Firma zváža odpad pravdepodobne aj z iných miest. Šaľanom to prekáža.
ŠAĽA. Spoločnosť Sita by chcela presunúť lisovňu plastov z Dolnej ulice k medziskladu vo Veči, do areálu bývalej kotolne na Ulicu Fraňa Kráľa. O odstúpenie z časti nájomnej zmluvy už mesto požiadala. To momentálne preveruje, ktoré povolenia pre tento krok firma potrebuje.
Medzičasom totiž obyvateľka Šale Alica Michalková na ministerstve životného prostredia zistila, že firma musí požiadať o vydanie súhlasu na prevádzku zariadenia na úpravu plastov. Existujúci súhlas nestačí, pretože sa vzťahuje iba na prevádzku na Dolnej ulici.
V územnom pláne zmenili časť na obytnú zónu
„V čase povoľovacieho procesu uvedenej stavby bola táto lokalita definovaná v platnom územnom pláne ako technická vybavenosť. V roku 2004 prebiehal proces zmeny územného plánu, v rámci ktorého došlo k funkčnej zmene v predmetnej lokalite. Jej podstata bola v tom, aby sa obmedzili aktivity podobného charakteru, ktoré by boli v kolízii s bývaním, ako napríklad rozšírenie, doplnenie aktivít existujúcej prevádzky,“ reprodukovala Alica Michalková poslancom informáciu, ktorú dostala od mesta v novembri 2012. Premietla im aj amatérsky zostrihané video, ktorým opäť otvorila debatu o medzisklade.
Nespokojnosť s ním vyjadrila v mene ďalších obyvateľov, ktorí bývajú v jeho blízkosti, už viackrát.
Sťažujú sa na zápach, neporiadok, zničené cesty. Alica Michalková už pripravuje petíciu proti presunu lisovne odpadov do Veče. Onedlho chce začať so zbieraním podpisov.
Prevádzkovať do roku 2019
Medzisklad bol podľa mesta vybudovaný skôr, ako sa začala výstavba rodinných domov. Už v roku 1997 mala s mestom podpísať zmluvu o vybudovaní a prevádzkovaní medzi-skladu spoločnosť Syko Šaľa, právny predchodca spoločnosti Sita Slovensko, minimálne po dobu 20 rokov. Podľa nej by tam malo prevádzkovanie medziskladu vypršať v roku 2017. Mesto ju dodatkom predĺžilo o dva roky, do doby ukončenia zmluvy so spoločnosťou Sita, ktorá vyhrala verejnú súťaž elektronickou aukciou.
Zmluva má podľa primátora Martina Alföldiho dve časti, „dobu a objem". Mesto musí z právneho hľadiska preveriť, čo v prípade, ak sa naplní objem, ktorý je zazmluvnený, ešte pred ukončením zmluvy. „Bolo povedané, že objem sa asi naplní v roku 2015.“
Autá stoja mimo skladu
V medzisklade je odpad nakladaný na veľkokapacitné autá, ktoré ho odvážajú na skládku do Kalnej nad Hronom. Je vzdialená približne 60 kilometrov. Mesto kedysi malo vlastnú skládku v Hetmíne, z eurofondov ju už zrekultivovalo.
„Sita má viac klientov, nielen Šaľu, zvážajú odpad v Seredi, ale aj v iných obciach v okolí. To, čo pozbierajú od svojich klientov, privezú na prekládku do Veče, vysypú to tam a naložia na veľké vozidlá, ktorými to vezú do Kalnej,“ prečítala Michalková informáciu mesta zo sociálnej siete z októbra 2012.
To, že právni predchodcovia Sity dostali súhlas na dočasné ukladanie komunálneho odpadu aj z iných obcí ako len z mesta, potvrdil aj primátor Martin Alföldi.
„Pokiaľ sme v takej kritickej situácii s medziskladom, nemali by sme povoľovať voziť sem odpad z iných miest, pretože priestorové podmienky v medzisklade sú pomerne stiesnené. Tie vozidlá podnikajú aj vonku, mimo skladu na verejnej komunikácii,“ reagovala Šalianka.
Na otázku, z ktorých miest zváža spoločnosť odpad, nám Sita neodpovedala. Nedefinovala ani dôvod presunu lisovne, a ani to, či má na to potrebný súhlas. „Pre prevádzku v Šali - Veči disponuje Sita Slovensko súhlasom z rozhodnutia Okresného úradu životného prostredia Šaľa na prevádzkovanie zariadenia na zber odpadov a súhlasom na zhromažďovanie odpadov držiteľom odpadu bez predchádzajuceho triedenia v prevádzke medziskladu komunálnych odpadov v Šali - Veči,“ odpísala nám manažérka pre komunikáciu K. Kodadová.