Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Mesto pýta peniaze za prenájom kontajnerov. Právnici to spochybňujú

Podľa Sládkovičova zabezpečiť neznamená zakúpiť. Zákon však hovorí iba o jednej sadzbe poplatku.

(Zdroj: FOTO: (LAZ))


SLÁDKOVIČOVO. Bytové domy majú od januára okrem ročného poplatku za smeti platiť ročne aj dve eurá za prenájom kontajnerov od Technických služieb. Prenájom poslanci zakotvili v mestskom nariadení o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorý upravili koncom roka.


Zákon o odpadoch samosprávam ukladá, aby zabezpečili zberné nádoby. Mesto si to vysvetľuje tak, že zabezpečiť znamená zaobstarať, nie zakúpiť. Právnici však považujú dva poplatky za sporné, náklady na zabezpečenie zberných nádob musia byť podľa nich súčasťou samotného poplatku.

Neboli by motivovaní


„Zákon predpisuje samosprávam zabezpečenie zberných nádob na tuhý komunálny odpad len z dôvodu, že na trhu existujú rôzne zberné nádoby, rôzne typy vozidiel na zber odpadu, aby si poplatníci nemuseli hľadať výrobcu alebo predajcu zberných nádob, a aby si nezakúpili nevhodné zberné nádoby. Zabezpečiť neznamená zakúpiť,“ argumentuje primátor Anton Szabó.


Keby mesto podľa neho vlastnilo zberné nádoby, poplatníci by neboli motivovaní k tomu, aby tieto šetrili a chránili.


„Na základe našich zistení časť samospráv v našom regió-ne nemá (Jelka, Košúty) a druhá časť (Šaľa, Senec) má zahrnuté náklady na zakúpenie zberných nádob v poplatkoch. Samozrejme, ak v poplatkoch sú náklady na zakúpenie zberných nádob, poplatky sú vyššie,“ povedal primátor. Dodal, že mesto nemá zahrnuté v poplatkoch náklady na zakúpenie zberných nádob, rodinné domy si ich musia kupovať.


Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady hovorí, že „sadzba poplatku nesmie byť vyššia ako súčet priemerných nákladov obce na zabezpečenie činností nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi vrátane nákladov súvisiacich so zabezpečením zberných nádob“.


Obec je teda podľa právnika Mareka Ďurana oprávnená do poplatku zahrnúť aj náklady súvisiace so zabezpečením zberných nádob, avšak zákon v žiadnom ustanovení neuvádza, že obec je oprávnená stanoviť nový poplatok, prípadne žiadať od poplatníka nájomné za zberné nádoby.


„S postupom mesta Sládkovičovo sa teda nestotožňujem a ich výklad nepovažujem za správny. Mesto je zo zákona povinné zberné nádoby zabezpečiť. Je možné síce súhlasiť s tým, že pojem „zabezpečenie zberných nádob“ nemusí nevyhnutne znamenať ich zakúpenie, avšak aj v prípade, ak mesto zabezpečí zberné nádoby inak ako ich zakúpením (napríklad si ich prenajme), náklady súvisiace s ich zabezpečením musia byť súčasťou poplatku za komunálny odpad. V prípade, ak takto mesto nekoná a tieto náklady účtuje poplatníkom v samostatnom poplatku - nájomnom - koná podľa môjho názoru v rozpore so zákonom,“ povedal právnik.

Podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko zberné nádoby nemusí mesto zakúpiť, ale ich prenájom musí dať do poplatku za odpad.

„Mesto môže nariadiť, aké nádoby musí občan používať, aby bol možný zber odpadu, čiže kúpiť alebo prenajať ich za ľudí.“


Marek Kurinec z mimovládnej organizácie Dubnická Environmentálna Skupina vraví, že ak by bolo v zákone o miestnych daniach a poplatkoch napísané, že do sadzby poplatku sa musia zahrnúť aj náklady na zabezpečenie nádob, bolo by to jasnejšie. Pripúšťa však, že ten istý zákon hovorí, že sadzba poplatku môže byť len jedna.

„Prenájom nádob preto považujem za nesprávny, vyrubovať ho mesto nemôže,“ povedal aktivista, ktorý je zároveň vedúcim surovinovo-odpadového hospodárstva Technických služieb v Dubnici nad Váhom.

Výdavky za prenajatý majetok


Návrh zmluvy o prenájme zberných nádob dostali správcovia od Technických služieb poštou, zástupkyni Spoločenstva vlastníkov bytov J. Dalloša Márii Tóthovej ju priniesol zamestnanec príspevkovej organizácie mesta osobne, v sprievode mestských policajtov. Dôchodkyňa ju odmieta podpísať individuálne aj za bytové spoločenstvo.


Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov vymedzuje okruh výdavkov, ktoré možno financovať z fondu prevádzky, údržby a opráv. Výdavky za prenajatý majetok medzi nimi nie sú. Poukázal na to aj Vladimír Dulla, člen Správnej rady Združenia občanov miest a obcí, ktorá sa problematikou tiež zaoberá.


„Okrem toho, Technické služby sú zriadené mestom na plnenie jeho úloh. Na podnikateľskú činnosť nemožno zriadiť príspevkovú organizáciu. Iba jej dovoliť v zriaďovacej listine ju vykonávať ako vedľajšiu činnosť. TS majú záväzkový vzťah k mestu, jemu poskytujú službu, a nie vlastníkom bytov. Pre tých má byť partnerom mesto,“ dodal.


Slobodné rozhodnutie


Zmluvu a jej podmienky má Mária Tóthová prejsť s ostatnými vlastníkmi na schôdzi spoločenstva vlastníkov bytov v stredu. „Budeme preberať aj zakúpenie kontajnerov, ale to by sme boli ochotní iba v prípade, ak by mesto najprv vybudovalo uzamykateľné stanovištia.“


Právnik Vendelín Benkóczki zdôrazňuje, že nájom hnuteľných vecí - vrátane zberných nádob - je možný vždy iba na základe osobitnej nájomnej zmluvy medzi vlastníkom týchto nádob a inou fyzickou alebo právnickou osobou, uzavretej nie z donútenia, ale na základe slobodného rozhodnutia všetkých zúčastnených.

Upozorňuje tiež, že rovnaké postavenie oboch účastníkov v nájomnom vzťahu vyplýva z Občianskeho zákonníka.

„To, že obec je vlastníkom zberných nádob, ešte neznamená, že môže za zákonom povinne určené užívanie týchto nádob vyberať bez výslovného zákonného zmocnenia akokoľvek nazvané platby. Ak chce obec so zbernými nádobami, ktoré sú jej majetkom, podnikať (prenajímať ich), tak musí vo vzťahoch súvisiacich s podnikaním vystupovať ako subjekt súkromného práva a nemôže určovať zmluvné podmienky vlastného podnikania ako subjekt verejnej moci v podobe VZN,“ dodal.

MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA SR O PRENÁJME

Slovo ,,zabezpečenie" vo vzťahu k zberným nádobám bolo podľa hovorcu Maroša Stana zvolené v zákone zámerne, pretože cieľom je, aby pôvodcovia komunálneho odpadu v obci používali nádoby kompatibilné so systémom zberu odpadu v danej obci. Spôsob tohto zabezpečenia sa ponecháva na obci. Z väzby na miestny poplatok za komunálny odpad a drobný stavebný odpad podľa hovorcu vyplýva, že náklady na zakúpenie zberných nádob, ktoré sú súčasťou systému zberu odpadu v obci, sa musia zahrnúť do miestneho poplatku.

"Obec nemôže občanovi prikázať kúpiť si nádobu za vlastné prostriedky mimo platby miestneho poplatku. Niektoré obce uvádzajú na základe svojich skúseností, že ak sa zberné nádoby zakúpia z miestneho poplatku a odovzdajú obyvateľom, títo nemajú dostatočný pocit zodpovednosti a dochádza ku krádežiam a poškodzovaniu zberných nádob. Obce sa tomu snažia zabrániť tak, že zakúpia zberné nádoby z iných prostriedkov a nádoby predajú obyvateľom. Takýto postup však nemožno odporúčať ako správny, lebo zberné nádoby sú súčasťou systému zberu komunálneho odpadu a na ich úhradu je určený miestny poplatok. Obciam možno odporúčať postup, aby zakúpili nádoby z miestneho poplatku s tým, aby ak dôjde k jej krádeži alebo poškodzovaniu zo strany pôvodcov odpadov pred ukončením doby bežnej životnosti nádoby, premietli túto skutočnosť do zvýšeného poplatku, respektíve požadovali od pôvodcu, aby si ďalšiu nádobu zakúpil sám," povedal Stano.

Dodal, že možné sú teda rôzne riešenia, ktoré obec zavedie formou všeobecne záväzného nariadenia obce.

"Tieto spôsoby je možné kombinovať: obec zberné nádoby zakúpi z vybraného miestneho poplatku a umožní pôvodcom užívanie týchto nádob, obec zakúpi nádoby z iných finančných zdrojov, než miestny poplatok a umožní pôvodcom užívanie týchto nádob (o to budú nižšie náklady na zber komunálneho odpadu v obci, a teda aj nižší miestny poplatok), obec umožní pôvodcom, aby si zakúpili vlastné zberné nádoby (znížia sa náklady na zber komunálneho odpadu v obci a zníži sa miestny poplatok); obec nemôže občanovi prikázať kúpiť si nádobu za vlastné prostriedky mimo platby miestneho poplatku.

(LAZ)

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 2. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 3. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 4. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 6. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 7. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 8. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 9. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 10. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 1. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 2. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 3. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 4. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 5. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 8. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 9. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 10. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 1. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 106
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 355
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 418
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 457
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 362
 6. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 361
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 633
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 633
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 900
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom 2 046

Blogy SME

 1. Jan Pražák: Proboha, ty bereš viagru?
 2. Martin Greguš: Atraktívne zamestnanie učiteľ...
 3. Martin Pilnik: Najhorší sú tí, čo nevediac čo s načatým večerom, idú vyrábať protipandemické opatrenia, aby zachránili svet
 4. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 5. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 7. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 8. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 211
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 300
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 058
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 4 024
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 893
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 719
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 450
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 785
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Peter pred bránou na Špitálskej. Ešte v stredu bola zamknutá.

Brány boli zamknuté ešte v stredu. Pacienti aj ľudia, ktorí prichádzali na očkovanie, si museli urobiť vyše kilometrovú obchádzku. Opatrenie nemalo logiku, napriek tomu trvalo dva týždne.


2 h

Tipy na vianočné darčeky na poslednú chvíľu pre celú rodinu


8 h
S loptou v ruke šaliansky pivot Martin Lužica.

Hádzanári Šale sa v stredu predstavili na palubovke Hlohovca.


11 h
Šiestoligové šlágre prilákali na jeseň početné divácke kulisy. Snímka je z duelu 15. kola Veľký Cetín - Klasov (0:0).

Kto sú najlepší futbalisti elitnej šiestej ligy? Kto z nich hráva s ručne vyrobenými chráničmi?


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nemocnici končia pre covid aj deti.


20 h

Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


7. dec

Po Vianociach zatvoria všetky neesenciálne obchody vrátane predajní obuvi a domácich potrieb.


7. dec

Lekár hovorí o najťažších prípadoch, aké majú v nemocnici.


7. dec

Blogy SME

 1. Jan Pražák: Proboha, ty bereš viagru?
 2. Martin Greguš: Atraktívne zamestnanie učiteľ...
 3. Martin Pilnik: Najhorší sú tí, čo nevediac čo s načatým večerom, idú vyrábať protipandemické opatrenia, aby zachránili svet
 4. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 5. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 7. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 8. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 211
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 300
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 058
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 4 024
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 893
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 719
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 450
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 785
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu