Mesto pýta peniaze za prenájom kontajnerov. Právnici to spochybňujú

Podľa Sládkovičova zabezpečiť neznamená zakúpiť. Zákon však hovorí iba o jednej sadzbe poplatku.

(Zdroj: FOTO: (LAZ))


SLÁDKOVIČOVO. Bytové domy majú od januára okrem ročného poplatku za smeti platiť ročne aj dve eurá za prenájom kontajnerov od Technických služieb. Prenájom poslanci zakotvili v mestskom nariadení o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorý upravili koncom roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Zákon o odpadoch samosprávam ukladá, aby zabezpečili zberné nádoby. Mesto si to vysvetľuje tak, že zabezpečiť znamená zaobstarať, nie zakúpiť. Právnici však považujú dva poplatky za sporné, náklady na zabezpečenie zberných nádob musia byť podľa nich súčasťou samotného poplatku.

SkryťVypnúť reklamu

Neboli by motivovaní


„Zákon predpisuje samosprávam zabezpečenie zberných nádob na tuhý komunálny odpad len z dôvodu, že na trhu existujú rôzne zberné nádoby, rôzne typy vozidiel na zber odpadu, aby si poplatníci nemuseli hľadať výrobcu alebo predajcu zberných nádob, a aby si nezakúpili nevhodné zberné nádoby. Zabezpečiť neznamená zakúpiť,“ argumentuje primátor Anton Szabó.


Keby mesto podľa neho vlastnilo zberné nádoby, poplatníci by neboli motivovaní k tomu, aby tieto šetrili a chránili.


„Na základe našich zistení časť samospráv v našom regió-ne nemá (Jelka, Košúty) a druhá časť (Šaľa, Senec) má zahrnuté náklady na zakúpenie zberných nádob v poplatkoch. Samozrejme, ak v poplatkoch sú náklady na zakúpenie zberných nádob, poplatky sú vyššie,“ povedal primátor. Dodal, že mesto nemá zahrnuté v poplatkoch náklady na zakúpenie zberných nádob, rodinné domy si ich musia kupovať.

SkryťVypnúť reklamu


Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady hovorí, že „sadzba poplatku nesmie byť vyššia ako súčet priemerných nákladov obce na zabezpečenie činností nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi vrátane nákladov súvisiacich so zabezpečením zberných nádob“.


Obec je teda podľa právnika Mareka Ďurana oprávnená do poplatku zahrnúť aj náklady súvisiace so zabezpečením zberných nádob, avšak zákon v žiadnom ustanovení neuvádza, že obec je oprávnená stanoviť nový poplatok, prípadne žiadať od poplatníka nájomné za zberné nádoby.


„S postupom mesta Sládkovičovo sa teda nestotožňujem a ich výklad nepovažujem za správny. Mesto je zo zákona povinné zberné nádoby zabezpečiť. Je možné síce súhlasiť s tým, že pojem „zabezpečenie zberných nádob“ nemusí nevyhnutne znamenať ich zakúpenie, avšak aj v prípade, ak mesto zabezpečí zberné nádoby inak ako ich zakúpením (napríklad si ich prenajme), náklady súvisiace s ich zabezpečením musia byť súčasťou poplatku za komunálny odpad. V prípade, ak takto mesto nekoná a tieto náklady účtuje poplatníkom v samostatnom poplatku - nájomnom - koná podľa môjho názoru v rozpore so zákonom,“ povedal právnik.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko zberné nádoby nemusí mesto zakúpiť, ale ich prenájom musí dať do poplatku za odpad.

„Mesto môže nariadiť, aké nádoby musí občan používať, aby bol možný zber odpadu, čiže kúpiť alebo prenajať ich za ľudí.“


Marek Kurinec z mimovládnej organizácie Dubnická Environmentálna Skupina vraví, že ak by bolo v zákone o miestnych daniach a poplatkoch napísané, že do sadzby poplatku sa musia zahrnúť aj náklady na zabezpečenie nádob, bolo by to jasnejšie. Pripúšťa však, že ten istý zákon hovorí, že sadzba poplatku môže byť len jedna.

„Prenájom nádob preto považujem za nesprávny, vyrubovať ho mesto nemôže,“ povedal aktivista, ktorý je zároveň vedúcim surovinovo-odpadového hospodárstva Technických služieb v Dubnici nad Váhom.

Výdavky za prenajatý majetok


Návrh zmluvy o prenájme zberných nádob dostali správcovia od Technických služieb poštou, zástupkyni Spoločenstva vlastníkov bytov J. Dalloša Márii Tóthovej ju priniesol zamestnanec príspevkovej organizácie mesta osobne, v sprievode mestských policajtov. Dôchodkyňa ju odmieta podpísať individuálne aj za bytové spoločenstvo.


Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov vymedzuje okruh výdavkov, ktoré možno financovať z fondu prevádzky, údržby a opráv. Výdavky za prenajatý majetok medzi nimi nie sú. Poukázal na to aj Vladimír Dulla, člen Správnej rady Združenia občanov miest a obcí, ktorá sa problematikou tiež zaoberá.


„Okrem toho, Technické služby sú zriadené mestom na plnenie jeho úloh. Na podnikateľskú činnosť nemožno zriadiť príspevkovú organizáciu. Iba jej dovoliť v zriaďovacej listine ju vykonávať ako vedľajšiu činnosť. TS majú záväzkový vzťah k mestu, jemu poskytujú službu, a nie vlastníkom bytov. Pre tých má byť partnerom mesto,“ dodal.


Slobodné rozhodnutie


Zmluvu a jej podmienky má Mária Tóthová prejsť s ostatnými vlastníkmi na schôdzi spoločenstva vlastníkov bytov v stredu. „Budeme preberať aj zakúpenie kontajnerov, ale to by sme boli ochotní iba v prípade, ak by mesto najprv vybudovalo uzamykateľné stanovištia.“


Právnik Vendelín Benkóczki zdôrazňuje, že nájom hnuteľných vecí - vrátane zberných nádob - je možný vždy iba na základe osobitnej nájomnej zmluvy medzi vlastníkom týchto nádob a inou fyzickou alebo právnickou osobou, uzavretej nie z donútenia, ale na základe slobodného rozhodnutia všetkých zúčastnených.

Upozorňuje tiež, že rovnaké postavenie oboch účastníkov v nájomnom vzťahu vyplýva z Občianskeho zákonníka.

„To, že obec je vlastníkom zberných nádob, ešte neznamená, že môže za zákonom povinne určené užívanie týchto nádob vyberať bez výslovného zákonného zmocnenia akokoľvek nazvané platby. Ak chce obec so zbernými nádobami, ktoré sú jej majetkom, podnikať (prenajímať ich), tak musí vo vzťahoch súvisiacich s podnikaním vystupovať ako subjekt súkromného práva a nemôže určovať zmluvné podmienky vlastného podnikania ako subjekt verejnej moci v podobe VZN,“ dodal.

MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA SR O PRENÁJME

Slovo ,,zabezpečenie" vo vzťahu k zberným nádobám bolo podľa hovorcu Maroša Stana zvolené v zákone zámerne, pretože cieľom je, aby pôvodcovia komunálneho odpadu v obci používali nádoby kompatibilné so systémom zberu odpadu v danej obci. Spôsob tohto zabezpečenia sa ponecháva na obci. Z väzby na miestny poplatok za komunálny odpad a drobný stavebný odpad podľa hovorcu vyplýva, že náklady na zakúpenie zberných nádob, ktoré sú súčasťou systému zberu odpadu v obci, sa musia zahrnúť do miestneho poplatku.

"Obec nemôže občanovi prikázať kúpiť si nádobu za vlastné prostriedky mimo platby miestneho poplatku. Niektoré obce uvádzajú na základe svojich skúseností, že ak sa zberné nádoby zakúpia z miestneho poplatku a odovzdajú obyvateľom, títo nemajú dostatočný pocit zodpovednosti a dochádza ku krádežiam a poškodzovaniu zberných nádob. Obce sa tomu snažia zabrániť tak, že zakúpia zberné nádoby z iných prostriedkov a nádoby predajú obyvateľom. Takýto postup však nemožno odporúčať ako správny, lebo zberné nádoby sú súčasťou systému zberu komunálneho odpadu a na ich úhradu je určený miestny poplatok. Obciam možno odporúčať postup, aby zakúpili nádoby z miestneho poplatku s tým, aby ak dôjde k jej krádeži alebo poškodzovaniu zo strany pôvodcov odpadov pred ukončením doby bežnej životnosti nádoby, premietli túto skutočnosť do zvýšeného poplatku, respektíve požadovali od pôvodcu, aby si ďalšiu nádobu zakúpil sám," povedal Stano.

Dodal, že možné sú teda rôzne riešenia, ktoré obec zavedie formou všeobecne záväzného nariadenia obce.

"Tieto spôsoby je možné kombinovať: obec zberné nádoby zakúpi z vybraného miestneho poplatku a umožní pôvodcom užívanie týchto nádob, obec zakúpi nádoby z iných finančných zdrojov, než miestny poplatok a umožní pôvodcom užívanie týchto nádob (o to budú nižšie náklady na zber komunálneho odpadu v obci, a teda aj nižší miestny poplatok), obec umožní pôvodcom, aby si zakúpili vlastné zberné nádoby (znížia sa náklady na zber komunálneho odpadu v obci a zníži sa miestny poplatok); obec nemôže občanovi prikázať kúpiť si nádobu za vlastné prostriedky mimo platby miestneho poplatku.

(LAZ)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 802
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 763
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 667
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 386
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 291
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 756
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 291
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 044
  1. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  2. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  3. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  6. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 950
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 064
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 619
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 24 117
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 989
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 015
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 021
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 562
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Krunoslav Krajnovič verí, že hráči lepšie zvládnu taktické rozhodnutia na palubovke.

Basketbalisti Nitry v utorok nastúpia s cieľom vyrovnať stav štvrťfinálovej série.


Cesta pre Mlynmi, sobota.

Práce budú pokračovať aj po víkende. V prípade mosta komunikuje župa iný termín ako polícia.


Ústredné postavy nitrianskeho víťazstva 2:1 nad Žilinou - skvele hrajúci strelec Sebastián Čederle a veľkou chybou nevykoľajený brankár Sami Aittokallio.

„Plný dom“ gratuloval stokilovému hrdinovi.


10

Ľudí hnevá ruský zákon, obžalovaný Bödör na Úrade vlády aj transakčná daň.


1
  1. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  2. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  3. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  6. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 950
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 064
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 619
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 24 117
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 989
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 015
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 021
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 562
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu