kurátorsky zastrešuje akademický maliar Viliam Široký. Ako nám povedal, jej cieľom je humanizovať prostredie. Stretávajú sa v ňom nemocničný personál, chorí pacienti aj ich príbuzní.
„Výtvarné umenie v týchto priestoroch, ktoré sú samé o sebe depresívne, ľudí posilní, zlepší im náladu, vyvolá v nich pozitívne emócie,“ objasňuje Viliam Široký poslanie výstavy, ktorá v zoborskej nemocnici potrvá pol roka. „Projekt Obrazy v nemocnici od júla 2012, kedy bola prvá vernisáž, našiel odozvu medzi zamestnancami i pacientmi zoborskej nemocnice,“ doplnil Daniel Magula, námestník v zoborskej nemocnici.
Podľa Viliama Širokého ľudia na výstavu reagujú veľmi spontánne. Oslovuje ich širokým záberom techník i motívov, každý z obrazov je istým spôsobom príbeh. „Najviac prác tu má Henrieta Ďurovová, moja žiačka, ktorá sa chystá na profesionálnu dráhu výtvarníčky – chce študovať na vysokej škole. Je veľmi talentovaná, súčasná výstava je akýmsi zhodnotením výsledkov jej doterajšej práce.“
Zuzana Mezencevová sa predstavuje poetickými akvarelmi, miniatúry vystavuje Oľga Palacká, tiež žiačka Viliama Širokého. Mala vyše 70 rokov, keď u neho študovala na ZUŠ. „Oľga Palacká je veľmi všestranný človek. Je kandidátkou vied v chémii, angažuje sa aj ako turistická sprievodkyňa či v klube Štefánikových priaznivcov. Je tiež autorkou detských rozprávok, ktoré okrem toho, že vyšli knižne, sa vysielajú na Devíne,“ prezradil Široký, niekdajší učiteľ mnohých známych umelcov. Študovali u neho napríklad Karol Felix, Igor Benca a Jozef Baus.
Portrét Európy
Momentálne je Viliam Široký na voľnej nohe. Ako súkromný účiteľ sa venuje svojim žiakom, maľuje, vystavuje a zároveň pokračuje vo svojom projekte, ktorý začal v lete minulého roka v Rakúsku. „Na námestiach vo Viedni som začal maľovať portéty a karikatúry. Pokračujem v tom pri rôznych príležitostiach, mojich cieľom je tento projekt Portrét Európy preniesť aj do ďalších krajín kontinentu a ukončiť ho možo putovnou výstavou,“ dodal Viliam Široký.
Ženský pohľad na svet
Tridsať obrazov v nemocnici vystavuje už spomínaná Henrieta Ďurovová, novinárka a neprofesionálne maliarka. Výtvarnému umeniu sa venuje päť rokov.
„Po prvý raz je to v takom väčšom rozsahu, doteraz som mala komornejšie prezentácie. Diela predstavujú výber z mojej kvázi súkromnej zbierky, ktorá pri použití abstraktných i prírodných motívov predstavuje taký môj ženský pohľad na svet. Sú to diela najmä v technike akryl v kombinácii s rôznymi materiálmi, ktoré na obrazoch vytvárajú vrstvenie,“ hovorí Henrieta Ďurovová a ukazuje svoje obrazy – napríklad divé maky na tmavomodrom podklade, vedľa abstraktné kompozície pestrých farieb, v jedálni zas obrovskú slnečnicu či stovky drobných kvetov.
„K tejto výstave ma „ukecal“ Viliam Široký, ku ktorému chodím súkromne na hodiny kresby. Je to výnimočný umelec i človek. Som neštudovaná maliarka a príliš si ešte neverím, tak ma to veľmi potešilo. Povedal mi, že hoci sú moje obrazy možno nedokonalé, majú v sebe niečo veľmi pozitívne, čo ho oslovilo.“
O tom, že Ďurovovej obrazy majú naozaj niečo do seba, svedčia nielen jej úspešné predajné výstavy, ale aj jej dve aktuálne ceny, ktoré získala v regionálnej súťaži neprofesionálnych výtvarníkov Region art. Vernisáž prác bude 13. februára o 17. h v KS Večierka v Šali. Nitrianke budeme držať palce v krajskom aj celoštátnom kole tejto súťaže...
Diela Henriety Ďurovovej.
Výstava v nemocnici potrvá pol roka.
Akvarely Zuzany Mezencevovej.
K uvoľnenej atmosfére vernisáže prispeli aj skladby v podaní Tamary Barusovej, Michaely Florkovej a Paulíny Haragovej z akordeónovej triedy Anny Fintovej zo ZUŠ Jozefa Rosinského.
Vo svete je projekt bežný
Hoci je projekt Obrazy v nemocniciach na Slovensku len v začiatkoch, vo svete funguje dlhé roky. Príkladom môže byť charitatívna organizácia Paintings in Hospital vo Veľkej Británii. Založil ju v roku 1959 Sheridan Russell, sociálny pracovník z Londýna. Majetkom organizácie je dnes viac ako 4-tisíc originálnych diel, z ktorých vytvára interaktívne umelecké projekty pre všetkých, ktorí sa pohybujú v nemocničnom prostredí. Od roku 2000 usporadúva táto organizácia aj rezidenčné pobyty, v rámci ktorých pacienti pod vedením výtvarníkov sami umelecky tvoria. (ŠI)